Profilaktyka zdrowia

Kurs pierwszej pomocy z mistrzami Polski w ratownictwie medycznym. "Nie wystarczy zadzwonić na numer alarmowy"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Mistrzowie Polski w ratownictwie medycznym
Mistrzowie Polski w ratownictwie medycznymDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Szymon Berłowski i Wojciech Filip z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia w Rzeszowie wywalczyli mistrzostwo Polski w ratownictwie medycznym. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli o zawodach oraz pokazali, jak reagować, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Czy potrafimy jej udzielać?

Mistrzostwa Polski w ratownictwie medycznym

Szymon Berłowski i Wojciech Filip wzięli udział w mistrzostwach Polski w ratownictwie medycznym, które odbywały się pod koniec stycznia tego roku. Jak wyglądają zawody? - Przyjeżdżamy 25. i od godziny 19:00 we wtorek do godziny 15:00 w czwartek jesteśmy w stanie gotowości. Tak jak bylibyśmy w pracy. Nie wiemy, o której, gdzie i co się wydarzy. Dostajemy SMS-a z notką, jak w pracy, np. nieprzytomny gdzieś tam, jedziemy na miejsce i tam odbywa się zadanie - tłumaczył Szymon Berłowski.

Potrzebne jest odpowiednie przygotowanie. Na co dzień mistrzowie nie pracują bowiem razem. - Musimy się spotkać i (...) dograć. Każdy odpowiada za coś innego i musimy przećwiczyć różne schematy po prostu - mówił nasz gość. .

Podczas zawodów ratowników oceniają sędziowie. W punktacji brany jest pod uwagę m.in. czas wykonania poszczególnej czynności. Niektóre z procedur medycznych trzeba bowiem wdrożyć do określonej minuty. Zdarza się, że wezwanie jest do jednej osoby, a na miejscu okazuje się, iż poszkodowanych jest kilku. Celem "zmylenia" jest sprawdzenie umiejętności wszystkich ratowników.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Pamiętajmy, że każda osoba ma prawny obowiązek udzielić pierwszej pomocy. Wynika to z art. 162 Kodeksu karnego. - W dzisiejszych czasach nie wystarczy zadzwonić na numer alarmowy. To nie jest pierwsza pomoc - przypomniał Szymon Berłowski. - To nie jest skomplikowana wiedza, którą trzeba długo ćwiczyć. To są proste czynności, a dają satysfakcję, że uratujemy życie. Czasem poświęcimy na to 5 minut, 3 minuty, zaczekamy na przybycie zespołu ratownictwa i dziękuję - dodał Wojciech Filip, mistrz Polski w ratownictwie medycznym.

Jak podkreślili ratownicy, powinniśmy raz w roku przypominać sobie podstawy pierwszej pomocy. - Myślę, że to jest wiedza, która bardzo szybka ucieka, jak się z niej nie korzysta - zauważył Szymon Berłowski. - Często boimy się, bo nie wiemy, co zrobić. Jeśli mamy umiejętności wyuczone, robimy to automatycznie. Przychodzimy i wiemy, że tak trzeba postąpić - stwierdził Wojciech Filip.

Zobacz, jak udzielać pierwszej pomocy oraz jak reagować, gdy ktoś jej potrzebuje.

Taka akcja mistrzowska reanimacja
Taka akcja mistrzowska reanimacjaŹródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości