Znana aktorka nie przewidziała efektu operacji nosa. "Zabieg może zmienić naszą tożsamość"

Autor:
Berenika
Olesińska
Czy można przewidzieć efekty operacji nosa?
Czy można przewidzieć efekty operacji nosa? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Operacja nosa zalicza się do najczęstszych zabiegów chirurgii plastycznej. Tak istotna zmiana na twarzy mocno oddziałuje na cały wizerunek. Pacjenci, którzy się na nią zdecydowali, niekiedy nie rozpoznają siebie w lustrze. Czy efekt końcowy operacji jest więc niespodzianką, czy można go przewidzieć? Ile trwa zabieg, a ile rekonwalescencja? Odpowiedzi na te pytania udzielił w Dzień Dobry TVN dr Marek Szczyt.

Operacja plastyczna nosa. Jak przewidzieć efekt?

Znana z roli w "Dirty Dancing" Jennifer Grey niejednokrotnie podkreślała, że operacja nosa, której się poddała, zrujnowała jej karierę. Gwiazda po zabiegu stała się nierozpoznawalna. Nowe rysy twarzy odebrały aktorce charakterystyczność, którą wcześniej doceniali reżyserzy. Grey po latach żałuje, że ingerowała w urodę. Czy mogła przewidzieć skutki?

- W przypadku Jennifer trudno powiedzieć, co zadecydowało o jej losach. Ona teraz pewnie uważa, że popełniła błąd, poddając się tej operacji. Ale nie wiadomo, jakby się potoczyły jej losy, gdyby tej operacji nie zrobiła - ocenia w studiu Dzień Dobry TVN dr Marek Szczyt.

Chirurg plastyk potwierdza, że korekta nosa może znacząco zmienić ogólny wygląd człowieka, jednak taki efekt występuje zazwyczaj wyłącznie w jednym przypadku. - Tak, operacja może zmienić naszą tożsamość, ale nos musi być charakterystyczny przed operacją. On musi zwracać swoim wyglądem uwagę. Nos, którego nie zauważamy, zostanie wyprostowany i nikt specjalnie nie zwróci na to uwagi. Natomiast jeżeli jest bardzo garbaty, bardzo krzywy, szeroki, duży, to wtedy zmiana rzeczywiście jest dramatyczna do tego stopnia, że osoba może być nierozpoznawalna - dodaje ekspert.

Specjalista zaznacza, że podejmowane przed zabiegiem ryzyko warto zminimalizować poprzez wstępną wizualizację, która pozwala wyobrazić sobie, jak twarz będzie wyglądała po operacji.

- Ja najczęściej rozmawiam z pacjentami i posługuję się rysunkami, żeby im wyjaśnić, co można uzyskać. Ale wizualizacja jest umowna, dlatego że mamy do czynienia z tkankami, które nie do końca wiemy, jak się zachowają - tłumaczy lekarz.

Chirurg wymienił elementy skomplikowanej struktury przegrody nosowej i przestrzegł, że osobie, która ma grubą skórę, nikt nie jest w stanie obiecać uformowania takiego nosa, jaki sobie wymyśliła. - Prawdopodobnie to się nie uda. Bo tych tkanek miękkich nie da się tak swobodnie przerabiać, czego przykładem był Michael Jackson - wskazuje gość Dzień Dobry TVN.

Korekta nosa. Ile trwa zabieg? Kiedy można wrócić do pracy?

Jak wyjaśnia dr Marek Szczyt, operacja plastyczna nosa trwa około dwóch godzin. Jest wykonywana w całkowitym znieczuleniu, dlatego pacjentowi nie dokuczają żadne dolegliwości bólowe. Również po zabiegu występują one ponoć rzadko.

- Jest niewygodnie, bo zwykle są setony w nosie, czyli coś, co jest nieprzyjemne. Natomiast dolegliwości bólowych nie ma - zapewnia ekspert.

Według doświadczeń chirurga gips jest zdejmowany z nosa zazwyczaj po około 10 dniach, które można uznać za okres bezpośredniej rekonwalescencji. - Po dwóch tygodniach mówię, że pacjenci mogą wrócić do pracy i nikt nie będzie im się przyglądał, że coś jest nie tak, choć nos będzie lekko obrzęknięty - jednego dnia bardziej, drugiego dnia mniej. Taki proces dochodzenia trwa parę miesięcy. Uznajemy, że nos dojrzewa około roku i dopiero po roku możemy powiedzieć: "To jest coś, co już nie będzie się zmieniało. Ten efekt jest stały" - opowiada dr Szczyt.

Czy nos rośnie przez całe życie? Jak często chirurg stwierdza, że uformowanie wymarzonego przez pacjentów nosa nie jest możliwe? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości