Sport i fitness

Frisbee - dyscyplina sportowa idealna dla całej rodziny. "Można w nią grać przez okrągły rok"

Sport i fitness

Frisbee to dyscyplina, która w Polsce dynamicznie się rozwija, przez to, że jest idealna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na czym polega ten sport? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Bartek Jędrzejak.

Historia frisbee

Choć o frisbee w ostatnich latach zrobiło się głośno, nie jest to nowy sport. Wymyślił go w 1937 roku Walter Frederick Morrison, kiedy to ze swoją przyszłą żoną Lu Nay rzucał pokrywkami od puszek z popcornem. Przez to, że te szybko się niszczyły, zaczęli używać brytfanek do tortu .

Ich pomysł na biznes przerwała wojna. Walter służył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych jako pilot. Został nawet zestrzelony i spędził 48 dni w niewoli jako jeniec Stalagu 13. Po powrocie do kraju wrócił jednak do swojej idei i wraz z kolegą opracował nowy projekt latających dysków z plastiku. W latach 50. XX w. sprzedał patent innej firmie, za co dostał ponad milion dolarów. Już w latach 60. frisbee stało się dyscypliną nie tylko rodzinną, ale również sportową.

Jak grać we frisbee?

Typowe frisbee ma średnicę ok. 20–25 cm i jest wykonane z tworzywa sztucznego. Lata dzięki sile nośnej wytwarzanej przez różnicę ciśnienia powietrza nad i pod dyskiem. Może pokonać duże odległości, ponieważ ruch obrotowy stabilizuje lot. Ponadto, jako że we frisbee nie ma kontaktu fizycznego między graczami, sport uprawiany rekreacyjnie jest bardzo mało kontuzjogenny.

We frisbee można grać we dwójkę albo drużynowo. Gra ta jednak ma kilka rodzajów. Freestyle frisbee to dyscyplina polegająca na improwizowaniu z dyskiem, a osoby wykonują z krążkiem przeróżne wariacje. Ultimate frisbee to gra zespołowa, a jej zasady stanowią połączenie rugby, piłki ręcznej, koszykówki i piłki nożnej. Z kolei dog frisbee to specyficzna dyscyplina, w której zawodnikami są ludzie i psy.

- Frisbee to taka dyscyplina sportu, która kojarzy się z wiosną i latem, ale można grać we frisbee przez cały rok - mówił w Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości