Naukowcy z USA zbadali jakość snu i jego wpływ na zdrowie u blisko siedmiu tysięcy osób. Okazuje się, że jego poszczególne, zaburzone parametry mają wpływ na serce i choroby układu krążenia.
Sen a choroby układu krążenia
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Południowej Florydy przeanalizowali parametry snu 6820 dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych w średnim wieku 53 lat. Badani raportowali cechy swojego snu oraz historię chorób serca. Niektórzy nosili dodatkowo na nadgarstkach urządzenia badawcze – aktygrafy, które rejestrowały aktywność snu.
Zdrowie
Zdrowie
Naukowcy przyjrzeli się wielu aspektom zdrowia snu i powiązywali je z występującymi u badanych chorobami serca. Wzięli pod uwagę:
- regularność,
- wydajność,
- czas trwania,
- porę zasypiania,
- czujność w czasie czuwania,
- satysfakcję ze snu.
Jakość snu a wpływ na choroby serca
Badania pokazały, że każdy dodatkowy problem ze snem wiązał się z 54-procentowym wzrostem ryzyka wystąpienia chorób serca. Osoby, które zgłaszały większość wymienionych elementów snu (co dodatkowo potwierdziły odczyty z aktygrafu) miały o 141 proc. wyższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.
Jak powiedziała główna autorka publikacji dotyczących badania, Soomi Lee:
Nasze odkrycia pokazują, jak ważna jest ocena tak zwanych współistniejących problemów zdrowotnych ze snem u danej osoby w celu wychwycenia ryzyka chorób serca. Jest to jednocześnie jedno z pierwszych badań dowodzących, że nawet zdrowi i dobrze funkcjonujący dorośli w średnim wieku mogą z dużym prawdopodobieństwem zapaść na choroby serca, jeśli ich sen nie jest prawidłowy. (…) To, że szacowane ryzyko wyszło wyższe u osób, które i same raportowały problemy ze snem, i wykazał je aktygraf, sugeruje, że dokładny i kompleksowy pomiar zdrowia snu jest ważny dla zwiększenia prawidłowego przewidywania chorób serca.
Liczne dodatkowe pytania do uczestników badania, prześledzenie historii chorób serca w ich rodzinach oraz analiza czynników, takich jak pochodzenie etniczne, płeć, nałogi, epizody depresyjne i aktywność fizyczna, wykazały, że płeć nie miała istotnego wpływu na związek zaburzeń snu z ryzykiem chorób krążenia.
Choroby serca są główną przyczyną zgonów w USA. Badacze twierdzą, że odpowiednia profilaktyka snu może spowodować ich zmniejszenie.
Zobacz także:
- Wierzą, że prorocze sny istnieją. "Widzę miejsca, do których po jakimś czasie docieram w rzeczywistości"
- Sny i ich znaczenie w życiu codziennym
- Czy spanie z psem lub kotem w łóżku jest bezpieczne? "To ma wpływ na nasze zdrowie"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Photographer, Basak Gurbuz Derman/Getty Images