Czym jest kolobieżka?
W skrócie to hulajnoga dla starszaków - duże koła nie są napędzane przez pedały połączone ze sobą łańcuchem, tylko dzięki sile nóg, którymi kierujący odpycha się od podłoża. Na początku czerwca mieszkańcy Zawiercia, jako pierwsi w Polsce, będą mogli skorzystać z publicznej wypożyczalni tych urządzeń.
- Jest to pojazd pochodzący z Czech, który do Polski sprowadził mój przyjaciel - mówi Dariusz Kurek, instruktor sportu. - Można na tym jeździć od juniora do seniora - dodaje.
Kolobieżki przypominają nieco rowery, które znamy z dawnych rycin - a to wszystko za sprawą kół różnej wielkości. Z przodu zainstalowana jest obręcz 26-calowa, z tyłu nieco mniejsza, 20-calowa.
Jak jeździć na kolobieżce?
Technika jazdy różni się nieco od użytkowania tradycyjnej hulajnogi. Widzowie Dzień Dobry TVN mieli okazję zobaczyć krótki instruktaż poprawnego poruszania się na kolobieżce. - W zwykłych hulajnogach odpychamy się prostą nogą, w hulajnodze rowerowej zginamy mocno nogę w kolanie i odpychamy się, dzięki czemu mamy zamaszysty ruch do przodu - wyjaśnia. W czasie jazdy, stajemy na pięcie i zmieniamy nogi, tak aby nie zmęczyć tylko jednej - zaznaczył.
Kolobieżką można poruszać się wszędzie tam, gdzie jeździ się na rowerze, z zaznaczeniem, że lepiej poruszać się po prostym terenie, dzięki czemu łatwiej można odpychać się od podłoża. Duże koła pozwalają na rozwinięcie sporej prędkości, a wysiłek, który należy włożyć w rozpędzenie pojazdu, może być świetnym sposobem na spalenie kalorii.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz też:
Adopcje w Polsce. "Słyszałam: po co sobie taki problem bierzesz?"
Google uczciło pamięć Zofii Stryjeńskiej. Kim była ta niezwykle barwna postać?
Autor: Adam Barabasz
Reporter: Dagmara Kowalczyk