Obowiązkowe wyposażenie roweru - sprawdź, czy masz zainstalowane niezbędne akcesoria i uniknij mandatu

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Aviva
Osoba jadąca na rowerze

Wsiadając na rower, warto pamiętać, że mamy obowiązek go odpowiednio wyposażyć. Pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemności, a przede wszystkim mandatu, który może wynosić nawet 500 złotych. Co powinien mieć rower, którym poruszamy się po drogach publicznych?

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Brak któregoś z obowiązkowych elementów wyposażenia roweru, w sytuacji zatrzymania przez policję, może skutkować mandatem. Ich wysokości są różne - od 20 do nawet 500 zł.

Obowiązkowo przy rowerze należy mieć:

  • sygnał dźwiękowy, np. dzwonek,
  • hamulec - co najmniej jeden działający,
  • światło tylne - przynajmniej jedno czerwone odblaskowe i świecące ciągle bądź migająco,
  • światło przednie - przynajmniej jedno w kolorze białym lub żółtym, świecące stale bądź migająco.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Co istotne, wyposażenie to nie musi być zamontowane na stałe, jednak trzeba je mieć przy sobie w razie kontroli. Jedynie światło czerwone odblaskowe tylne musi być zamontowane na stałe. Pozostałe mogą być doczepiane i podłączane, ponieważ światła muszą działać po zmroku - to wtedy można zapłacić mandat za brak sprawnych świateł. Zatem można spokojnie wozić ze sobą doczepiane lampki na baterie, które montuje się w nocy. Za dnia rower nie musi posiadać żadnych świateł.

Obowiązkowe oświetlenie roweru

Oświetlenie roweru musi spełniać konkretne wytyczne. Tylne światło nie może być w kształcie roweru. Odblaski zamontowane na rowerze powinny być widoczne z odległości 150 metrów podczas jazdy nocnej przy dobrej przejrzystości. Światło przednie powinno znajdować się na wysokości między 25 a 150 cm od powierzchni drogi. Czerwone oświetlenie powinno znajdować się z tyłu pojazdu, a białe lub żółte z przodu. Dodatkowo, jeśli montuje się odblaski na kołach, to powinny one się znajdować po obu stronach kół. Oznacza to, że w sumie powinno być ich cztery, po dwa na jedno koło.

Czy kask rowerowy jest obowiązkowy?

Poruszanie się rowerem w kasku zabezpieczającym głowę nie jest obowiązkiem prawnym. Nie oznacza to jednak, że ochrona głowy w trackie jazdy rowerem jest zbędna. Powinniśmy zakładać kask zwłaszcza wtedy, gdy poruszamy się po jezdni lub drogach rowerowych, po których rowerzyści zwykle jeżdżą dość szybko.

Dodatkowe wyposażenie roweru, które warto mieć

Dodatkowe akcesoria mogą zwiększyć bezpieczeństwo i podnieść estetykę samego roweru. W zakresie akcesoriów, które nie są obowiązkowe, ale mogą podnieść bezpieczeństwo jest: przednie światło odblaskowe, odblaski na kołach, żółte odblaski na pedałach oraz opony bądź koła z paskami odblaskowymi lub dodatkowymi odblaskami. 

Kierunkowskazy rowerowe

Kierunkowskazy rowerowe to nieobowiązkowe wyposażenie roweru... jeśli nie mamy przyczepki rowerowej. Jeżeli takie akcesorium mamy i zasłania ono kierującego, to kierunkowskazy należy zainstalować. Mimo to, jeśli zostaną zamontowane, nie jest się zwolnionym z sygnalizowania skrętu ręką - czyli w tradycyjny sposób. Sygnalizatory mają dodatkowo sygnalizować chęć zmiany kierunku jazdy.

Lusterka rowerowe

Lusterka rowerowe nie są obowiązkowe, jednak mogą znacznie ułatwić poruszanie się po ścieżkach rowerowych, zwłaszcza tych blisko jezdni. Dzięki lusterkom rowerzysta ma szanse zauważyć zbliżający się za nim pojazd, np. samochód, inny rower czy hulajnogę.

Uchwyt na telefon

Podczas jazdy, nie ważne jakim pojazdem, nie można obsługiwać telefonu komórkowego. Osoby, które potrzebują np. skorzystać z nawigacji, w celu podniesienia bezpieczeństwa, mogą zainstalować uchwyt na telefon.

Kamizelka - odzież rowerowa

Kamizelka odblaskowa, podobnie jak kask, nie jest wyposażeniem obowiązkowym, jednak zdecydowanie podnoszą bezpieczeństwo na drodze. Kamizelka ma za zadanie przede wszystkim zwiększać naszą widoczność na drodze, zwłaszcza po zmroku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Aviva

Źródło zdjęcia głównego: BrianAJackson/Getty Images

Pozostałe wiadomości