Masz problem z nietrzymaniem moczu? Sięgnij po gadżety erotyczne. "Sprawdzą się jako akcesoria do zadań domowych"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
kobieta, która ma problemy intymne

Nietrzymanie moczu to przypadłość, z którą zmaga się nawet co 3. kobieta. Na szczęście dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu można pozbyć się problemu. Jedną z form terapii jest stosowanie gadżetów erotycznych. W jaki sposób mogą pomóc? Jakie inne metody leczenia są wdrażane? Porozmawialiśmy o tym z fizjoterapeutką Barbarą Forczek-Iwon.

Nietrzymanie moczu - co trzeba o nim wiedzieć?

Katarzyna Oleksik, dziendobry.tvn.pl: Co to jest nietrzymanie moczu?

Barbara Forczek-Iwon, fizjoterapeutka: Nietrzymanie moczu to niekontrolowane oddawanie moczu, prowadzące do częściowego lub całkowitego opróżniania pęcherza moczowego. Statystycznie problem ten dotyka co 3. kobiety. Dysfunkcje obszaru dna miednicy, w tym m.in. nietrzymanie moczu mają różne podłoże, np. złe nawyki podczas korzystania z toalety, duże obciążenia fizyczne, stres, siedzący tryb życia, zbyt intensywny sport, niektóre choroby współistniejące, przebyte urazy, stany po operacjach, ciąża/e, poród/y, zmiany hormonalne. Nie bez znaczenia są również warunkowania genetyczne czy procesy starzenia. Przy czym zawsze jest to kombinacja kilku różnych czynników, a nie wynik działania jednego.

Zdrowie

Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby? Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Które kobiety najczęściej mają problemy z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu kojarzone jest przede wszystkim, jako przypadłość kobiet dojrzałych oraz rodzących naturalnie. Niestety życie pokazuje, że nie wszystko jest takie czarno-białe. Ze względu na wielość czynników, które sprzyjają nietrzymaniu moczu, trudno jest precyzyjnie określić, które panie będą miały takie kłopoty. Spotkałam sytuacje, w których kobiety po kilku ciążach zakończonych porodami naturalnymi, z nacięciem krocza i prowadzące mało aktywny tryb życia nie miały problemów oraz takie, które były aktywne i nigdy nie rodziły, a traciły mocz.

Natomiast, dzięki upowszechnieniu dziedziny medycyny zwanej uroginekologią (połączenie ginekologii i urologii) wiadomo, że na tę dolegliwość cierpią kobiety na każdym etapie swojego życia.

Gdzie kobieta z takim problemem powinna szukać pomocy?

Do niedawna kobiety zgłaszały się głównie do lekarzy o specjalizacji ginekologicznej lub uroginekologicznej. Odwiedzały też fizjoterapeutę czy osteopatę uroginekologicznego. Na szczęście, ci specjaliści coraz częściej współpracują ze sobą i dają pacjentkom bardziej kompleksowe wsparcie. Osobiście bardzo pochwalam ten model działania, gdyż daje dużo lepsze efekty leczenia problemów uroginekologicznych.

Nietrzymanie moczu - na czym polega leczenie?

Na czym polega leczenie?

W pierwszej kolejności pacjentka powinna udać się do uroginekologa (najlepiej) lub ginekologa, który przeprowadzi dokładną diagnostykę, dobierze odpowiednie leczenie, w tym farmakoterapię. Następnie, dobrze, aby kobieta skonsultowała się z fizjoterapeutą.

Jeśli nietrzymanie moczu wynika z dysfunkcji tkankowej (np. w związku z siedzącym trybem życia lub dużym obciążeniem fizycznym), to najczęściej w pierwszej kolejności pacjentkom polecana jest fizjoterapia uroginekologiczna, która - zwłaszcza w początkowej fazie - jest w stanie całkowicie wyeliminować problem. Natomiast w przypadku urazu tkanek dna miednicy (np. po trudnym porodzie czy urazie mechanicznym) i utracie moczu dużego stopnia, może zostać podjęta decyzja o zabiegu operacyjnym. W tych przypadkach również zalecana jest fizjoterapia. Jej celem jest przygotowanie ciała pacjentki do operacji, a po jej wykonaniu utrzymanie efektów leczenia.

Jak kobiecie pomaga fizjoterapeuta?

Wykorzystuje się głównie terapię manualną (techniki mięśniowo-powięziowe, masaż, terapia punktów spustowych itp.), ćwiczenia ruchowe całego ciała, ćwiczenia mięśni dna miednicy, ćwiczenia oddechowe, zmianę codziennych nawyków (takich jak siedzenie, stanie, odkurzanie, dźwiganie zakupów itd.) oraz tych związanych z oddawaniem potrzeb fizjologicznych.

Należy podkreślić, że fizjoterapia dopasowywana jest indywidualnie do pacjentki zgodnie z podejściem biopsychospołecznym, czyli z uwzględnieniem przekonań, wierzeń i cech charakteru pacjentki, jej poczucia własnej skuteczności, możliwości socjalno-bytowych oraz środowiska w jakim funkcjonuje.

Gadżety erotyczne - czy pomagają w walce z nietrzymaniem moczu?

Czy różnego rodzaju gadżety (np. kulki gejszy) mogą pomóc?

Obecnie rynek z gadżetami przydatnymi w terapii uroginekologicznej oferuje bogaty asortyment sprzętu. W sprzedaży dostępne są masażery mięśni dna miednicy, kulki gejszy, jajeczka joni, dilatory, tradycyjne wibratory, bezprzewodowe dopochwowe sondy do treningu mięśni dna miednicy z systemem biofeedback, czy aparaty elektryczne z przewodowymi sondami dopochwowymi i/lub doodbytniczymi, posiadające funkcję badania elektrycznej pracy mięśni dna miednicy (EMG), ich stymulację, a także trening z wykorzystaniem systemu BFB.

Tego typu urządzenia znajdują coraz większe zastosowanie jako uzupełnienie tradycyjnej terapii manualnej i ćwiczeń. Stanowią duże urozmaicenie rehabilitacji, przez co pacjentki chętniej się angażują w proces leczenia. Dobrze sprawdzają się jako akcesoria do zadań domowych.

Każda z pacjentek – nawet jeśli przychodzi z pozornie takimi samymi objawami - jest inna. Bowiem każda ma inny poziom wewnętrznej motywacji, inne poczucie własnej skuteczności, inne samopoczucie psychiczno-emocjonalne czy choćby inne możliwości ekonomiczne. Dlatego wybór gadżetu, programu treningowego, jego intensywności, obciążenia czy częstotliwość sesji w ciągu dnia/tygodnia powinny zostać dokładnie przedyskutowane i ustalone z fizjoterapeutą zgodnie z potrzebami i możliwościami pacjentki.

Jak korzystać z nich bezpiecznie, aby sobie nie zaszkodzić?

Wiadomo, że każda kobieta w procesie leczenia chciałaby osiągać duże efekty i to w krótkim czasie, ale zasada "im więcej, tym lepiej" tutaj niekoniecznie się sprawdzi. Dlatego ze względów bezpieczeństwa radziłabym, aby dobór sprzętu, jego sposób aplikacji i użytkowanie uzgodnić z fizjoterapeutą lub ginekologiem. Jeśli już decydujemy się na samodzielną przygodę z jakimś urządzeniem, to radziłabym wybierać na początek (naj)mniejsze obciążenia czy intensywność stymulacji. Ważne jest także to, aby dbać o higienę w czasie użytkowania i używać sprzętu dokładnie według instrukcji producenta.

Czy może z nich korzystać każda kobieta, która ma problemy z nietrzymaniem moczu?

Teoretycznie każda kobieta mogłaby z nich korzystać, jednak dobór gadżetu powinien być zgodny z aktualnym stanem zdrowia pacjentki, rodzajem i stopniem nasilenia problemu oraz uwzględniać jej wewnętrzne potrzeby, charakter i możliwości socjalno-bytowe – w praktyce często na przeszkodzie w użytkowaniu uroterapeutycznych akcesoriów stoją różne ograniczenia, wynikające np.: ze sposobu wychowania, z przekonań, ze zbyt niskiego poziomu motywacji wewnętrznej w terapii, z bariery finansowej czy ograniczeń ruchowych ciała.

Od pewnego czasu reklamowane są suplementy na nietrzymanie moczu. Czy ich stosowanie ma sens?

Skoro nietrzymanie moczu jest problemem złożonym i wynika z tak wielu rożnych czynników, to leczenie też będzie obejmowało szeroki zakres działania. Dlatego obecne na rynku uro-suplementy mogą wspomagać układ moczowo-płciowy kobiety poprzez dostarczenie mu składników odżywczych oraz innych substancji o działaniu fizjologicznym, ale niestety nie są środkami, które są w stanie wyleczy problem jakim jest nietrzymania moczu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ivan-balvan/Getty Images

Pozostałe wiadomości