Profilaktyka zdrowia

Rodzicu, zmobilizuj dziecko do ruchu. W przeciwnym razie może mieć problem z bruksizmem 

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Skąd się bierze zgrzytanie zębami u dzieci?
Skąd się bierze zgrzytanie zębami u dzieci?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami to przypadłość, która dotyczy od 8 do 31 proc. populacji ludzi na całym świecie. Co wywołuje bruksizm u najmłodszych i jak skutecznie go leczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Anna Widmańska-Grzywaczewska - specjalista ortodonta z Zakładu Ortodoncji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  

Bruksizm - co to jest?

Bruksizm to patologiczne ścieranie zębów. Przypadłość daje o sobie znać w czasie snu (tzw. bruksizm senny), jak i poza fazą snu. Głównym czynnikiem, który przyczynia się do zgrzytania zębami, jest stres. - Wiemy, że dzieci są obciążone licznymi obowiązkami. Często rodzice w trosce o dobro dziecka nakładają wiele obowiązków, którym dziecko nie jest w stanie sprostać. Zwiększone napięcie mięśniowe spowodowane stresem powoduje ścieranie, zaciskanie, zgrzytanie - tłumaczyła Anna Widmańska-Grzywaczewska – specjalista ortodonta, Zakład Ortodoncji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co ciekawe, badacze dowiedli, że istnieje zależność między bruksizmem a graniem w gry komputerowe. W ocenie specjalistów ma on dotykać te dzieci, które poświęcaj temu zajęciu więcej niż dwie godziny. - Rodzice muszą redukować tę wątpliwą przyjemność - powiedziała Anna Widmańska-Grzywaczewska. Do powstawania bruksizmu może prowadzić także brak aktywności fizycznej. - Wyładowanie tych emocji w ciągu dnia aktywnością fizyczną byłoby czynnikiem pomocnym - dodała specjalistka. Warto dodać, że bruksizmowi mogą towarzyszyć także obgryzanie paznokci czy przedmiotów, np. ołówka.

Bruksizm - jak można go leczyć?

W leczeniu bruksizmu bardzo często stosuje się toksynę botulinową. Jej wstrzyknięcie powoduje paraliż mięśni, dzięki czemu pacjent przestaje ścierać zęby. Tej metody nie można jednak zastosować u maluchów. - U dzieci polecamy modyfikację trybu życia. Polecamy, jeżeli jest to konieczne, rozmowę z psychologiem. Jeśli chodzi o farmakologiczne działanie w przypadku bruksizmu, to musi być ono bardzo ostrożnie przeprowadzone, pod kierunkiem specjalisty podawane są leki uspokajające, ale jest to decyzja lekarza - powiedziała ekspertka.

Dodatkowo w leczeniu bruksizm stosuje się specjalne nakładki na zęby. - Lekarz ortodonta decyduje, czy to będzie nakładka. Jeśli chodzi o nakładki, mają to być szyny nagryzowe miękkie - tłumaczyła. Czy zgrzytanie zębami zawsze ma charakter patologiczny? Kiedy rodzic powinien zabrać dziecko do lekarza? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości