Skakanie na skakance - dobre ćwiczenie dla małych i dużych. "Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia i kreatywność"

Skakanka jak trening cardio
W czasie pandemii warto zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Gdy za oknem śnieg i minusowe temperatury, do akcji wkracza kultowa skakanka. Przedmiot, który większości z nas kojarzy się z czasami dzieciństwa, potrafi zdziałać prawdziwe cuda. O korzyściach płynących ze skakania na skakance opowiedziała nam zawodowa pięściarka, Ewa Brodnicka.

Skakanka wraca do łask

Coraz częściej w wolnym czasie łapiemy za skakankę i poprzez zabawę robimy sentymentalny powrót do przeszłości. Jak się okazuje, przedmiot ten, choć niewinny, potrafi zdziałać cuda. Jakie są największe zalety skakania na skakance?

- Skakanka świetnie spala tkankę tłuszczową, poprawia naszą koordynację, mobilność, świetnie kształtuje nogi, uda, a także brzuch. Kiedy podnosimy nogi bardzo wysoko do klatki piersiowej, angażujemy mięśnie brzucha, a także mięśnie ramion – powiedziała Ewa Brodnicka, zawodowa pięściarka, była mistrzyni świata federacji WBO w wadze super piórkowej.

Jeśli zastanawiacie się, czy mimo dojrzałego wieku wypada wam chwycić za skakankę, odpowiedź jest prosta – wypada! Jak się okazuje, skaczą nie tylko dzieci, ale także dorośli, sportowcy, mężczyźni i kobiety. To uniwersalna zabawa, która jest świetna dla każdego. Przeciwwskazaniami mogą być jednak niewydolności serca czy krążenia oraz problemy ze stawami i kolanami. Jeżeli więc chorujemy, warto skonsultować tę aktywność fizyczną z lekarzem.

Jak zacząć trening ze skakanką? Zdaniem specjalistki nie powinniśmy rzucać się na głęboką wodę. Jeżeli po długiej przerwie dopiero zaczynamy ćwiczyć, róbmy to małymi krokami.

Liczy się regularność. Dwa, trzy razy w tygodniu zaczynamy od minuty skakania i minuty przerwy. Możemy bawić się skakanką, skakać po 5 minut, lub robić przyspieszenia. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia i kreatywność

– powiedziała.

Jak wybrać odpowiednią skakankę?

Na rynku istnieje kilka modeli skakanek, wśród nich znajdziemy m.in. skakankę bokserską rzemykową, metalową oraz wykonaną z gumy PCV. Ta ostatnia idealnie nadaje się dla początkujących. Ze względu na swoją lekką wagę, nawet podczas uderzenia nie będzie sprawiała użytkownikowi bólu. Długość skakanki uwarunkowana jest naszym wzrostem.

- Jeżeli skakanka jest na wysokości klatki piersiowej, to jest to odpowiednia długość. Jeżeli jest za wysoko, bądź za nisko, to wiadomo, że wtedy będziemy uderzać o nogi - dodała Ewa Brodnicka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Plakaty sportowe jak dzieła sztuki. "To coś, co kibic może powiesić w domu z dumą"

Pole dance to sport nie tylko dla kobiet. "Można być mężczyzną i pięknie trenować"

Biega do 110 km tygodniowo i wie, że sport może uzależniać. "Endorfiny działają tak samo, jak heroina"

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości