Profilaktyka zdrowia

Dlaczego warto sięgnąć po aronię? "Wśród skarbów natury to jest absolutny top"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Aronia, wielka moc w małej kuleczce
Aronia, wielka moc w małej kuleczce Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Aronia to jeden z najzdrowszych owoców i mimo że mamy ją na wyciągniecie ręki, to zupełnie jej nie doceniamy. Dlaczego warto po nią sięgnąć? Jakie ma wartości odżywcze? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Agnieszką Cegielską, dziennikarką i propagatorką zdrowego stylu życia.

Aronia - jakie ma właściwości?

Polska jest największym producentem aronii. Smakiem i wartościami odżywczymi tego owocu zachwycają się m.in. Japończycy. Mimo że mamy jej pod dostatkiem, to jest u nas mało znana i rzadko stosowano. Dlaczego? Być może odstrasza nas jej cierpki smak. W ocenie Agnieszki Cegielskiej, dziennikarki i propagatorki zdrowego stylu życia, warto się przełamać i na stałe wprowadzić aronię do diety. - Wszystko, co rośnie w naszej strefie geograficznej, jest najlepsze i najbardziej wartościowe dla naszego organizmu. Aronia rośnie właśnie u nas i wśród skarbów natury to jest absolutny top - mówiła dziennikarka w Dzień Dobry TVN.

Patrząc na jej skład, jedyne, do czego można się "przyczepić", to niewielka zawartość witaminy C. Na szczęście jest sposób, aby to "naprawić". - Wystarczy połączyć aronię z syropem malinowym lub z rokitnika - radziła Agnieszka Cegielska. Warto pamiętać, że aronia nie musi być jedzona na surowo. - Możemy ją przesmażyć i zrobić np. konfitury - dodał nasz gość.

Aronia - kto powinien ją stosować?

Bogactwo substancji odżywczych i witamin sprawia, że aronia zasługuje na miano "super jedzenia". Przeprowadzone w Polsce badania pokazały, że owoc pomaga wyregulować ciśnienie, tym samym jest szczególnie polecany osobom, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym. Korzystnie wpływa na wzrok, wspomaga leczenie cukrzycy, a także obniża poziom cholesterolu. - W tym ostatnim przypadku aronia mogłaby zastąpić statyny, leki stosowane przez osoby z wysokim cholesterolem - podkreśliła Agnieszka Cegielska.

Na tym jednak prozdrowotne właściwości aronii się nie kończą. Owoc zawiera bardzo dużo antyoksydantów. Związki te nie tylko spowalniają proces starzenia, ale także wspomagają walkę z nowotworami. Dlatego aronia polecana jest osobom, które są w trakcie leczenia onkologicznego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości