Sport i fitness

Nauka jazdy na deskorolce - podstawowe zasady. Na co zwrócić uwagę?

Sport i fitness

Autor:
Adrian
Adamczyk
MoMo Productions/Getty ImagesKobieta z deskorolką

Umiejętności jazdy na deskorolce budzą podziw wśród młodzieży i sprawiają, że młodzi chłopcy chętnie sięgają po deskę. Regularne treningi wypracowują u każdego indywidualny styl jazdy, który staje się znakiem rozpoznawczym deskorolkarza. O czym jednak należy pamiętać w początkowym okresie nauki jazdy na deskorolce? Jak się odpychać i na czym polega skręcanie i hamowanie?

Jazda na deskorolce cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. Wielu chłopców, wpatrzonych w zawodowych deskorolkarzy, od najmłodszych lat marzy, by jeździć jak ich idole. Umiejętność jazdy na desce to lata praktyki i regularne treningi, bowiem nie jest to tak łatwe, jakby mogło się wydawać. Klucz do sukcesu to umiejętność utrzymania równowagi i balans. Jednak, jak podkreślają miłośnicy deskorolek, to sport uzależniający, w którym upór i konsekwencja przekładają się na fantastyczne umiejętności.

Od czego zacząć naukę jazdy na deskorolce?

Umiejętność jazdy na desce mierzy się ilością i jakością akrobacji, jaką można opanować. Jej fani poświęcają się żmudnym i czasami nudnym treningom, polegającym na powtarzaniu wybranych elementów akrobacji. Sport ten oparty na bardzo prostym sprzęcie, jakim jest deskorolka, jest trudny i wymaga konsekwencji, ale też sprawności fizycznej.

Istotnym elementem jest wybór deskorolki. Jeśli planujemy regularnie trenować, warto wybrać sprzęt dobrej jakości. W tym celu najlepiej wybrać się sklepu sportowego lub do skateshopu, gdzie profesjonalista pomoże nam w wyborze naszej pierwszej deski. Deskorolka dla początkujących powinna być dosyć szeroka (około 20 cm) i długa (około 80 cm). Parametry te pomogą w utrzymaniu prawidłowej równowagi. Kółka pierwszej deskorolki powinny być średniej twardości, co umożliwia jazdę po asfalcie, ale też amortyzuje kamieniste podłoże.

Zobacz wideo: Mistrzyni jazdy figurowej na rolkach

Mistrzyni jazdy figurowej na rolkach
Mistrzyni jazdy figurowej na rolkach
Dzień Dobry TVN

Jazda na deskorolce dla początkujących

Pierwsza jazda na deskorolce powinna odbywać się na prostym i równym terenie, który umożliwi poznanie deski i opanowanie podstawowych umiejętności odpychania się i zachowania równowagi. Deska podczas jazdy zawsze minimalnie się kołysze, dlatego balansowanie całym ciałem na boki, do przodu i do tyłu to klucz prawidłowej jazdy. Ruchy ciałem to bowiem nic innego, jak nadawanie kierunku jazdy. Każdy ma również swój własny, indywidualny styl odpychania się od deski, a zaczyna się on od wyboru nogi, którą chcemy się odpychać. Kolejną kwestią jest umiejętność hamowania, która polega na naciśnięciu na tył deski w taki sposób, aby jej przód uniósł się całkowicie do góry, na wysokość naszej opuszczonej dłoni. Opanowanie podstawowych umiejętności zazwyczaj zajmuje trochę czasu i wymaga systematyczności. Tylko trening może przełożyć się na wymierne wyniki i dalsze sukcesy.

Jazda na deskorolce to również upadki, otarcia i siniaki. Nie da się przed nimi ustrzec, bowiem są naturalnie wpisane w naukę jazdy. W celu zminimalizowania ich, ale również dla własnego bezpieczeństwa - każdy początkujący skate powinien zaopatrzyć się w ochraniacze i kask. Upadki to konsekwencja nauki jazdy na desce, warto jednak umieć również upadać tak, aby wyeliminować ewentualne złamania. Jeżeli wiemy, że za chwilę dojdzie do upadku, nigdy nie powinniśmy bronić się rękami. Wysuwając ręce, które potencjalnie mają nas uchronić przed upadkiem, trzymamy je napięte i sztywne, a to najkrótsza droga do ich złamania. Najlepiej upadać więc jak największą powierzchnią ciała, aby naturalnie zamortyzować upadek.

Podstawowe style jazdy na desce

Styl to indywidualna kwestia, którą wypracowuje każdy w ramach treningów. Nie ma jednego uniwersalnego przepisu, który sprawdzi się u wszystkich. Styl jazdy wypróbowany metodą prób i błędów jest znakiem charakterystycznym każdego skate’a. Przyjmuje się jednak 4 podstawowe style odpychania:

  • regular - lewa noga pozostaje na desce, wysunięta do przodu. Odpychamy się prawą nogą, która cały czas pozostaje z tyłu;
  • goofy - odwrotnie do regular, prawa noga pozostaje na desce, wysunięta do przodu. Odpychamy się lewą nogą, która cały czas pozostaje z tyłu;
  • mongo regular - prawa noga pozostaje na desce, ale z tyłu. Odpychamy się lewą nogą, wysuwając ją do przodu;
  • mongo goofy - lewa noga pozostaje na desce, ale z tyłu. Odpychamy się prawą nogą, wysuwając ją do przodu.

Nauka skręcania - zasady

Odpowiednia jazda na deskorolce to przede wszystkim umiejętność balansowania własnym ciałem. Odpowiednie ruchy decydują o kierunku jazdy. Skręcanie to nic innego, jak delikatne przechylanie ciężaru ciała na wybraną stronę. Dodatkowo dochodzi element balansu stopami. Aby skręcić ,należy przenieść ciężar ciała z palców na pięty, po czym pochylić ciało w lewą lub w prawą stronę. Należy pamiętać, że zarówno nacisk pięt, jak i balans ciałem, powinny być delikatne i wyważone. Zbyt mocne przeniesienie ciężaru ciała na pięty spowoduje przechylenie się deski i upadek.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: MoMo Productions/Getty Images

Pozostałe wiadomości