Sauna parowa wspomaga pracę serca i krążenie krwi. Jak z niej prawidłowo korzystać? Jakie są przeciwwskazania?

Sauna
Witamy w strefie relaksu! Moja praca, moje hobby
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zalety sauny parowej najbardziej docenią osoby mające problemy z drogami oddechowymi oraz osłabionym sercem. Korzystanie z niej pozytywnie wpływa również na samopoczucie. Co ciekawe, można ją zbudować samodzielnie – domowa sauna parowa to luksus, na który każdy może sobie pozwolić.

Działanie sauny parowej znane było jeszcze w czasach starożytnych. Ówcześnie były to miejsca, gdzie można było nie tylko odpocząć i zregenerować ciało, ale również spotkać się z przyjaciółmi i skorzystać z dostępnych tam rozrywek. Współczesna sauna parowa domowa lub publiczna spełnia przede wszystkim funkcje prozdrowotne, pozwala użytkownikom się odprężyć.

Właściwości sauny parowej

Popularność saun parowych w Polsce stale rośnie. Można z nich korzystać w klubach fitness i pływalniach, ale istnieje również możliwość zbudowania sauny parowej w domu. Miejsce to charakteryzuje się wysoką wilgotnością (osiąga ona nawet 100proc.). Temperatura w saunie parowej wynosi od 40 do 50 st. C, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i pamiętać, aby dzienny pobyt nie przekraczał 30 minut. Zaleca się także, aby z sauny korzystać nie częściej niż trzy razy w tygodniu.

Wiele osób zastanawia się nad tym, co daje sauna parowa. Przede wszystkim ma właściwości prozdrowotne, które odkryli już starożytni Rzymianie. Panująca wewnątrz wysoka wilgotność ma pozytywny wpływ na układ oddechowy, a wytwarzana przez generator para działa odprężająco. To nie tylko doskonały sposób na codzienny relaks po ciężkim dniu w pracy, ale również okazja, aby podarować sobie nieco przyjemności. Inne korzyści sauny parowej to właściwości upiększające – poprawia kondycję skóry, zwiększa jej jędrność i elastyczność oraz wspomaga diety odchudzające.

Sauna parowa – zalety i wady

Nie od dziś wiadomo, że regularne korzystanie z sauny parowej hartuje organizm i pozytywnie wpływa na jego funkcjonowanie. Pobyt w saunie usprawnia krążenie krwi, wzmacnia pracę serca oraz poprawia przemianę materii. Dowiedziono również, że wzrasta wtedy odporność na choroby i infekcje oraz zwiększa się wydolność. Ponadto, organizm oczyszcza się z toksyn i odpoczywa. Poleca się także korzystanie z sauny parowej na zatoki.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania do korzystania i wady sauny parowej, to należy pamiętać, że nie każdy może z niej korzystać. Jest ona przeznaczona dla osób zdrowych, dlatego przed wizytą warto skonsultować się z lekarzem i upewnić, czy pobyt w saunie nie będzie szkodliwy. Nie zaleca się korzystania z łaźni osobom z przeziębieniem, chorobami płuc i serca, nadciśnieniem, astmą, padaczką oraz będących po udarach. Unikać sauny powinni również chorujący na grypę, niewydolność nerek lub jaskrę. Pobyt w saunie może zaszkodzić kobietom w ciąży, osobom mającym stany psychotyczne, nowotwory oraz schorzenia skórne i przewlekłe.

Jak korzystać z sauny parowej?

Korzystanie z sauny parowej ma działać nie tylko prozdrowotnie, ale być również przyjemne. Dlatego do pobytu w łaźni należy dobrze się przygotować, nie pić wcześniej alkoholu, ani nie spożywać zbyt obfitych posiłków. Równie ważna jest higiena osobista, która pomoże zabezpieczyć się przed bakteriami i grzybami. Ze względu na panującą wewnątrz wysoką wilgotność, która zwiększa proces pocenia się, warto także zadbać o dobre nawodnienie organizmu. Udając się do sauny publicznej, należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu swojego siedziska – zarówno przed skorzystaniem, jak i po. Co ważne, do sauny parowej wchodzi się nago, nie zalecane są żadne kostiumy, ani ręczniki, które mogą powodować odparzenia skóry. Często popełnianym błędem jest polewanie się zimnym prysznicem po opuszczeniu łaźni parowej. Temperatura wody powinna być chłodna, ale należy uważać, aby nie obmywać się od nóg do wyższych części ciała.

Jak zrobić saunę parową w warunkach domowych?

Współczesne możliwości pozwalają na samodzielne wykonanie domowej sauny. Wielbiciele parowych przyjemności nie muszą być skazani jedynie na publiczne łaźnie i mogą zaprojektować własne SPA. Budowa sauny parowej powinna być dobrze zaplanowana, aby mogła dobrze spełniać swoje funkcje. Na rynku dostępnych jest wiele modeli łaźni, zróżnicowanych nie tylko pod względem komfortu użytkowania, ale również w kwestii designu. Użytkownicy mogą wybierać spośród wielu rodzajów drewna o rozmaitych, często oryginalnych kształtach. Przystępując do montażu sauny domowej, warto na początek ustalić miejsce, w którym będzie zainstalowana. Można na to przeznaczyć jeden z pokoi lub, jeśli pozwalają na to warunki, można ją umieścić w łazience. Szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkiego rodzaju przyłącza instalacyjne: wodne, kanalizacyjne oraz wentylacyjne. Trzeba zadbać o to, aby przyszłe domowe SPA miało pełen dostęp do zasilania oraz odpływu. Prawdziwych koneserów zainteresuje również sauna parowa przenośna. Jest to alternatywa dla osób, które potrzebują stałego dostępu do łaźni, a nie mogą sobie tego zapewnić ze względu na mobilny tryb pracy. Sauna parowa przenośna może spełniać funkcję zarówno łaźni suchej, jak i mokrej.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości