Fibromialgia to choroba, z którą w Polsce zmagają się ponad dwa miliony osób. Schorzenie sprawia, że pacjent odczuwa ból niemal w całym ciele. Mimo że problem nie jest marginalny, to osoby, które zmagają się z fibromialgią, często są lekceważone. Dlaczego tak się dzieje? Jak można zdiagnozować tę chorobę i jak sobie z nią poradzić?
Fibromialgia - co to za choroba?
Fibromialgia objawia się przewlekłym, rozlanym bólem. Niekiedy pojawia się również drętwienie, mrowienie. U części chorych występują bardzo nietypowe bóle. - Pacjenci czasem odczuwają bóle włosów, co wydaje się sprawą fikcyjną - powiedziała prof. Brygida Kwiatkowska, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii. Choroba charakteryzuje się również przewlekłym zmęczeniem. Pacjenci często - rano po przebudzeniu - nie czują się wypoczęci. Do tego mogą dochodzić bóle głowy, zaburzenia pamięci, koncentracji.
Niestety osoby, które zmagają się z tym schorzeniem, bardzo często są lekceważone, zarówno przez lekarzy, jak i otoczenie. - Ta choroba nie daje odbicia w klasycznych badaniach, które się wykonuje - dodała specjalistka.
Choć mechanizm powstawania choroby nie jest do końca znany, to wiadomo, że fibromialgia dotyka głównie kobiety. - Dlatego, że mamy więcej hormonów, typu estrogeny i wiadomo, że są wahania w przebiegu pewnych chorób zależne od fazy produkcji tych estrogenów, ale to nie wszystko. Jesteśmy bogatsze w większą liczbę genów. Ta większa liczba genów predysponuje do większych zaburzeń i nadreaktywności immunologicznych - tłumaczyła specjalistka.
Jak leczyć fibromialgię?
- Fibromialgia jest na tyle złożona, że nie ma skutecznej metody leczenia. Stosuje się terapię kompleksową, czyli jest tutaj [...] mindfulness, czyli radzenie sobie ze stresami, [...], fibromialgia zaostrza się kiedy mamy jakieś stresy - powiedziała specjalista. Pacjentom w łagodzeniu napięcia pomaga także m.in. tai chi czy taniec.
Leków, które łagodzą objawy choroby jest niewiele. - Możemy wybrać taki komplet leków, bo bardzo rzadko pacjent reaguje na tylko jeden lek. Dodatkowo [...] na konferencjach międzynarodowym mówi się o leczeniu wspomagającym leczniczymi preparatami marihuany - dodała.
Jakie mogą pierwsze objawy choroby? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak naturalnie walczyć z przeziębieniem? Przepis na domowy napar
- Zmiany w działaniu SOR-ów. Co to oznacza dla pacjentów?
- Dzięki goglom lekarz może zajrzeć w zakamarki ludzkiego ciała. Jak nowoczesna technologia pomaga lekarzom?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN