Telemedycyna przyspiesza diagnostykę
W studiu Dzień Dobry TVN lek. Łukasz Durajski, dyrektor medyczny Med24 opowiedział widzom, jakie są zalety korzystania z telemedycyny.
- Teleporady pokazują nam, że gdy dopytamy pacjenta o szczegóły i przeprowadzimy tę rozmowę w odpowiedni sposób, to da się faktycznie mu pomóc i wiele tych diagnoz można postawić bez takiej potrzeby badania fizykalnego - tłumaczył. - Tu przydają się, chociażby badania czy nawet to, że możemy zobaczyć pacjenta, jest możliwość kontaktu poprzez rozmowę wideo - dodał.
Lekarz stwierdził, że te elementy pomagają mu postawić odpowiednią diagnozę. Dla kogo sprawdzi się teleporada, co dzięki niej możemy załatwić?
- Powiedziałbym, że dla każdego. Teleporada nie będzie konkurencją dla wizyt stacjonarnych, to będzie właśnie bardzo fajne uzupełnienie. Teraz mamy jednak kłopot z dostaniem się do lekarza, to jest ułatwienie, że jeżeli czekamy na wizytę stacjonarną, to już możemy zadzwonić, zapytać się, czy mamy coś w tym czasie zrobić np. gdy mamy termin dopiero za 7 dni - opowiadał.
- Potraktujmy ją jak telefon do przyjaciela. Mamy tego lekarza pod ręką, do którego zadzwonimy, zamiast szukać po wyszukiwarkach i forach internetowych. To jest na pewno korzystniejsze dla pacjenta - zaznaczył.
Lek. Łukasz Durajski z Med24 wyjaśnił, że w jego placówce pomoc lekarzy dostępna jest całodobowo, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu możemy szybko otrzymać zalecenia, niezależnie czy przebywamy na terenie kraju, czy poza nim.
Jak telemedycyna ułatwia nam dbanie o zdrowie? Czat zakończony
Dzięki telemedycynie mamy łatwiejszy i szybszy dostęp do lekarzy, 24 godziny na dobę. Ponad 50% wizyt lekarskich nie wymaga osobistego kontaktu z lekarzem, gdyż opierają się o wywiad oraz konsultację wyników badań.
Na pytania widzów odpowiedział lek. Łukasz Durajski, dyrektor medyczny Med24.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 3-tygodniowa dziewczynka przeżyła dzięki siostrze bliźniaczce. Lekarze mówią o ratunkowym uścisku
- Stygmatyzacja społeczna we współczesnym świecie – jak z nią walczyć?
- Zaczyna się już w lutym. Alergicy powinni mieć się na baczności
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News