Zaburzenia pamięci, koncentracji i skoki ciśnienia po przedawkowaniu suplementów. "Mama łyka 6 pastylek"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
(Nie)zdrowe suplementy
(Nie)zdrowe suplementyDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Badania pokazują, że Polacy są w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o przyjmowanie suplementów. Tymczasem środki te - choć często dostępne bez recepty - przyjmowane w nadmiarze mogą być niebezpieczne. Jak bardzo? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Anna Fryczkowska, pisarka oraz Konrad Tuszyński, farmaceuta.

Czy można przedawkować suplementy?

Anna Fryczkowska, pisarka w mediach społecznościowych opisała historię swojej mamy, która przez suplementy nabawiła się poważnych problemów ze zdrowiem. - Mama jest po 80., czuła się coraz gorzej. Myślałam, że to są jakieś dolegliwości związane z wiekiem, zaburzenia pamięci, koncentracji. Coraz bardziej brakowało jej słów, zawieszała się w trakcie rozmowy, [...], zaburzenia serca, skoki ciśnienia - powiedziała w Dzień Dobry TVN Anna Fryczkowska.

Pisarka dodała, że chodziła z mamą po lekarzach. Pytali oni jedynie, jakie bierze leki, nikt nie zapytał jej o suplementy. - Dopiero pewna genialna doktor geriatra kazała mamie wypisać wszystkie suplementy, jakie bierze. Mama wypisała 3, [...], tymczasem okazało się, że mama łyka 6 pastylek - powiedziała nasza rozmówczyni.

Po sprawdzeniu składu suplementów okazało się, że mama pani Ani przyjmuje zbyt duże dawki witaminy D3, witaminy C oraz wapnia. Pisarka dodała, że jej mama była zachęcana do zakupów tych środków. - To jest marketing telefoniczny. Oferują różne suplementy, [...], jak się kupi jeden, to zachęcają, żeby kupować dawkę roczną, jak się kupi dawkę roczną jednego, to proszą, żeby kupować kolejne. Podpierają się przez telefon autorytetem lekarza, który gdzieś tam z daleka czuwa - powiedziała pani Anna.

Jak bezpiecznie przyjmować leki?

Konrad Tuszyński, farmaceuta uważa, że nie należy nabierać się na zakup leków, preparatów, czy suplementów przez telefon. - Nawet przez internet, jeśli to nie jest apteka internetowa, tylko udać się do apteki. Tam zawsze jest farmaceuta, który sprawdzi wszystkie dawki, [...], sprawdzi wszystkie porcje witamin, [...] i sprawdzi, czy nie przekroczono zalecanej, rekomendowanej dawki - tłumaczył farmaceuta.

Dodatkowo w ustaleniu, czy właściwie przyjmujemy dany preparat oraz, czy nie wchodzi on w reakcje z innymi lekami, pomoże tzw. przegląd lekowy. - To jest usługa, którą obecnie farmaceuci, uczelnie, towarzystwa naukowe chcą wprowadzić do Polski. Najlepiej, żeby to była usługa refundowana. To takie świadczenie, które polega na tym, że farmaceuta konsultuje z pacjentem i ustala listę preparatów, jakie on stosuje, nie tylko leków. Najczęściej można to zrobić tak, że pacjent przyniesie do apteki swoje preparaty [...] albo spisze wszystkie na liście, formularzu, umówi się z farmaceutą w aptece i farmaceuta [...] ustali, w jakich porcjach stosuje te preparaty, w jakich dawkach i czy w ogóle lekarz to zalecił, czy też nie i oceni, czy nie ma ryzyka interakcji między lekami a suplementami - tłumaczył.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości