Psychologia

Depresja - główna przyczyna samobójstw. Gdzie szukać pomocy w walce z tą chorobą?

Psychologia

Aktualizacja:

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia, choroba ta jest jedną z najczęstszych, z jakimi się borykamy. Zalicza się do głównych przyczyn samobójstw. Upowszechnianie wiedzy na jej temat poszerza społeczną świadomość oraz obala stereotypy i uprzedzenia. W studiu Dzień Dobry TVN pojawili się Joanna Poremba, prezeska Fundacji Melancholia, razem z mężem Jackiem oraz psychiatra, Sławomir Murawiec.

Panuje mylne przekonanie, że osoby walczące z depresją charakteryzuje smutek, apatia i odseparowanie się od świata. Tak naprawdę chorzy rzadko kiedy dają poznać po sobie, że coś jest nie tak - uśmiechają się, pracują, biorą udział w życiu rodzinnym. Choroba rozgrywa się przede wszystkim w głowie. Samych odmian, jak i objawów depresji jest bardzo wiele. Do najczęstszych symptomów należą: utrata radości życia i odczuwania przyjemności, zwłaszcza z rzeczy, które były dotychczas odbierane pozytywnie, zobojętnienie, drażliwy nastrój i niemożność panowania nad emocjami. Z czasem pogłębiająca się depresja może zacząć negatywnie wpływać na większość aspektów życia codziennego - od skupienia się w pracy po jakość snu.

- Będąc w rodzinie, depresji nie da się doświadczać w pojedynkę. To zawsze jest historia całej komórki - tłumaczy Joanna Poremba, prezeska Fundacji Melancholia.

- Bardzo ważne jest bycie przy tej osobie, ale nie mówienie "żeby się wzięła w garść". Nawet jeśli się nie rozumie tego, co się dzieje, to dobrze dać znak, że chcemy okazać wsparcie - dodaje mąż pani Joanny.

Depresja - gdzie szukać pomocy?

Jako że depresja dotyczy coraz większej liczby osób, w Internecie nie brakuje publikacji dotyczących tego, jak z nią walczyć. Literatura (o ile jest przygotowana przez naukowców) może być uzupełnieniem w leczeniu, jednak pierwszym krokiem zawsze powinna być wizyta u psychiatry. To lekarz na podstawie rozmowy z pacjentem stwierdza, czy powodem spadku nastroju są zaburzenia psychiczne. Diagnoza potrafi przybić, ale warto spojrzeć na całą sytuację z innej strony - to też początek walki o zdrowe, szczęśliwe życie.

- Z chorobami psychiatrycznymi jest jak z puzzlami. Musi nałożyć się dużo kawałków, żebyśmy zobaczyli cały obrazek. Przy depresji są to pewna wrażliwość, warunki środowiskowe, predyspozycje życiowe oraz traumy i stresy - wyjaśnia Sławomir Murawiec.

Psychiatra najczęściej proponuje farmakoterapię. Ogólna nazwa stosowanych leków to "antydepresanty", ale tak naprawdę dzielą się one na kilka grup w zależności od składu i przeciwdziałania. To lekarz decyduje o zmniejszeniu lub zwiększeniu dawki tabletek. W farmakoterapii ważna jest regularność. Nagłe odstawienie może doprowadzić do znacznego pogorszenia kondycji psychicznej pacjenta. Większość leków na depresję nie działa od razu. Pierwsze efekty zazwyczaj odczuwa się dopiero po około dwóch tygodniach.

Psycholog jest dla ciebie

Bardzo często farmakoterapia jest uzupełniana psychoterapią prowadzoną przez psychologa lub psychoterapeutę. Wybór "lekarza duszy" to bardzo intymna sprawa, co jest zupełnie naturalne. W końcu mowa o osobie, która pozna nasze tajemnice, a przede wszystkim ma nam pomóc. Bardzo możliwe, że terapia nie przyniesie efektów, jeśli nie będziemy w stanie otworzyć się przed psychologiem. Warto wtedy zastanowić się, w czym tkwi problem. Jeżeli z jakichś powodów nie potrafimy zaufać terapeucie albo po prostu nie ma między nami tzw. "chemii", to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować z innym specjalistą. Psycholog jest dla nas, nie my dla niego. Terapeuta nie obrazi się, kiedy pójdziemy na wizytę do jego kolegi po fachu. Być może sam poleci nam kogoś sprawdzonego?

W psychoterapii również bardzo ważna jest regularność. Psycholodzy najczęściej proponują sesje raz lub dwa razy w tygodniu. To zrozumiałe, że nie każdego na to stać. Zawsze lepiej jednak spotykać się rzadziej, ale za to regularnie, niż robić długie przerwy między spotkaniami.

Wszyscy, którzy chcą skorzystać z bezpłatnej pomocy, ale nie wiedzą, gdzie się po nią zwrócić, mogą skorzystać z Mapy Wsparcia. To interaktywna strona z bazą adresową jednostek leczniczych oraz lokalnych grup wsparcia dla osób po kryzysach psychicznych i ich bliskich.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości