Szacuje się, że co trzeci z nas zachoruje na raka. Wcześnie wykryta zmiana daje szansę na pełne wyleczenie. Niestety ogromna część z nas nie zgłasza się na badania profilaktyczne. O tym, jak niebezpieczną chorobą jest nowotwór jelita grubego, przekonała się Katarzyna Glinka. Po tym, jak zmagał się z nim jej tata, aktorka bada się regularnie i zachęca do tego inne osoby, także młode.
Katarzyna Glinka zachęca do kolonoskopii
Katarzyna Glinka jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Aktorka nie tylko chętnie dzieli się swoim życiem prywatnym, ale także zachęca internatów to tego, aby częściej odwiedzali lekarza. - Mój tata chorował na raka jelita grubego - wyznała na Instagramie.
Dlatego, aby uniknąć choroby i mieć pewność, że jest zdrowa, aktorka wykonuje co pięć lat kolonoskopię. - Piszę o tym, bo dla wielu osób to jest wstydliwy temat. Zupełnie niepotrzebnie! - napisała.
Gwiazda zwróciła też uwagę na ważną kwestię. Rak jelita grubego postrzegany jest przede wszystkim jako choroba osób starszych, tymczasem to nieprawda. - Od lekarza wykonującego badanie wiem, że coraz więcej młodych ludzi choruje. Obecnie to choroba cywilizacyjna i stanowi drugi - co do częstotliwości występowania - nowotwór złośliwy. Kochani nie czekajcie na objawy, badajcie się - zaapelowała Katarzyna Glinka
Rak jelita grubego - co trzeba o nim wiedzieć?
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Każdego dnia z jego powodu umierają 33 osoby. Mimo że chorobę można łatwo wykryć i skutecznie leczyć, to pacjenci nie zgłaszają się badania. Wielu z nich boi się kolonoskopii (badanie pozwala dokładanie obejrzeć końcowy odcinek układu pokarmowego i od razu usunąć ewentualne zmiany) i do lekarza zgłasza się dopiero wtedy, gdy choroba jest już mocno zaawansowana.
Co powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Przede wszystkim spadek hemoglobiny (zwłaszcza u osób, które przekroczyły pięćdziesiątkę). Po drugie, konsultacji wymagają utrzymujące się bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, utrata masy ciała, osłabienie oraz krwawienie z odbytu (często bywa mylone przez pacjentów z hemoroidami).
Zobacz także:
- "Mnie to zwaliło z nóg" - Dominika Tajner o walce z rakiem piersi
- "Rak piersi uderza w kobiecość, ale z pewnością jej nie odbiera". Czy w czasie leczenia jest miejsce na seks?
- O czym może świadczyć ból brzucha? "Nie można go lekceważyć
Zobacz wideo: Stres może przyczynić się do chorób nowotworowych?
Autor: Katarzyna Oleksik