Profilaktyka zdrowia

Powstaje pierwszy oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. W Polsce jest tylko 5 specjalistek w tej dziedzinie

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

W ramach kliniki Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstaje pierwszy w Polsce oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z inicjatorką jego utworzenia, profesor Agnieszką Drosdzol-Cop, która jest jedną z pięciu polskich specjalistek w tej dziedzinie.

Pierwszy taki oddział w Polsce

Utworzenie oddziału ginekologii dziecięcej i dziewczęcej w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Katowicach jest odpowiedzią na rosnące potrzeby w tej dziedzinie. Dotychczas nie do końca wiadomo było, kto ma się zajmować schorzeniami ginekologicznymi dziewcząt: ginekolog, pediatra, endokrynolog czy chirurg dziecięcy?

Rodzice często odbijają się od drzwi do drzwi, by rozpocząć leczenie córki. Profesor Agnieszka Drosdzol-Cop zaznaczyła, że diagnostyka u niektórych pacjentek potrafi trwać 2-3 lata.

- Duży problem stanowi diagnostyka i leczenie młodych dziewcząt, dlatego oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej jest niezwykle potrzebny w naszym kraju – zaznaczyła lekarka.

Ginekologia dziecięca a specjaliści

Sęk w tym, że w naszym kraju jest tylko 5 specjalistek w dziedzinie ginekologii dziecięcej i dziewczęcej, w tym prof. Agnieszka Drosdzol-Cop. Dlaczego?

- Generalnie zarówno w Polsce, jak i wielu krajach europejskich i na świecie nie ma specjalizacji z ginekologii dziecięcej dziewczęcej. Natomiast międzynarodowe i europejskie towarzystwa, które skupiają ginekologów dziecięcych dziewczęcych, przygotowały egzamin i specjalizację. To jest międzynarodowa specjalizacja, którą posiadamy. (…) Ten egzamin niewiele osób zdaje – wyjaśniła rozmówczyni.

Pacjentki przyjeżdżają z całej Polski

Obecnie prof. Agnieszka Drosdzol-Cop w Katowicach przyjmuje pacjentki z całej Polski. Najmłodszym był dwudniowy noworodek.

- Po rozpoznaniu nieprawidłowych narządów płciowych była pierwsza interwencja – oznajmiła.

Natomiast najczęstsze problemy, które wymagają zabiegów operacyjnych u dziewcząt to:

  • torbiele jajników;
  • wrodzone wady narządów płciowych.

- Myślę, że najtrudniejsze przypadki to wady narządów płciowych czy problemy takie, gdy nastoletnia dziewczynka zgłasza się ze swoją mamą z powodu pierwotnego braku miesiączki i okazuje się, że jest jakaś wada, która wcześniej nie była rozpoznana – przyznała specjalistka.

Do prof. Agnieszki Drosdzol-Cop trafiają również pacjentki z zaburzeniami odżywiania.

Więcej na temat ginekologii dziecięcej w rozmowie Katarzyny Oleksik z prof. Agnieszką Drosdzol-Cop:

Ginekologa może potrzebować już mała dziewczynka. "Zdarza się, że 12-latka musi przyjmować leki dla kobiet po menopauzie"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Wideokonferencje mogą doprowadzić nas do "zoom fatigue". Psycholog radzi, jak walczyć ze zmęczeniem pracą zdalną

Stany lękowe i zanik libido mogą być objawami zaburzeń hormonalnych. "Niekiedy 35-latek nie ma już testosteronu"

Jak zatrzymać dalszy rozwój pandemii? Znany lekarz: "Zasugerowałem wojsko i policję na ulicach"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości