Sport i fitness

Gwiazda sportu z RPA odkrywa polskie korzenie. "Nigdy nie poznałem mojego ojca"

Sport i fitness

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
S. Brózda, N. Górska, A. Reczek
Gwiazda z RPA odkrywa polskie korzenie
Gwiazda z RPA odkrywa polskie korzenieDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Michał Haznar to pochodzący z RPA zawodnik rugby, który otrzymał polski paszport i został gwiazdą naszej reprezentacji. Jego cel to nie tylko jak najlepszy wynik na boisku, ale również popularyzacja tego sportu nad Wisłą. Pobyt w Polsce stał się również okazją do odnalezienia

Reprezentacja Polski w rugby

Michał Hanznar mówi, że kiedy gra, czuje się jak pies wychylający głowę przez otwarte okno jadącego samochodu. Czuje, że jest szczęśliwy i wykorzystuje talent, który otrzymał. Zawodnik ma polskie korzenie - jego ojciec przed wybuchem stanu wojennego wyjechał do Afryki, gdzie poznał studentkę z RPA.

- Nigdy nie poznałem mojego ojca - przyznaje rugbysta. - Moi rodzice rozwiedli się, kiedy byłem niemowlakiem.

Po rozstaniu mężczyzna wrócił do Polski.

- Niestety to on przestał kontaktować się z naszą rodziną - wspomina Lorraine Haznar, mama Michała. - Na pewno miał powód, ale nigdy nam o nim nie powiedział.

Michał ma dwóch braci: Jarosława i Dariusza. Jak sami przyznają, za każdym razem muszą się tłumaczyć ze swoich "dziwnych, polskich imion". Pasja chłopca do rugby zaczęła kiełkować w bardzo młodym wieku.

- Swój pierwszy mecz rozegrał mając 6 lat - zdradza Lorraine. - Byłam wtedy w pracy i zadzwonił do mnie dyrektor jego szkoły i powiedział: "pani syn uzyskał pięć przyłożeń tylko w jednym meczu" - dodaje.

Nie było to niespodzianką - dziadek Michała również święcił triumfy na boisku, grając w najwyższej lidze. W kraju, w których rugby ma status sportu narodowego, to było prawdziwe osiągnięcie. Teraz Michał Haznar dołączył do reprezentacji Polski. Swój debiut zaliczył w wygranym meczu z Niemcami.

Sportowiec postanowił odnaleźć rodzinę. Nawiązał kontakt z siostrą nieżyjącego już ojca. W towarzystwie cioci i wujka spędził ostatnie święta Bożego Narodzenia.

- Momentalnie to był nasz Michał - mówi ciotka zawodnika. - Bardzo wiele ma z ojca. Ja to po prostu widzę - zaznacza wzruszona.

Rugby w Polsce

Swoich sił w grze w rugby postanowił spróbować Robert Stockinger, który z kamerą Dzień Dobry TVN przyglądał się treningowi drużyny Ogniwo Sopot, obecnego mistrza Polski. Jak się okazuje, Michał Haznar nie jest jedynym obcokrajowcem w zespole. Oprócz niego w barwach grupy walczy jego Nowozelandczyk, Południowoafrykańczyk, dwóch Gruzinów oraz zawodnicy z Ukrainy. Jak w tym międzynarodowym towarzystwie odnalazł się Robert Stockinger? Zobacz materiał wideo i sprawdź.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: S. Brózda, N. Górska, A. Reczek

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości