Wakacje minęły, co oznacza, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu, ta pora roku nie kojarzy się najlepiej. O jesiennej chandrze opowiedziała nam psycholożka, Katarzyna Kucewicz. W jaki sposób możemy jej sprostać?
Depresja sezonowa, a chandra jesienna
Na wstępie warto powiedzieć, czym jest depresja sezonowa, a czym chandra jesienna.
Część osób doświadcza czegoś takiego, jak depresja sezonowa, albo chandra jesienna. Depresja sezonowa to jest już poważne zaburzenie kliniczne, które pojawia się na skutek braku słońca i ono może być bardzo uciążliwe, długotrwałe i istnieje potrzeba leczenia bardziej specjalistycznego
- wyjaśnia Katarzyna Kucewicz.
Chandra jesienna jest natomiast przypadłością, która dotyka znacznej części naszego społeczeństwa. Czym się objawia?
Jesteśmy przemęczeni, w takim poczuciu totalnego smutku, związanego z tym, że nie ma wakacji, jest ciemno, dżdżysto, szaro, ponuro, że nie ma słońca. To dla wielu osób jest czymś bardzo trudnym do zniesienia i stąd część osób popada na chandrę jesienną
- tłumaczy psycholożka.
Jeżeli czujemy przemęczenie, zdenerwowanie i rozdrażnienie, to właśnie może być chandra jesienna.
W psychologii zauważamy coś takiego jak syndrom powakacyjny, czyli stres, który pojawia się po wakacjach. Zamiast bycia wypoczętym, szczęśliwym, jesteśmy spięci, pełni lęku, w poczuciu zagrożenia, co przyniesie jesień i nowy rok. To też nie pomaga w utrzymaniu dobrego nastroju
- dodaje ekspertka.
Chandra jesienna – jak ją zwalczyć?
Psycholożka Katarzyna Kucewicz, zaprezentowała pięć sposobów na radzenie sobie z sezonowym przygnębieniem. Jako pierwszą radę wskazuje magiczną triadę.
Jednym ze sposobów radzenia sobie z chandrą jesienną jest sport, dobra dieta oraz dobry sen. To taka triada bardzo ważnych czynników, o których być może jako psycholog nie wiem bardzo dużo, ale bardzo często na terapii zalecamy pacjentom, żeby zadbali też o zdrowie fizyczne. Nie tylko o to, w jaki sposób myślą, w jaki sposób czują, ale zadbanie o to co jemy i jak się ruszamy ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia psychicznego
- mówi.
Kolejnym sposobem na walkę z gorszym samopoczuciem jest zaplanowanie sobie aktywności i zrezygnowanie z życia praca-sen. Znalezienie czasu na przyjemności, odpoczynek i aktywny relaks. Na czym polega?
Przezwyciężyć jesienną chandrę można także za pomocą treningów relaksacyjnych, które wykonujemy codziennie przed snem. Służą maksymalnemu rozluźnieniu mięśni. Które wybrać?
Wsparcie i towarzystwo innych osób jest kluczowe dla utrzymania dobrego samopoczucia. Ze względu na pandemię jest to nieco utrudnione, jednak nowe technologie umożliwiają nam komunikację.
W momencie, kiedy nasz kiepski nastrój się utrzymuje i żadna z metod nie pomaga oznacza, że to czas na konsultacje ze specjalistą. Psychoterapia, konsultacje psychologiczne, albo fototerapia mogą okazać się zbawienne. Na czym polega terapia światłem?
Zobacz także:
- Depresja - główna przyczyna samobójstw. Gdzie szukać pomocy w walce z tą chorobą?
- Czasem dobrze być smutnym
- Drugie życie Szymona. "My jesteśmy zdrowi, teraz zachęcamy do pomocy, bo wiemy, że terapia działa"
Autor: Anna Korytowska
Źródło zdjęcia głównego: Evgeni Dinev Photography/Getty images