Szymon Berłowski i Wojciech Filip z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia w Rzeszowie wywalczyli mistrzostwo Polski w ratownictwie medycznym. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o zawodach oraz pokazali, jak reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Czy potrafimy jej udzielać?
Mistrzostwa Polski w ratownictwie medycznym
Szymon Berłowski i Wojciech Filip wzięli udział w mistrzostwach Polski w ratownictwie medycznym, które odbywały się pod koniec stycznia tego roku. Jak wyglądają zawody? - Przyjeżdżamy 25. i od godziny 19:00 we wtorek do godziny 15:00 w czwartek jesteśmy w stanie gotowości. Tak jak bylibyśmy w pracy. Nie wiemy, o której, gdzie i co się wydarzy. Dostajemy SMS-a z notką, jak w pracy, np. nieprzytomny gdzieś tam, jedziemy na miejsce i tam odbywa się zadanie - tłumaczył Szymon Berłowski.
Potrzebne jest odpowiednie przygotowanie. Na co dzień mistrzowie nie pracują bowiem razem. - Musimy się spotkać i (...) dograć. Każdy odpowiada za coś innego i musimy przećwiczyć różne schematy po prostu - mówił nasz gość. .
Podczas zawodów ratowników oceniają sędziowie. W punktacji brany jest pod uwagę m.in. czas wykonania poszczególnej czynności. Niektóre z procedur medycznych trzeba bowiem wdrożyć do określonej minuty. Zdarza się, że wezwanie jest do jednej osoby, a na miejscu okazuje się, iż poszkodowanych jest kilku. Celem "zmylenia" jest sprawdzenie umiejętności wszystkich ratowników.
Jak udzielić pierwszej pomocy?
Pamiętajmy, że każda osoba ma prawny obowiązek udzielić pierwszej pomocy. Wynika to z art. 162 Kodeksu karnego. - W dzisiejszych czasach nie wystarczy zadzwonić na numer alarmowy. To nie jest pierwsza pomoc - przypomniał Szymon Berłowski. - To nie jest skomplikowana wiedza, którą trzeba długo ćwiczyć. To są proste czynności, a dają satysfakcję, że uratujemy życie. Czasem poświęcimy na to 5 minut, 3 minuty, zaczekamy na przybycie zespołu ratownictwa i dziękuję - dodał Wojciech Filip, mistrz Polski w ratownictwie medycznym.
Jak podkreślili ratownicy, powinniśmy raz w roku przypominać sobie podstawy pierwszej pomocy. - Myślę, że to jest wiedza, która bardzo szybka ucieka, jak się z niej nie korzysta - zauważył Szymon Berłowski. - Często boimy się, bo nie wiemy, co zrobić. Jeśli mamy umiejętności wyuczone, robimy to automatycznie. Przychodzimy i wiemy, że tak trzeba postąpić - stwierdził Wojciech Filip.
Zobacz, jak udzielać pierwszej pomocy oraz jak reagować, gdy ktoś jej potrzebuje.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz też:
- Który test na COVID-19 wybrać? "Mamy dwa parametry, na które musimy zwracać uwagę"
- 31-latek po przeszczepie narządów szyi odzyskuje głos. "To było jak sen"
- Szczepionka na HIV - prowadzona jest pierwsza faza badań
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News