Czym są walki rycerskie?
Miecz, tarcza i zbroja – to nieodłączne elementy rynsztunku nie tylko średniowiecznego wojownika, ale i współczesnego sportowca. Zawodnicy kontaktowych walk rycerskich spotykają się na ringu, by połączyć pasję do rekonstrukcji historycznych z wysiłkiem fizycznym.
- Z rodzicami już od najmniejszego jeździłem na różne turnieje rycerskie, bitwy pod Grunwaldem i wszystkie tego typu imprezy. Najpierw był cały ruch rekonstrukcyjny, który później w te sportowe walki rycerskie zaczął się przeistaczać - tłumaczy Marcin Janiszewski, zawodnik walk rycerskich.
Łączą sport i historię
Współcześni rycerze zgodnie twierdzą, że adrenalina oraz wysiłek związany z zakładaniem zbroi trudno porównać do jakiegokolwiek innego uczucia. Marcin Janiszewski przykłada szczególną uwagę do odwzorowania swojego sportowego stroju tak, by odpowiadał wymaganiom sprzed wieków. Dla Bohumiła Masnicaka z kolei istotny jest aspekt fizyczny.
- Jestem kapitanem brytyjskiej drużyny. Z zawodu jestem drwalem, co daje mi dobre przygotowanie fizyczne. Zawsze interesowałem się rycerzami i bronią z tamtego okresu. Zacząłem brać udział w rekonstrukcjach bitew, ale powiedziano mi, że walczę zbyt agresywnie - stwierdził sportowiec.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Marta Linkiewicz o kontrowersyjnym nagraniu: "Byłam zadowolona z siebie, potem była depresja"
- Joanna Jędrzejczyk wraca do walki. "Znowu się szykuję na ciężki bój"
- W gimnazjum czuła się wyobcowana, teraz zdobyła medal na Mistrzostwach Świata MMA. "Tu trzeba mieć charakter"
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Łukasz Zagórski
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN