Profilaktyka zdrowia

Jak się funkcjonuje z wirusem HIV? Pierwsze 5 lat Tomek musiał podporządkować leczeniu

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Dziś Światowy Dzień AIDS

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Mimo że o chorobie mówi się coraz więcej, a dzięki postępowi medycyny pacjenci mogą prowadzić zupełnie normalne życie, to wokół wirusa HIV i AIDS krąży bardzo wiele mitów oraz krzywdzących stereotypów. Co tak naprawdę wiemy o tej chorobie i jak wygląda codzienność pacjentów? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Tomasz Siara, który żyje z HIV od 20 lat.

Światowy Dzień AIDS. Co wiemy o tej chorobie?

Wirus HIV to patogen, który osłabia układ odpornościowy. W niektórych przypadkach infekcja prowadzi do rozwoju AIDS. Do zakażenia wirusem HIV dochodzi najczęściej podczas stosunku seksualnego lub poprzez kontakt z płynami ustrojowymi nosiciela. Na szczęście dzięki odpowiedniemu leczeniu ryzyko infekcji spada niemal do zera.

- Jeżeli osoba z HIV ma dostęp do leczenia, stosuje je i jest ono skuteczne, to poziom wirusa w jej organizmie może spaść niemal do zera. Tym samym nie ma szans, aby osoba żyjąca z HIV przekazała wirusa innej osobie - podkreślał w Dzień Dobry TVN Tomasz Siara, społecznik, który żyje z wirusem HIV od niemal dwudziestu lat. Kiedy w 2002 roku usłyszał diagnozę, lekarz powiedział, że zostało mu maksymalnie pół roku życia. - Poinformował mnie, że nie potrafi mi pomóc, nie powiedziano mi, że mogę się zwrócić do lekarza po terapię. Po prostu bez niczego odesłano mnie do domu - wspominał nasz rozmówca.

Jak wygląda leczenie osób zakażonych wirusem HIV?

Na szczęście po dwóch tygodniach od postawienia diagnozy pan Tomasz zdecydował się ponownie wykonać test. - Tym razem nie był on anonimowy (test - za darmo - można wykonać anonimowo w określonych punktach w całej Polsce). Kiedy otrzymałem wynik, zostałem skierowany na leczenie, które cały czas stosuję - mówił.

Warto dodać, że na przestrzeni lat sposób walki z wirusem bardzo się zmienił. Dawniej pacjenci każdego dnia przyjmowali trzy razy dziennie koktajl złożony z kilku tabletek. Taka ilość leków wiązała się występowaniem szeregu działań niepożądanych. - Wcześniej przyjęcie leków niemal od razu wywoływało ból głowy, mrowienie na całym ciele, problemy gastryczne. Dosłownie całe życie musiałem układać pod te trzy pory dnia. Obecnie, od 14 lat, przyjmuję tylko jeden preparat - opowiadał gość Dzień Dobry.

Jak ludzie reagują na osoby, które są nosicielami wirusa HIV lub chorują na AIDS? Co wiemy o samym wirusie i chorobie? - O tym się nie mówi. HIV istnieje tylko 1 grudnia, a później problem dla wielu osób nie istnieje. Świadomość czym są HIV i AIDS jest różna w zależności od środowiska. Osoby homoseksualne i nieheteronormatywne, które najczęściej są łączone z wirusem i chorobą, wiedzą więcej. Wśród reszty społeczeństwa ta wiedza jest nadal niewielka - stwierdził Tomasz Siara.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości