Fibromialgia - co to za choroba?
Fibromialgia jest to zespół chorobowy, który charakteryzuje się uogólnionym bólem w układzie ruchu. W chorobie występują charakterystyczne punkty, tzw. tkliwe, które rozmieszczone są symetrycznie. Są one wrażliwe na ucisk. Osoby cierpiące na tę chorobę odczuwają przewlekłe zmęczenie, ich sen nie powoduje uczucia odpoczynku, a do tego mają wrażenie sztywności. Szacuje się, że chorobę cierpi około 4% populacji. Z czego przeważnie choroba dotyka kobiety.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdrowie
Objawy fibromialgii
Objawami fibromialgi, które najczęściej występują, są:
- bóle mięśni przypominające zakwasy,
- bóle stawów,
- ogólne zmęczenie,
- dolegliwości bólowe, które wybudzają chorych ze snu,
- zaburzenia koncentracji.
Chorobami towarzyszącymi są:
- zespół jelita drażliwego,
- zespół chronicznego zmęczenia,
- dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego,
- depresja,
- migrena.
Test na fibromialgię - diagnostyka
Rozpoznanie fibromialgii opiera się na wywiadzie. Jeżeli spełnione są dwa kryteria, które podano poniżej, a ból utrzymuje się minimum 3 miesiące, to można potwierdzić fibromialgię. Pierwszym kryterium jest występowanie uogólnionego bólu, na który zalicza się: ból lewej i prawej połowy ciała, ból powyżej i poniżej pasa oraz bóle w okolicy szkieletu osiowego, np. kręgosłupa szyjnego, piersiowego itd. Drugim warunkiem jest ucisk przynajmniej 11 z 18 tzw. punktów spustowych. Przy czym ucisk powinien być wywierany z siłą 4 kg.
Według badacza Kevina Hackshawa, pierwsze eksperymentalne próby udowodniły, że jest możliwe przeprowadzenie testów z krwi. Naukowiec nadzorował badania nad testami z krwi, które pomogłyby wykrywanie fibromialgii. W badaniu krwi identyfikowane były biomarkery fibromialgii. Test nazwany został "Metabolicznym odciskiem palca".
Przyczyny fibromialgii
Wciąż nie zostały poznane przyczyny powstawania choroby. Zauważono jednak, że choroba częściej występuje wśród kobiet i u osób, u których w rodzinie wcześniej występowały podobne problemy.
Leczenie fibromialgii
W leczeniu stosowane są różne leki, które mają na celu załagodzenie objawów choroby. Podawane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy, lidokaina, leki antydepresyjne. Ulgę może również przynosić fizykoterapia, a przede wszystkim ciepłolecznictwo. W terapii stosowana jest również pomoc psychologa i stosuje się psychoterapię. Do tej pory nie ma skutecznego leku na leczenie fibromialgii.
Choroba ma niekorzystne rokowania. Szacuje się, że około 25% chorych doświadcza remisji, u pozostałych objawy się utrzymują.
12 maja - Dzień Wiedzy o Fibromialgii
12 maja obchodzony jest Dzień Wiedzy o Fibromialgii. Święto ma na celu uświadamianie społeczeństwa czym jest choroba i z jakimi problemami muszą zmagać się chorzy. Dodatkowo tego dnia obchodzony jest Dzień Syndromy Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych, które to schorzenia są blisko powiązane z Fibromialgią.
Zobacz także:
- Ból głowy po przebudzeniu - jakie są jego przyczyny? Jak sobie z nim poradzić?
- Bakterie, które wywołują ból pleców. Czym są zmiany typu Modic?
- Doskwiera ci ból pleców? Pomocna może się okazać psychoterapia
Autor: Teofila Siewko
Źródło: jbc.org
Źródło zdjęcia głównego: m-gucci/Getty Images