Kurs pierwszej pomocy z mistrzami Polski w ratownictwie medycznym. "Nie wystarczy zadzwonić na numer alarmowy"

Mistrzowie Polski w ratownictwie medycznym
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mistrzowie Polski w ratownictwie medycznym
Mistrzowie Polski w ratownictwie medycznym
Losy dwóch par skrzyżowały się na sali operacyjnej
Losy dwóch par skrzyżowały się na sali operacyjnej
Dlaczego przeszczepy trzustki są tak skomplikowane?
Dlaczego przeszczepy trzustki są tak skomplikowane?
Wyjątkowe operacje serca płodu w łonie matki
Wyjątkowe operacje serca płodu w łonie matki
„Z całego serca chcę pomoc córce”
„Z całego serca chcę pomoc córce”
Życie po przeszczepie serca
Życie po przeszczepie serca

Szymon Berłowski i Wojciech Filip z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia w Rzeszowie wywalczyli mistrzostwo Polski w ratownictwie medycznym. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o zawodach oraz pokazali, jak reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Czy potrafimy jej udzielać?

Mistrzostwa Polski w ratownictwie medycznym

Szymon Berłowski i Wojciech Filip wzięli udział w mistrzostwach Polski w ratownictwie medycznym, które odbywały się pod koniec stycznia tego roku. Jak wyglądają zawody? - Przyjeżdżamy 25. i od godziny 19:00 we wtorek do godziny 15:00 w czwartek jesteśmy w stanie gotowości. Tak jak bylibyśmy w pracy. Nie wiemy, o której, gdzie i co się wydarzy. Dostajemy SMS-a z notką, jak w pracy, np. nieprzytomny gdzieś tam, jedziemy na miejsce i tam odbywa się zadanie - tłumaczył Szymon Berłowski.

Potrzebne jest odpowiednie przygotowanie. Na co dzień mistrzowie nie pracują bowiem razem. - Musimy się spotkać i (...) dograć. Każdy odpowiada za coś innego i musimy przećwiczyć różne schematy po prostu - mówił nasz gość. .

Podczas zawodów ratowników oceniają sędziowie. W punktacji brany jest pod uwagę m.in. czas wykonania poszczególnej czynności. Niektóre z procedur medycznych trzeba bowiem wdrożyć do określonej minuty. Zdarza się, że wezwanie jest do jednej osoby, a na miejscu okazuje się, iż poszkodowanych jest kilku. Celem "zmylenia" jest sprawdzenie umiejętności wszystkich ratowników.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Pamiętajmy, że każda osoba ma prawny obowiązek udzielić pierwszej pomocy. Wynika to z art. 162 Kodeksu karnego. - W dzisiejszych czasach nie wystarczy zadzwonić na numer alarmowy. To nie jest pierwsza pomoc - przypomniał Szymon Berłowski. - To nie jest skomplikowana wiedza, którą trzeba długo ćwiczyć. To są proste czynności, a dają satysfakcję, że uratujemy życie. Czasem poświęcimy na to 5 minut, 3 minuty, zaczekamy na przybycie zespołu ratownictwa i dziękuję - dodał Wojciech Filip, mistrz Polski w ratownictwie medycznym.

Jak podkreślili ratownicy, powinniśmy raz w roku przypominać sobie podstawy pierwszej pomocy. - Myślę, że to jest wiedza, która bardzo szybka ucieka, jak się z niej nie korzysta - zauważył Szymon Berłowski. - Często boimy się, bo nie wiemy, co zrobić. Jeśli mamy umiejętności wyuczone, robimy to automatycznie. Przychodzimy i wiemy, że tak trzeba postąpić - stwierdził Wojciech Filip.

Zobacz, jak udzielać pierwszej pomocy oraz jak reagować, gdy ktoś jej potrzebuje.

DD_20220210_Pomoc_REP
Taka akcja mistrzowska reanimacja
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości