Sport i fitness

Najlepsze piłkarki nożne w Polsce, a wśród nich królowa strzelczyń. Liczby jej bramek mógłby pozazdrościć Lewandowski

Sport i fitness

Aktualizacja:

W Polsce piłka nożna kobiet nie cieszy się tak dużą popularnością, jak futbol w wydaniu męskim. Jednak dzięki systematycznemu podnoszeniu kwalifikacji przez zawodniczki ma szansę zagościć w sercach coraz większej liczby fanów tego sportu. Na pewno mogą przyczynić się do tego piłkarki utytułowanego klubu Górnik Łęczna, w tym Ewelina Kamczyk, jedna z gwiazd drużyny.

Królowa Strzelczyń Ekstraligi

Ewelina Kamczyk to reprezentantka Polski w piłce nożnej. Przez cztery lata z rzędu zdobywała tytuł Królowej Strzelczyń Ekstraligi. Jest też zdobywczynią największej liczby bramek na świecie wśród wszystkich ekstraklas kobiecych i wszelkich piłkarskich ekstraklas w Europie. Mając 17 lat opuściła rodzinny dom, by podążać za swoimi marzeniami.

- Wszystkiego musiałam uczyć się sama - od prostych rzeczy typu pranie, prasowanie itd. Dzięki temu teraz jest mi lżej z tym wszystkim - przyznała piłkarka.

Niestety ciągła presja na osiąganie wyników odbiła się na jej psychice. Przyznaje, że gdyby nie pomoc rodziny i przyjaciół, to prawdopodobnie przestałaby już trenować. Na szczęście do tego nie doszło i polscy kibice mogli cieszyć się m.in. z jej zwycięskiej bramki, która dała reprezentacji kobiet do lat 17 tytuł mistrzyń Europy.

Futbol kobiecy na wysokim poziomie

Obecnie Ewelina Kamczyk gra w GKS Górnik Łęczna. Utytułowana żeńska drużyna piłkarska występuje w Ekstralidze kobiet i niedawno awansowała do 1/16 Ligi Mistrzyń UEFA. Ich przeciwnikiem na tym etapie jest prawdziwa potęga - Paris Saint-Germain.

- Dla nas to jest coś wyjątkowego, dla klubu, dla całej Łęcznej, województwa, Polski. Gra z taką ekipą, która jest elitą europejską to jest coś - powiedziała kapitan drużyny Natasza Górnicka.

- Dla mnie Liga Mistrzyń była zawsze wielkim marzeniem. W kilku klubach mi się to nie udało - dodała Patricia Hmirova, pomocnik GKS Górnik Łęczna.

Trener Piotr Mazurkiewicz jest niezwykle dumny ze swoich podopiecznych.

- Cieszę się, że mogę z tymi dziewczynami pracować, bo to jest kapitalna ekipa. Kobiety są generalnie wdzięczne w pracy, uczciwe. Mogą mieć słabsze umiejętności i wolniej biegać, ale robią to z pełną pasją - powiedział.

Zawodniczki Górnika Łęczna miały już okazję zagrać z najlepszym kobiecym zespołem na świecie - Olympique Lyon. Niestety przegrały wtedy 0:9.

- Miałyśmy szansę zetknąć się z tą piłką zagraniczną. "Wow!" dla dziewczyn z Lyonu, bo to jak grają to jest coś niesamowitego - stwierdziła Kamila Osajkowska, pomocnik GKS-u.

Dzięki rywalizacji w Lidze Mistrzyń osiemnastotysięczna Łęczna zyska chwilowy rozgłos, tylko czy uda się go zamienić na dłuższe zainteresowanie?

- Myślę, że i tak to idzie do przodu, ale w bardzo wolnym tempie - stwierdziła Ewelina Kamczyk.

Niestety polska ekipa przegrała pierwsze spotkanie z Paris Saint-Germain 0:2. Kiedy zagrają rewanż? Więcej o tym sporcie zawodniczki Górnika Łęczna opowiedziały w naszym studiu. Zobacz rozmowę:

>>> Zobacz także:

Czy kobiety są w sporcie dyskryminowane?

Nigdy nie bawiła się lalkami tylko biegała za piłką. A teraz...

Lewandowscy. Porozumienie dusz z piłką w tle

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Reporter: Michał Malinowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości