Piłkarki musiały udowodnić, że są kobietami. "Powiedziano nam, żebyśmy się tam nie goliły i pokazały genitalia"

Nilla Fischer wyjawiła, jak wyglądało sprawdzenie płci przed Mistrzostwami Świata. Piłkarki musiały udowodnić swoją płeć - "zrobiłyśmy to"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kobieca piłka nożna rośnie w siłę!
Kobieca piłka nożna rośnie w siłę!
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Bieg po Nowe Życie. Wisła 2022. Wspieramy polską transplantologię
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Mistrzyni Europy w trójboju siłowym
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Sup, wake, a może surfing? Czas na sporty wodne!
Jak ćwiczyć z gumami?
Jak ćwiczyć z gumami?
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Najnowsza moda w fitnessie - taniec sensualny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
Trening brzucha
Trening brzucha
Trening z taśmami dla każdego
Trening z taśmami dla każdego
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Czy sportowcy powinni być wzorem do naśladowania?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Kanapowe ćwiczenia dla leniuszków
Trening kettlebell lifting
Trening kettlebell lifting
Wieloletnia reprezentantka Szwecji w piłce nożnej - Nilla Fischer, w opublikowanej autobiografii opisała zaskakującą sytuację - przed mistrzostwami świata zawodniczki musiały udowodnić swoją płeć i pokazać genitalia. FIFA nie ustosunkowała się do tej informacji.

Weryfikacja płci w piłce nożnej kobiet

Asa Nilla Maria Fischer była uznawana za jedną z najlepszych piłkarek nożnych w Szwecji. We wrześniu 2022 r. zawodniczka ogłosiła, że rezygnuje z grania w kadrze, a w grudniu tego samego roku, mając zaledwie 28 lat, poinformowała o przejściu na sportową emeryturę.

Niedawno na rynku wydawniczym ukazała się jej autobiografia "Jag sa inte ens hälften", co po polsku oznacza: "Nie powiedziałam nawet połowy". W książce Nilla opisała m.in. przygotowania do mistrzostw świata w 2011 roku. Według niej przed zawodami sprawdzano płeć zawodniczek. Powodem przeprowadzenia takiej weryfikacji były protesty Nigerii, RPA oraz Ghany. Kraje te twierdziły, że w składzie Gwinei Równikowej znajdują się mężczyźni. W efekcie piłkarki musiały po kolei pokazywać swoje genitalia lekarzowi. Kilka dni wcześniej zawodniczkom zakazano golenia okolic intymnych. 

- Powiedziano nam, żebyśmy się tam nie goliły i pokazały genitalia. Nie rozumiałyśmy, o co chodzi. Pojawiły się wątpliwości, czy powinnyśmy to zrobić, ale nikt nie chciał ryzykować utraty miejsca w kadrze na mistrzostwa. Zrobiłyśmy to bez względu na to, jak bolesne i upokarzające uczucie temu towarzyszyło - napisała Fischer.

Nilla Fischer o weryfikacji płci przed mistrzostwami

Fischer opisując weryfikację płci dodała, że zarówno ona, jak i pozostałe zawodniczki czuły się bezpiecznie, ale sytuacja była dziwna i krępująca.

- Zrozumiałam, co muszę zrobić i szybko ściągnęłam spodnie dresowe i bieliznę. Fizjoterapeuta skinął głową i powiedział "tak". Następnie spojrzał na lekarza. Zanotował coś, a potem obaj poszli do sąsiedniego pokoju – relacjonowała reprezentantka Szwecji w rozmowie z dziennikiem "Aftonbladet".

Konsekwencją testów było usunięcie sióstr Salimaty i Bilguisy Simpore z reprezentacji Gwinei Równikowej, w stosunku do których padły oskarżenia.

Najbliższe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet będą miały miejsce w lipcu i sierpniu 2023 roku. Już w zeszłym roku FIFA zapowiedziało weryfikację kryteriów dotyczących płci zawodniczek.

Więcej przeczytasz na Eurosport TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości