Julita Ilczyszyn - ultrabiegaczka pokonała 5 pustyń
Namibia, Gruzja, Chile, Antarktyda, Mongolia - to właśnie w tych zakątkach świata znajdują się niezwykle zróżnicowane pustynie, które w jeden rok przebiegła Julita Ilczyszyn. Pomiędzy każdym z liczących 250 km biegów nauczycielka WF-u miała 6-8 tygodni na regenerację.
- Na pustyniach odkryłam ciszę, a na co dzień tej ciszy po prostu nie mam, bo pracuję w szkole, gdzie jest 2 tysiące dzieci i ciężko o tę ciszę. Mam swoje dzieci, męża, więc jest zawsze głośno. Biegam dla tych, którzy nie mogą biegać. Wspieram mojego tatę, który też nie może biegać. Biegam dla uczniów - przekonuje sportsmenka.
Jak zaznacza w Dzień Dobry TVN, na wskazanych pustyniach panowały skrajne warunki klimatyczne, atmosferyczne i przestrzenne - m.in. mróz, śnieg, upał, górzysty teren czy silny wiatr. - Burza piaskowa była takim jedynym kryzysem, kiedy stanęłam i zastanawiałam się: "co ja tutaj robię?" - wyznaje ultrabiegaczka.
Zasady projektu "4 Deserts Grand Slam Plus"
Udział we wspomnianym projekcie sportowym liczył się z ogromnymi wyrzeczeniami i solidnymi treningami. - Robiłam przysiady, próbowałam przygotować się do bardzo wysokiej temperatury, ale czy to mi pomogło? Nie sądzę. Natomiast ćwiczyłam dużo marszobiegów, nie samego biegania stricte. No i bieganie z plecakiem, bo tam musimy biegać z plecakiem z pełnym wyposażeniem. (...) Mam tam żywność na cały tydzień, mam sypialnię, czyli karimatę i śpiwór, mam bardzo skromną łazienkę - wymienia Julita Ilczyszyn.
Gościni Dzień Dobry TVN dodaje, że regulamin tego przedsięwzięcia sportowego jest bardzo restrykcyjny. -Jesteśmy zdyskwalifikowani, gdybyśmy próbowali się podmyć i wykorzystać wodę do czegoś innego niż jedzenie oraz picie. (...) Na tych wyścigach podpisujemy klauzulę, że jeżeli cokolwiek nam się stanie, zgubimy się, to bierzemy to wyłącznie na siebie. Oni nie będą nas szukać, więc to też jest duże ryzyko - wyjaśniła ultrabiegaczka.
Nie ma chyba osoby, której by nie bolało. Zawsze schodzą paznokcie, zawsze są pęcherze, zawsze są odciski, zawsze gdzieś pojawia się ten ból. Kwestia analizowania tego, czy ten ból jeszcze jest ok
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nastoletnia Polka zdobyła podwójne mistrzostwo świata w jiu-jitsu. "Jestem z małej miejscowości"
- Czy każdy może zostać człowiekiem sukcesu? "Pieniądze szczęścia nie dają"
- Problemy zdrowotne mogły przekreślić jego karierę. "To był ciężki moment". Dziś jest najlepszym siatkarzem świata
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News