Polscy piloci mistrzami świata w lataniu precyzyjnym. "Każdego dnia zmieniał się lider"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Y. Yaryna, S. Repeła, A. Żurek
Mistrzowie świata w lataniu precyzyjnym wylądowali w Polsce
Mistrzowie świata w lataniu precyzyjnym wylądowali w PolsceDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Tegoroczne mistrzostwa świata w lataniu precyzyjnym zakończyły wielkim sukcesem polskich pilotów. Michał Wieczorek i Marcin Chrząszcz wykazali się nieprzeciętnymi umiejętnościami, triumfując nad reprezentantami Francji i Czech. W Dzień Dobry TVN zdobywcy złotego i srebrnego medalu odsłonili kulisy podniebnej rywalizacji.

Polscy piloci mistrzami świata w lataniu precyzyjnym

W trakcie tegorocznych mistrzostw świata w lataniu precyzyjnym polscy piloci okazali się bezkonkurencyjni. Na szczycie podium z tytułem mistrza świata stanął Michał Wieczorek, z kolei srebrny medal wywalczył Marcin Chrząszcz. W zorganizowanych we Francji zawodach niebagatelną rolę odgrywał czas lotu, poprawne lądowanie, ale i umiejętności związane z obserwacją.

- Odbyły się cztery konkurencje. Jedna lądowa i trzy nawigacyjne. Od pierwszej konkurencji nawigacyjnej polscy piloci osiągnęli przewagę i utrzymali ją do końca. Co ciekawe, każdego dnia zmieniał się lider i zawsze był to lider z Polski - zauważył pilot Aeroklubu Częstochowskiego, Marcin Skalik.

Mistrzostwa świata w lataniu precyzyjnym od kulis

Latanie precyzyjne to dyscyplina z kilkudziesięcioletnią tradycją. W ramach zorganizowanych przez Międzynarodową Federację Lotniczą mistrzostw świata piloci musieli zmierzyć się z wieloma wyzwaniami - między innymi zlokalizować z powietrza dziesięć zaznaczonych na mapie obiektów.

- Każda trasa jest inna. Route planner, czyli osoba, która to układa, wymyśla coraz to nowe zadania (...). W Polsce latamy na mapach typowo lotniczych, gdzie mamy zaznaczone ukształtowanie terenu, topografię, dodatkowo są bardzo dobrze zaznaczone krawędzie lasów, rzeczki, dużo dróg (...). We Francji dostaliśmy mapy samochodowe, na których nie było w ogóle zaznaczonego ukształtowania terenu - zdradził wicemistrz świata w lataniu precyzyjnym, Marcin Chrząszcz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Y. Yaryna, S. Repeła, A. Żurek

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości