Czym jest sauna karbonowa i na jakie efekty mogą liczyć pacjenci?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sauna dobra na wszystko
Sauna dobra na wszystko
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Z zabiegów w saunie karbonowej korzystają głównie osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy, ale również te, które szukają sposobu na odnowę biologiczną, chcą spowolnić procesy starzenia się i zregenerować skórę. Sauna jest jednocześnie metodą relaksacji, pomaga odprężyć się i poprawić samopoczucie.

Sauna karbonowa to urządzenie w formie kołdry, które wykorzystując podczerwień, działa ujędrniająco i wyszczuplająco. Posiada ono trzy poziomy grzewcze, penetrujące skórę na różnej głębokości, aż do 6 cm. Podczas zabiegu w saunie karbonowej następuje wydalanie przez organizm wody, kwasów, toksyn, metali ciężkich, a także spalanie tkanki tłuszczowej. Specjaliści zaznaczają, że już jedna sesja pozwala na spalenie około 600 kcal. Terapia w saunie karbonowej ma działanie relaksacyjne, redukujące ból i poprawiające kondycję skóry.

Czym jest sauna karbonowa? Zalety

Sauna karbonowa jest urządzeniem, które stosowane jest głównie w celu modelowania sylwetki. Efekt spalania tkanki tłuszczowej uzyskuje się poprzez ogrzewanie skóry na określonej głębokości. Sauna ma formę kołdry, w którą pacjent zostaje owinięty, podczas zabiegu jego skóra zostaje ogrzana przy użyciu promieni podczerwieni, co wywołuje efekt pocenia się. Ciepło wpływa dobroczynnie na cały organizm, powodując:

  • przyspieszenie przemiany materii,
    • spalanie tkanki tłuszczowej,
      • redukcję bólu mięśni,
        • oczyszczanie skóry,
          • likwidację cellulitu,
            • poprawę samopoczucia.

              Terapia w saunie karbonowej stosowana jest w leczeniu kontuzji, stanów zapalnych, chorób skóry, rwy kulszowej, reumatyzmu, przeziębień, a nawet bezsenności. Zabiegi przy użyciu ciepła wpływają pozytywnie na układ krążenia i układ oddechowy, usprawniają pracę nerek, regulują gospodarkę wodno-elektrolitową. Sauna karbonowa pomaga leczyć stany przygnębienia, depresję i zmęczenie, działa bowiem odprężająco, uspokajająco, obniża napięcie mięśni. Podczas sesji w saunie karbonowej z organizmu usuwane zostają toksyny, metale ciężkie, skóra zostaje ujędrniona, ponieważ podczerwień stymuluje produkcję kolagenu. Usprawnienie krążenia krwi i poprawa metabolizmu sprawiają, że preparaty nałożone na skórę zostają szybciej wchłonięte, tym samym mogą działać skuteczniej. Kolejnymi efektami są: eliminowanie krost, egzemy, leczenie oparzeń, skaleczeń, redukcja blizn.

              Sauna karbonowa – efekty

              Zabiegi w saunie karbonowej przynoszą efekty pod warunkiem, że przeprowadzane są regularnie (codziennie, co drugi dzień) przez określony czas. Do najważniejszych można zaliczyć działanie antystresowe, relaksacyjne, odprężające – podczerwień pomaga także regulować pracę układu nerwowego i zlikwidować problemy ze snem. Terapia skutkuje oczyszczeniem organizmu z toksyn, pobudzeniem metabolizmu, dzięki niej łatwiej także walczyć z nadmiarem tkanki tłuszczowej, zwłaszcza tej opornej na ćwiczenia i diety. Sauna karbonowa działa dobroczynnie na skórę, oczyszczając ją, ujędrniając, wzmacniając jej strukturę. Ciepło wywoływane przez fale podczerwieni pomaga likwidować cellulit, trądzik, objawy egzemy, leczyć niektóre schorzenia o podłożu dermatologicznym. Sesje w saunie karbonowej wykorzystywane są w terapii dyskopatii, leczeniu złamań (przyspieszają zrastanie, gojenie się), artretyzmu i zwyrodnień stawów. Podczerwień łagodzi dolegliwości bólowe mięśni, stawów, korzonków, likwiduje napięcia, skurcze, zwiększa rozciągliwość tkanki łącznej.

              Sauna karbonowa działa podobnie jak intensywny wysiłek fizyczny, dlatego też wzmacnia serce i układ krążenia, pomaga również wyrównywać ciśnienie krwi. Zabiegi w saunie mogą wspomagać leczenie cukrzycy, chorób uszu, zapalenia oskrzeli i zatok, a także chorób kobiecych.

              Sauna karbonowa – przeciwwskazania

              Sauna karbonowa to rozwiązanie doskonałe dla osób, które nie mogą korzystać z sauny parowej, czy też nie mogą lub nie mają czasu na większą aktywność fizyczną. W saunie można ustawić odpowiednią temperaturą, w granicach 25–60 ℃, dzięki czemu seans może trwać znacznie dłużej niż w saunie parowej, co z kolei przekłada się na lepsze efekty terapii. Istnieje jednak pewna grupa schorzeń, przy których korzystanie z sauny karbonowej nie jest wskazane. Do takich należą: niedoczynność nadnerczy, stwardnienie rozsiane, hemofilia, ostre urazy, układowy liszaj rumieniowaty. Terapii w saunie nie przeprowadza się w przypadku niektórych chorób oczu, otwartych ran, u kobiet w ciąży, małych dzieci czy osób osłabionych. Sesję należy przerwać, jeśli pacjent poczuje się gorzej, a przed terapią najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Należy pamiętać, że terapia jest niewskazana u osób z implantami chirurgicznymi, wszczepami silikonowymi, a czasem także podczas przyjmowania niektórych leków.

              Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

              Zobacz także:

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: Anastasiia Krivenok/Getty Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
              Materiał promocyjny

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana