Wieloletnia reprezentantka Szwecji w piłce nożnej - Nilla Fischer, w opublikowanej autobiografii opisała zaskakującą sytuację - przed mistrzostwami świata zawodniczki musiały udowodnić swoją płeć i pokazać genitalia. FIFA nie ustosunkowała się do tej informacji.
Weryfikacja płci w piłce nożnej kobiet
Asa Nilla Maria Fischer była uznawana za jedną z najlepszych piłkarek nożnych w Szwecji. We wrześniu 2022 r. zawodniczka ogłosiła, że rezygnuje z grania w kadrze, a w grudniu tego samego roku, mając zaledwie 28 lat, poinformowała o przejściu na sportową emeryturę.
Niedawno na rynku wydawniczym ukazała się jej autobiografia "Jag sa inte ens hälften", co po polsku oznacza: "Nie powiedziałam nawet połowy". W książce Nilla opisała m.in. przygotowania do mistrzostw świata w 2011 roku. Według niej przed zawodami sprawdzano płeć zawodniczek. Powodem przeprowadzenia takiej weryfikacji były protesty Nigerii, RPA oraz Ghany. Kraje te twierdziły, że w składzie Gwinei Równikowej znajdują się mężczyźni. W efekcie piłkarki musiały po kolei pokazywać swoje genitalia lekarzowi. Kilka dni wcześniej zawodniczkom zakazano golenia okolic intymnych.
- Powiedziano nam, żebyśmy się tam nie goliły i pokazały genitalia. Nie rozumiałyśmy, o co chodzi. Pojawiły się wątpliwości, czy powinnyśmy to zrobić, ale nikt nie chciał ryzykować utraty miejsca w kadrze na mistrzostwa. Zrobiłyśmy to bez względu na to, jak bolesne i upokarzające uczucie temu towarzyszyło - napisała Fischer.
Nilla Fischer o weryfikacji płci przed mistrzostwami
Fischer opisując weryfikację płci dodała, że zarówno ona, jak i pozostałe zawodniczki czuły się bezpiecznie, ale sytuacja była dziwna i krępująca.
- Zrozumiałam, co muszę zrobić i szybko ściągnęłam spodnie dresowe i bieliznę. Fizjoterapeuta skinął głową i powiedział "tak". Następnie spojrzał na lekarza. Zanotował coś, a potem obaj poszli do sąsiedniego pokoju – relacjonowała reprezentantka Szwecji w rozmowie z dziennikiem "Aftonbladet".
Konsekwencją testów było usunięcie sióstr Salimaty i Bilguisy Simpore z reprezentacji Gwinei Równikowej, w stosunku do których padły oskarżenia.
Najbliższe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Kobiet będą miały miejsce w lipcu i sierpniu 2023 roku. Już w zeszłym roku FIFA zapowiedziało weryfikację kryteriów dotyczących płci zawodniczek.
Więcej przeczytasz na Eurosport TVN24
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kobieca piłka nożna. "Dziewczyny nie muszą nikomu nic udowadniać"
- Najlepsze piłkarki nożne w Polsce, a wśród nich królowa strzelczyń. Liczby jej bramek mógłby pozazdrościć Lewandowski
- Gwiazdy polskiej kobiecej piłki nożnej. "Podchodzimy bardzo ambitnie do tego co robimy"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Eurosport TVN24/Wysokie Obcasy
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto / Contributor/Getty Images