Czy latem można pić energetyki?
Bardzo wysokie temperatury sprawiają, że bardziej chce nam się pić. Co więcej, w upalne dni często mamy wrażenie, że jesteśmy spowolnieni i bardziej ospali. Mogłoby się wydawać, że wyjściem z tej sytuacji będzie sięgnięcie po napój energetyczny. Zawarta w nim kofeina pobudzi nas do działania i doda energii.
Niestety picie takich napojów - zwłaszcza, gdy z nieba leje się żar - to prosta droga do odwodnienia. Dlaczego? Obecna w tzw. energetykach kofeina faktycznie pobudza, ale działa też moczopędnie. Częste wizyty w toalecie sprawiają, że organizm pozbywa się nie tylko szkodliwych substancji, ale także wody.
Trzeba mieć na uwadze, że tego rodzaju napoje mają też bardzo dużo cukru. Jego obecność sprawia, że jeszcze bardziej chce nam się nam pić i sięgamy po kolejny słodki płyn. Co gorsza, takie napoje podnoszą poziom glukozy we krwi, organizm, aby go obniżyć zaczyna wykorzystywać wodę zgromadzoną w komórkach, a to sprzyja odwodnieniu i zaburzeniu gospodarki wodno-elektrolitowej.
Cukier to również puste kalorie, które sprzyjają przybieraniu na wadze, a nadwaga i otyłość zwiększą ryzyko wystąpienia groźnych chorób.
Co pić w gorące dni?
Kiedy termometry pokazują 30 st. C i więcej, najlepiej jest sięgnąć po wodę. Gasi pragnienie, a także dostarcza organizmowi cennych pierwiastków, jak potas, magnez czy sód. Warto pamiętać, że w bardzo gorące dni powinniśmy jej wypić więcej niż normalnie zalecane przez specjalistów 2-2,5 litra, czyli nawet 3 litry wody dziennie. Osobom, którym nie odpowiada smak czystej wody mogą do niej dodać sok lub kilka plasterków limonki, cytryny czy pomarańczy. Świetnie sprawdzą się również liście mięty.
Dobrym rozwiązaniem będą także elektrolity, które możemy kupić w aptece. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na skład i sięgnąć po te, które nie zawierają zbyt dużo glukozy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 10-latek przedawkował wodę i niemal przypłacił to życiem. "Wyglądał, jakby był upośledzony"
- Czy zimny okład to dobry pomysł na schłodzenie dziecka w upalny dzień? Lekarz wyjaśnia
- Udar słoneczny - jak rozpoznać jego objawy? Co zrobić, kiedy wystąpi?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: Stockah/Getty Images