Profilaktyka zdrowia

Co robić, aby uniknąć kaca? "Nie pijemy, to jest numer jeden"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
 Co zjeść i wypić aby nie dopadł nas kac?
Co zjeść i wypić aby nie dopadł nas kac?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Choć alkohol szkodzi zdrowiu to i tak większość z nas - choćby z okazji zbliżającego się sylwestra - po niego sięgnie. Co zrobić, aby następnego dnia czuć się dobrze i uniknąć kaca? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała dr Wanda Baltaza, dietetyczka kliniczna.

Jak uniknąć kaca?

Wypicie zbyt dużej ilości alkoholu może wywołać szereg nieprzyjemnych dolegliwości, zwanych potocznie kacem. Jak go uniknąć? - Nie pijemy, to jest numer jeden. Jeśli coś na skusi [...] to pamiętajmy, że dobrze jest to wszystko rozplanować - mówiła dr Wanda Baltaza, dietetyczka kliniczna.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o wątrobę. - Tego dnia, jeśli wiemy, że czeka nas bardzo szampańska impreza, sugerowałabym nie jeść zbyt ciężko i za dużo. [...] Wątroba jest odpowiedzialna za detoksykację i odciążanie naszego organizmu. Jak zjemy tłusto, smażonego, ciężkiego, to ona też się będzie męczyła z tym, co zjedliśmy. Jeżeli najpierw będzie się męczyła z tym, co zjedliśmy, a później z alkoholem, to wiadomo, że będzie pracowała gorzej - mówiła.

Zatem co jeść? - [...] Starajmy się zjeść dobrze. Może być jakieś risotto, jakiś makaron z kurczakiem, ale żeby to nie było zbyt ciężkie. Żeby tam nie było tam za dużo sosów, żeby nie było smażone, żeby nie było zbyt tłusto. Jedzmy dobrze. Jeśli jest możliwość potańczyć, to się poruszajmy - mówiła specjalistka.

Czy przed zabawą warto wziąć jakieś witaminy?

- Jeżeli chodzi o regenerację wątroby, to dobrze działa witamina C. Tylko odpowiednio wcześniej trzeba ją wypić i też w większej dawce. Musimy pamiętać, że wszystko zależy od naszego stanu zdrowia i warto to wcześniej skonsultować, żeby nie było tak, że robimy coś na własną rękę.

A co z mieszaniem alkoholu? Niektórzy mówią, aby zaczynać od słabszych trunków i stopniowo przechodzić do tych mocniejszych. Czy to dobry pomysł? Czy takie praktyki są bezpieczne dla naszego zdrowia? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości