Zdrowie

Problemy ze snem mogą bardzo znacząco zwiększać ryzyko chorób układu krążenia

Zdrowie

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
TVN24
kobieta śpi

Naukowcy z USA zbadali jakość snu i jego wpływ na zdrowie u blisko siedmiu tysięcy osób. Okazuje się, że jego poszczególne, zaburzone parametry mają wpływ na serce i choroby układu krążenia.

Sen a choroby układu krążenia

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Południowej Florydy przeanalizowali parametry snu 6820 dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych w średnim wieku 53 lat. Badani raportowali cechy swojego snu oraz historię chorób serca. Niektórzy nosili dodatkowo na nadgarstkach urządzenia badawcze – aktygrafy, które rejestrowały aktywność snu.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Naukowcy przyjrzeli się wielu aspektom zdrowia snu i powiązywali je z występującymi u badanych chorobami serca. Wzięli pod uwagę:

  • regularność,
  • wydajność,
  • czas trwania,
  • porę zasypiania,
  • czujność w czasie czuwania,
  • satysfakcję ze snu.

Jakość snu a wpływ na choroby serca

Badania pokazały, że każdy dodatkowy problem ze snem wiązał się z 54-procentowym wzrostem ryzyka wystąpienia chorób serca. Osoby, które zgłaszały większość wymienionych elementów snu (co dodatkowo potwierdziły odczyty z aktygrafu) miały o 141 proc. wyższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.

Jak powiedziała główna autorka publikacji dotyczących badania, Soomi Lee:

Nasze odkrycia pokazują, jak ważna jest ocena tak zwanych współistniejących problemów zdrowotnych ze snem u danej osoby w celu wychwycenia ryzyka chorób serca. Jest to jednocześnie jedno z pierwszych badań dowodzących, że nawet zdrowi i dobrze funkcjonujący dorośli w średnim wieku mogą z dużym prawdopodobieństwem zapaść na choroby serca, jeśli ich sen nie jest prawidłowy. (…) To, że szacowane ryzyko wyszło wyższe u osób, które i same raportowały problemy ze snem, i wykazał je aktygraf, sugeruje, że dokładny i kompleksowy pomiar zdrowia snu jest ważny dla zwiększenia prawidłowego przewidywania chorób serca.

Liczne dodatkowe pytania do uczestników badania, prześledzenie historii chorób serca w ich rodzinach oraz analiza czynników, takich jak pochodzenie etniczne, płeć, nałogi, epizody depresyjne i aktywność fizyczna, wykazały, że płeć nie miała istotnego wpływu na związek zaburzeń snu z ryzykiem chorób krążenia.

Choroby serca są główną przyczyną zgonów w USA. Badacze twierdzą, że odpowiednia profilaktyka snu może spowodować ich zmniejszenie.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Photographer, Basak Gurbuz Derman/Getty Images

Pozostałe wiadomości