Dzięki programowi żywieniowemu DASH, bardzo popularnemu w USA, można skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze. Na czym polega DASH? Czego nie można spożywać? jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Agatą Ziemnicką, dietetyczką i psycholożką. Czy dzięki diecie DASH możemy też zgubić zbędne kilogramy? Czy to dieta dla każdego?
Dieta DASH, nazywana też dietą dla serca, to jeden z najzdrowszych jadłospisów. Został on opracowany przez amerykańskich lekarzy z Narodowego Instytutu Chorób Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Jej stosowanie w szczególności polecane jest osobom, które zmagają się z nadciśnieniem (bądź są nim zagrożone) lub mają inne schorzenie układu krwionośnego.
Dieta DASH – jak ją stosować?
Dieta DASH zakłada spożywanie od 4 do 5 różnorodnych posiłków dziennie. Ich podstawę powinny stanowić warzywa i owoce. W ciągu dnia należy ich zjadać od 400 do 1000 g. Najlepiej, aby były obecne w każdym posiłku. A co z kalorycznością posiłków? Zależy ona od stanu zdrowia pacjenta oraz prowadzonego przez niego stylu życia i powinna być ustalona przez specjalistę.
Obok warzyw i owoców w diecie DASH należy spożywać - co najmniej dwa razy w tygodniu - tłuste ryby morskie. Zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 regulują ciśnienie krwi, a także zmniejszają ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego i udaru mózgu.
W diecie DASH powinny znaleźć się również:
- pełnoziarniste produkty zbożowe, czyli pieczywo razowe, brązowy ryż, ciemny makaron, gruboziarniste kasze (np. pęczak, kasza gryczana), płatki owsiane oraz otręby pszenne;
- rośliny strączkowe (ze względy na cenne i pełnowartościowe białko);
- orzechy (zawierają kwasy tłuszczowe);
- chudy nabiał (np. jogurty naturalne, ser twarogowy, mleko);
- chude mięso (można je jeść maksymalnie 2 razy w tygodniu).
Dieta DASH – czego unikać?
Aby stosowanie diety DASH dało odpowiednie rezultaty, z jadłospisu trzeba wyeliminować przede wszystkim żywność przetworzoną.
To właśnie ona zawiera najwięcej tłuszczów trans, które mają bardzo niekorzystny wpływ na działanie nie tylko układu sercowo-naczyniowego, ale całego organizmu.
Dlatego osoby, które ją stosują, powinny zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć jedzenie czerwonego mięsa, wędlin, smażonych potraw czy pełnotłustych produktów mlecznych. Zrezygnować trzeba również z potraw: panierowanych, wędzonych, konserwowanych, duszonych ze wcześniejszym obsmażaniem, pieczonych z dodatkiem tłuszczu.
Na tym jednak nie koniec! Niezwykle ważna jest także rezygnacja z soli.
Wystarczy kilka tygodni, aby odzwyczaić się od słonego smaku. Zamiast niej możemy zastosować zioła lub mieszanki przypraw, które nie zawierają soli – mówiła dietetyczka.
Aby potrawy nabrały bardziej wyrazistego smaku można je doprawić octem winnym lub sokiem z cytryny.
Dieta DASH - czy jest skuteczna?
Dieta DASH posiada udowodnione naukowo działanie obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Jak mówi specjalistka osoby, które mają nadciśnienie już po dwóch tygodniach stosowania mogą poczuć różnicę. Badania pokazują, że z jej pomocą (w połączeniu z aktywnością fizyczną) po dwóch miesiącach stosowania ciśnienie skurczowe może się obniżyć nawet o 11 mmHg, a rozkurczowego o 6 mmHg.
Warto podkreślić, że dieta DASH chroni nie tylko przed rozwojem nadciśnienia tętniczego. Obniża poziom cukru we krwi, chroni przed cukrzycą, a także pomaga zgubić zbędne kilogramy. Dzięki dużej ilości spożywanych warzyw i owoców zapobiega rozwojowi miażdżycy. Obecne w nich flawonoidy oraz błonnik pokarmowy obniżają stężenie złego cholesterolu, który odkłada się w tętnicach i tworzy tzw. blaszki miażdżycowe.
Zobacz także:
Maciej Dowbor zachwycił się zdjęciem Kurdej-Szatan z basenu. Reakcja zazdrosnej żony hitem sieci
Ranking diet 2021. Najgorsze: Dukana i Keto. Która najlepsza i najzdrowsza?
Niedziele wolne od handlu w 2021 roku. Czy 10 stycznia sklepy będą otwarte?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN