Psychologia

Co to jest talizman i czy zapewnia szczęście?

Psychologia

Autor:
Adrian
Adamczyk

Ludzie od najdawniejszych czasów próbowali tłumaczyć sobie pewne zjawiska. Powstające przez to ciągi przyczynowo-skutkowe oraz pewne luki w wyjaśnieniach niektórych kwestii sprawiły, że zaczęto wierzyć w moce nadprzyrodzone. Wiara ta pozwalała zyskać poczucie bezpieczeństwa oraz zdjąć z siebie część odpowiedzialności za zdarzenia i bieg własnego życia. Z czasem drobnym przedmiotom zaczęto przypisywać moce ochronne i spełniające pragnienia, a amulety i talizmany pod różną postacią zaczęły zyskiwać na popularności.

Zanim rozwinęła się nauka i pojawiły naukowe wytłumaczenia pewnych zjawisk, ludzie dopatrywali się działania boskich mocy w codziennym życiu. Zmiany pogody, choroby, śmierć czy wygrana na loterii – to wszystko zależne było od tego, czy nadprzyrodzone siły komuś sprzyjają. Żeby chronić się przed złą energią i przyciągać tę dobrą, ludzie zaczęli tworzyć i nosić przy sobie różnego rodzaju talizmany i amulety. To drobne przedmioty, które mają zapewnić dobrobyt lub ustrzec przed nieszczęściem. Powierzanie swojego losu magii zostało zdecydowanie potępione przez chrześcijan, którzy noszenie amuletów traktują jak grzech i brak zaufania do Boga. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli jesteśmy chrześcijanami, a w czasie egzotycznych podróży kuszą nas na straganach biżuteryjne wisiorki mające zapewnić szczęście. Początkowo talizmany i amulety poddawane były obrzędom mającym nadać im magiczne działanie, jednak te, które obecnie najczęściej można znaleźć w sklepach ezoterycznych, są produkowane masowo i sprzedawane z dużą marżą, przez co trudniej wierzyć w ich działanie.

Talizmany – znaczenie

Talizmany najłatwiej dostać w sklepie ezoterycznym – wiele takich sklepów znaleźć można w internecie. Te przedmioty można również kupić w czasie egzotycznych wypraw, zwłaszcza do Azji czy Afryki. Poszczególne talizmany mają określone znaczenie. W sklepach internetowych można znaleźć talizman szczęścia mający zapewnić pomyślność, talizman zdrowia, który ma nie tylko odpędzić choroby, ale także poprawić witalność człowieka, talizmany na energię, które mają przynieść motywację i siłę do wykonania określonych zamierzeń, amulety i talizmany na pieniądze, zapewniające przypływy gotówki, talizman na naukę, poprawiający koncentrację oraz ułatwiający przyswajanie wiedzy, a także talizmany na miłość, pomagające w sferze uczuć. W zależności od tego, która z potrzeb jest największa, osoby wierzące w moc talizmanów powinny nosić przy sobie określony talizman.

Talizman a amulet – czym się różnią?

Oprócz talizmanów istnieją również amulety. Amulet to przedmiot, któremu przypisuje się magiczne moce o charakterze ochronnym. Najczęściej amulet kształtem nawiązuje do symboliki bóstw, motywów roślinnych lub zwierzęcych oraz części ciała człowieka. Amulety często wytwarzane są z naturalnych tworzyw, takich jak skóra, drewno czy kamienie. Ich celem jest ochrona przed złymi duchami, ludźmi oraz nieszczęśliwymi wypadkami. Amulety najczęściej przyjmują formę pierścieni lub łańcuchów, noszone są zarówno przez żywych, jak i wkładane do grobów zmarłych. Są jednak – podobnie jak talizmany – zakazane przez chrześcijaństwo W VI wieku synod chrześcijański w Laodycei nakazał wykluczenie osób noszących amulety z kręgu wiernych.

Główna różnica między amuletem i talizmanem leży w przypisywanych im działaniom: amulet chroni przed złem i nieszczęściem, talizman ma nieco szerszy zakres, ponieważ nie tylko chroni, ale również ma przyciągać pozytywne moce.

Talizman anielski

Jednym z popularniejszych talizmanów jest talizman aniołów. Przedstawia on wizerunek anioła i zapewnia noszącej go osobie szczęście. Uważa się, że nie przynosi on tego, o czym marzy człowiek i w czym sam upatruje szczęścia, ale jego właściciel otrzymuje prawdziwe szczęście dzięki głębokiemu przeniknięciu przez anioły ludzkiej duszy. Noszenie talizmanów anielskich jest kontrowersyjne, zwłaszcza jeśli noszą go osoby wyznające chrześcijaństwo. Pokładanie nadziei w przedmiotach, którym przypisuje się magiczne moce, a nie w Bogu, jest według wiernych łamaniem pierwszego przykazania Dekalogu. Również przedstawianie na tych przedmiotach wizerunków aniołów może być odbierane jako sprzedażowy chwyt producentów. Noszenie talizmanów nigdy nie było domeną chrześcijan, dlatego mieszanie dwóch odrębnych nurtów światopoglądowych może rodzić wątpliwości co do czystości intencji.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Talizman Tyszki

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości