W całym kraju brakuje krwi. "Znajomi na dyżurach muszą liczyć na to, że ktoś po zabiegu nie będzie krwawił"

Oddawanie krwi
W całym kraju brakuje krwi
Źródło: Pavel Peskov/EyeEm/Getty Images

Centra Krwiodawstwa w całym kraju potrzebują wsparcia. W szpitalach brakuje krwi. Potrzebne są zwłaszcza najrzadsze grupy, czyli 0Rh+ i 0Rh-, ale też ARh+ i ARh-. - Potrzebujemy Waszej pełnej mobilizacji! - apelują.

Narodowe Centrum Krwiodawstwa apeluje o pomoc

W sezonie wakacyjnym praktycznie każdego roku brakuje krwi. Do punktów pobrań zgłasza się mniej dawców, zapasy się kończą, a wzrasta liczba ofiar wypadków. Dlatego Narodowe Centrum Krwiodawstwa apeluje o pomoc.

- Okres wakacji kojarzy nam się z odpoczynkiem i radością. Niestety jest też grono osób, które nie mogą się nim w pełni cieszyć. W szpitalach codziennie potrzebna jest krew, dzięki której możliwe jest przeprowadzanie m.in. skomplikowanych operacji i zabiegów. Dlatego potrzebujemy Waszej pełnej mobilizacji! To dzięki Wam i Waszej pomocy, potrzebujący mogą wrócić do pełni zdrowia. Nie zwlekajcie i udajcie się do Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Polsce! - czytamy w komunikacie.

Brakuje krwi w całej Polsce

Z powodu pustek w magazynach część szpitali zmuszona jest przekładać zaplanowane operacje.

- Wszystkie operacje kardiochirurgiczne, na otwartym sercu, na dużych naczyniach krwionośnych, tętniaki aorty, operacje onkologiczne, neurochirurgiczne nie mogą się odbyć bez zabezpieczenia w krew - mówił prof. dr hab. Dariusz Janczak, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu w materiale Marzanny Zielińskiej, reporterki Fakty TVN.

Zobacz wideo: Jak udzielić pierwszej pomocy?

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Jak udzielić pierwszej pomocy?

DD_20220614_Ariel_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Zakrztuszenie dziecka
Zakrztuszenie dziecka
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Ratownicy na polskich wodach
Ratownicy na polskich wodach

Natomiast lekarka Róża Hajkuś na swoim profilu na Instagramie zamieściła post, w którym poinformowała, jak wygląda sytuacja w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa (Rzeszów).

- Bardzo brakuje krwi. W naszym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa (Rzeszów) głównie krwi grup A i 0 (zwłaszcza Rh- w tych grupach). Do tego stopnia, że znajomi na dyżurach muszą liczyć na to, że ktoś po zabiegu nie będzie krwawił, bo już nie ma jego grupy krwi. Serio, to są tego typu rzeczy, o których ludzie spoza systemu ochrony zdrowia zwykle nie muszą myśleć. Ale ja Wam mówię, bo może to kogoś skłoni, żeby oddać krew w najbliższych dniach - napisała.

Najpilniej w całym kraju potrzebna jest krew grupy 0RhD(-). Krew z grupy zero o ujemnym Rh jest bowiem najbardziej uniwersalna. Szpitale apelują też o 0Rh+, ARh+ i ARh-. Natomiast jest wiele takich miejsc, w których brakuje prawie każdej grupy.

Ogólnopolskie dane o bieżącym stanie zapasów krwi i potrzebnych grupach znajdziesz na krew.info oraz na poszczególnych stronach internetowych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Zobacz wideo: Pierwsze pobranie krwi u dziecka

DD_20220601_Pacjent_REP
Pierwsze pobranie krwi u dziecka
Źródło: Dzień Dobry TVN

Kto może oddać krew?

  • zdrowa osoba pełnoletnia, która nie ukończyła 60. roku życia (dawcy pierwszorazowi),
  • ważąca minimum 50 kg,
  • posiadająca dokument tożsamości.

Mapa punktów krwiodawstwa, w których można oddać krew znajdziesz na stronie krwiodawcy.org.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości