Menopauzie często towarzyszą bardzo nieprzyjemne objawy takie jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, tycie, problemy ze snem. Na szczęście istnieją leki, które mogą złagodzić objawy zbliżającego się klimakterium.
Wybierając leki na menopauzę, możemy sięgnąć zarówno po środki bez recepty, jak i leki hormonalne wydawane tylko z receptą. Które jednak są najlepsze?
Wszystko, co trzeba wiedzieć o menopauzie
Wszystko, co trzeba wiedzieć o menopauzie
Objawy menopauzy – kiedy zacząć myśleć o tabletkach?
Pierwsze objawy przekwitania pojawiają się nawet osiem lat przed zanikiem miesiączki. Kolejne krwawienia stają się nieregularne, często bardzo skąpe lub wyjątkowo obfite. Co więcej, część kobiet cierpi na dość nieprzyjemne skutki uboczne zbliżającej się menopauzy. Ich spektrum jest bardzo szerokie – od uderzeń gorąca, zmęczenie i senność, zanik libido, drażliwość, po nadmierne tycie i apatię.
Wszystko to ma swoją przyczynę w zmianach hormonalnych, głównie w obniżeniu poziomu estrogenu. Dlatego wiele tabletek na menopauzę zawiera pochodne tego kobiecego hormonu.
Menopauza? Najpierw zrób test
Większość objawów menopauzy może mieć przyczynę w czynnikach zupełnie z nią niezwiązanych. Przed sięgnięciem po tabletki, warto więc wykonać odpowiedni test. Zmierzy on poziom hormonów w organizmie. Test na menopauzę działa w sposób analogiczny do testu ciążowego. Należy umieścić kilka kropel moczu w wyznaczonym polu i sprawdzić wyniki. Pojawienie się kolejnego paska koło wartości kontrolnej oznacza, że organizm wchodzi w fazę przekwitania.
Roślinne tabletki na menopauzę – z czerwoną koniczyną, soją uprawną, kłączem pluskwicy groniastej
Roślinne tabletki mające przytłumić objawy menopauzy dostępne są bez recepty. Zawierają fitoestrogeny, a więc roślinne odpowiedniki hormonów kobiecych. Ich wielką zaletą jest szeroka dostępność i stosunkowo niska cena. Jednakże ich efekt nie jest odczuwalny od razu. Wymagają codziennego, regularnego stosowania, którego rezultaty będą widoczne dopiero po dwóch tygodniach. W niektórych przypadkach ten okres może jednak wydłużyć się nawet do miesiąca.
Działanie fitoestrogenów na organizm jest sprawą bardzo indywidualną, przez co trudno z góry przewidzieć, czy dany preparat będzie skuteczny u konkretnej kobiety. Z drugiej strony jednak, tabletki roślinne są bezpieczniejsze w stosowaniu niż preparaty hormonalne na receptę.
Tabletki hormonalne
Leki hormonalne na menopauzę dostępne są jedynie na receptę. Zawierają zazwyczaj dawkę estradiolu oraz progestagenów. Tego rodzaju tabletki uważane są za bardziej skuteczne w leczeniu objawów menopauzy, jednakże nie każda kobieta może je stosować. Przeciwwskazaniami są: przebyty rak trzonu macicy lub piersi, zaburzenia krążenia, cukrzyca, przebyty udar lub zawał serca. Nie powinny także przyjmować ich kobiety palące. Przed przepisaniem tabletek lekarz zleci szereg badań, potwierdzających, że pacjentka znajduje się w dobrej kondycji ogólnej.
Jak wybrać odpowiednie tabletki na menopauzę?
Wybór odpowiednich leków na menopauzę zawsze powinien zostać poprzedzony konsultacją lekarską. Tylko lekarz ma odpowiednie kwalifikacje, aby dobrać prawidłowy lek. Warto pamiętać, że większość tabletek na menopauzę, zarówno bez recepty, jak i na receptę, zawiera jakiś rodzaj hormonów. Należy więc rozważnie podchodzić do wybierania leków, ale także do regularnego ich przyjmowania.
Dodatkowo objawy menopauzy można zwalczać w sposób niefarmakologiczny poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę. Bardzo ważna dla kobiet w tym okresie jest witamina D3 syntezowana w skórze, którą zdrowy człowiek powinien suplementować w okresie od października do marca. W przypadku wystąpienia objawów klimakterium, dobrze jest rozważyć całoroczną suplementację tej witaminy, a także zatroszczyć się o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej oraz snu. To wszystko może złagodzić objawy zbliżającego się przekwitania.
Kiedy stosować tabletki?
Tabletki na menopauzę należy stosować jedynie w przypadku wystąpienia uporczywych objawów towarzyszących. Nie każdy przebieg menopauzy wiąże się z potliwością, falami gorąca czy chronicznym zmęczeniem. Jeśli objawy zbliżającego się klimakterium nie są nasilone, dobrze jest zrezygnować z tabletek – przynajmniej tych mniej bezpiecznych, przepisywanych na receptę.
Jednocześnie w przypadku wystąpienia objawów wyjątkowo niepokojących, takich jak silne bóle w podbrzuszu czy bardzo obfite krwawienia, należy koniecznie udać się do lekarza i nie zażywać tabletek na własną rękę.
Zobacz także:
- Czy stosowanie hormonu wzrostu pomoże zredukować masę ciała? Endokrynolog nie ma wątpliwości
- Czy skład flory bakteryjnej ma związek z rozwojem cukrzycy? Badacze mają ciekawą teorię
- Płonica, odra i choroby przenoszone drogą płciową. Lekarze zaniepokojeni wzrostem zakażeń
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images