- Czym jest fibromialgia, jakie są jej objawy i sposoby leczenia.
- Jak wygląda test na fibromialgię.
- Kto choruje na fibromialgię.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdrowie
12 maja - Dzień Wiedzy o Fibromialgii
12 maja obchodzony jest Dzień Wiedzy o Fibromialgii. Święto ma na celu uświadamianie społeczeństwa czym jest choroba i z jakimi problemami muszą zmagać się chorzy. Dodatkowo tego dnia obchodzony jest Dzień Syndromy Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych, które to schorzenia są blisko powiązane z Fibromialgią.
Fibromialgia - co to za choroba?
Fibromialgia jest to zespół chorobowy, który charakteryzuje się uogólnionym bólem w układzie ruchu. W chorobie występują charakterystyczne punkty, tzw. tkliwe, które rozmieszczone są symetrycznie. Są one wrażliwe na ucisk. Osoby cierpiące na tę chorobę odczuwają przewlekłe zmęczenie, ich sen nie powoduje uczucia odpoczynku, a do tego mają wrażenie sztywności. Szacuje się, że chorobę cierpi około 4% populacji. Z czego przeważnie choroba dotyka kobiety.
Kto choruje na fibromialgię?
WPolsce na fibromialgię może chorować nawet od 1,2 do 2,4 mln osób. Szacunkowo choroba dotyka od 2 do 4% populacji, 3-4 razy częściej kobiety niż mężczyzn. Na fibromialgię mogą chorować również dzieci.
Wśród znanych osób, które przyznały się, że chorują na tę ciężką chorobę jest między innymi Lady Gaga, Susan Flannery, Morgan Freeman, Sinéad O'Connor, Kyle Richards, Mary McDonough, a także Agata Młynarska i Monika Miller.
Objawy fibromialgii
Objawami fibromialgi, które najczęściej występują, są:
- bóle mięśni przypominające zakwasy,
- bóle stawów,
- ogólne zmęczenie,
- dolegliwości bólowe, które wybudzają chorych ze snu,
- zaburzenia koncentracji.
Chorobami towarzyszącymi są:
- zespół jelita drażliwego,
- zespół chronicznego zmęczenia,
- dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego,
- depresja,
- migrena.
Test na fibromialgię - diagnostyka
Rozpoznanie fibromialgii opiera się na wywiadzie. Jeżeli spełnione są dwa kryteria, które podano poniżej, a ból utrzymuje się minimum 3 miesiące, to można potwierdzić fibromialgię. Pierwszym kryterium jest występowanie uogólnionego bólu, na który zalicza się: ból lewej i prawej połowy ciała, ból powyżej i poniżej pasa oraz bóle w okolicy szkieletu osiowego, np. kręgosłupa szyjnego, piersiowego itd. Drugim warunkiem jest ucisk przynajmniej 11 z 18 tzw. punktów spustowych. Przy czym ucisk powinien być wywierany z siłą 4 kg.
Według badacza Kevina Hackshawa, pierwsze eksperymentalne próby udowodniły, że jest możliwe przeprowadzenie testów z krwi. Naukowiec nadzorował badania nad testami z krwi, które pomogłyby wykrywanie fibromialgii. W badaniu krwi identyfikowane były biomarkery fibromialgii. Test nazwany został "Metabolicznym odciskiem palca".
Przyczyny fibromialgii
Wciąż nie zostały poznane przyczyny powstawania choroby. Zauważono jednak, że choroba częściej występuje wśród kobiet i u osób, u których w rodzinie wcześniej występowały podobne problemy.
Leczenie fibromialgii
W leczeniu stosowane są różne leki, które mają na celu załagodzenie objawów choroby. Podawane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy, lidokaina, leki antydepresyjne. Ulgę może również przynosić fizykoterapia, a przede wszystkim ciepłolecznictwo. W terapii stosowana jest również pomoc psychologa i stosuje się psychoterapię. Do tej pory nie ma skutecznego leku na leczenie fibromialgii.
Choroba ma niekorzystne rokowania. Szacuje się, że około 25% chorych doświadcza remisji, u pozostałych objawy się utrzymują.
Zobacz także:
- Ból głowy po przebudzeniu - jakie są jego przyczyny? Jak sobie z nim poradzić?
- Bakterie, które wywołują ból pleców. Czym są zmiany typu Modic?
- Doskwiera ci ból pleców? Pomocna może się okazać psychoterapia
Autor: Teofila Siewko
Źródło: jbc.org/stronazdrowia.pl/czytelniamedyczna.pl
Źródło zdjęcia głównego: m-gucci/Getty Images