Wirus Alongshan (ALSV) - nowy wirus przenoszony przez kleszcze
Wirusa Alongshan (ALSV) został odkryty w 2017 roku w Chinach. Rozpoznano go u pacjenta, który - po ukłuciu przez kleszcza - zgłosił się do szpitala z objawami sugerującymi kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Wykonane u chorego badania nie potwierdziły jednak obecności wirusa, który wywołuje to schorzenie.
Kolejne testy wykazały, że dolegliwości wywołał zupełnie inny patogen. Niemieckie media informują, że nowy wirus został wykryty w Niemczech. Centrum Medycyny Podróżniczej w Düsseldorfie poinformowało, że kleszcze będące nosicielami tego patogenu wykryto wcześniej w Finlandii, Francji, Rosji oraz Szwajcarii.
Czy wirus Alongshan (ALSV) jest niebezpieczny?
Wirus Alongshan zaliczany jest do tej samej grupy, co wirus KZM czy wirus Zika. Zakażenie może przypominać zwykłe przeziębienie lub kleszczowe zapalenie mózgu. Chorzy skarżą się na bóle głowy, mięśni i stawów. Pojawia się się również gorączka oraz uczucie zmęczenia.
Jak donoszą niemieckie media - naukowcy Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Hanowerze wykazali, że kleszcze mogą przenosić wirusa na dzikie zwierzęta. Specjaliści podkreślają, że konieczne są dalsze badania, które pokażą czy i jak bardzo wirus jest groźny dla zwierząt oraz ludzi.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Opracowano nowy lek na nadciśnienie. Czym się różni od dotychczasowych preparatów?
- GIS ostrzega: "Na obozach i koloniach może pojawić się wszawica". Jak się przed nią ustrzec?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: zdrowie.wprost.pl/DW.com/ Berliner Kurier/Parasites & Vectors
Źródło zdjęcia głównego: Remus Belododia 500px/Getty Images