Zdrowie

Motywacja do działania – jak ją znaleźć?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta w szlafroku na łóżku trzyma się za brzuch

Motywacja do działania to we współczesnym świecie często poruszany temat. Codziennie stajemy przed nowymi wyzwaniami, mamy dużo możliwości działania i teoretycznie jesteśmy w stanie wiele osiągnąć. Jak znaleźć w sobie motywację do działania, a jak motywować innych, na przykład pracowników? Podpowiadamy.

Motywacja to element, którego potrzebujemy, aby codziennie wstawać i działać. Wiele osób zastanawia się, jak znaleźć w swoim życiu najlepszą motywację do działania.

Co to jest motywacja?

Motywacja to pojęcie o rodowodzie łacińskim, pochodzące od słowa movere ("ciągnąć dalej"). Istnieje spora liczba definicji motywacji, jednak ogólnie można stwierdzić, że motywacja to proces, który zachodzi w ludzkiej świadomości i sprawia, że u człowieka pojawia się chęć działania. Psychologowie wyróżniają dwa główne rodzaje motywacji:

  • motywacja zewnętrzna: dotyczy bodźców, które działają na zewnątrz jednostki, czyli kar lub nagród; na przykład: podwyżka, pochwała, dobra ocena w szkole, zwolnienie dyscyplinarne, szlaban związany z korzystaniem z komputera przez dziecko,
  • motywacja wewnętrzna: to bodźce wypływające od człowieka, takie jak chęć samorealizacji, ambicja, rozwój osobisty, możliwość polepszenia swoich kompetencji, wzmocnienia charakteru. To właśnie ten typ motywacji jest silny i utrwalony w czasie, ponieważ wypływa z wewnętrznej potrzeby.

Najlepsza motywacja do działania: skąd ją brać?

Motywacja do działania to ważne zagadnienie, które ma znaczenie w przypadku wielu sfer ludzkiego życia: pracy, nauki języków obcych, ćwiczeń, diety czy podjęcia ważnej decyzji.

Psychologowie uważają, że istnieje kilka sposobów na to, aby wyrobić w sobie najlepszą motywację do działania:

  • automatyzacja swoich codziennych działań i wyrabianie nawyków: podobno po około 30 dniach człowiek wyrabia sobie nawyk, na przykład codziennej dawki ćwiczeń, niejedzenia produktów z zawartością cukrów, porannego wstawania do codziennych zajęć itp.;
  • podążanie za pasją: zdecydowanie dużo łatwiej jest skoncentrować się na swoim hobby, na czymś, co się lubi i w co wierzy. Dlatego właśnie bardzo często ludzi ogarnia wielki zapał do założenia własnej firmy, a dużo mniejszy do pracy na etacie;
  • wyjście ze strefy komfortu, na przykład rezygnacja ze stabilnego etatu, który nie daje żadnej radości, i przejście do innego miejsca pracy; lub też zamiana leniwych wieczorów z mężem na kanapie na męczące ćwiczenia na siłowni, które w dalszej perspektywie dają dużo energii;
  • metoda małych kroków i dzielenia zadań na etapy;
  • nagradzanie samego siebie, czyli motywowanie pozytywne.

Abraham Maslow, psycholog, w latach 50. XX wieku wyodrębnił pięć głównych potrzeb człowieka. Jego zdaniem motywacja wynika z zaspokajania tych potrzeb. Zdaniem Maslowa, aby zaspokoić potrzeby wyższego rzędu (czyli potrzebę uznania i samodoskonalenia), należy zaspokoić niższe motywacje (czyli potrzeby fizjologiczne, związane z bezpieczeństwem czy miłością i afiliacją ze strony innych ludzi). W ten sposób człowiek może dążyć powoli do swojego celu.

Motywacja do działania u pracowników

Najlepsza motywacja do działania to ta, która wypływa od samego pracownika. W praktyce można wykorzystać dwa główne sposoby działania: polepszenie warunków w pracy lub bodźce ujemne, które mogą sprawić, że pracownicy odczuwają lęk przed zwolnieniem. Dużo lepsze jest oczywiście wykorzystywanie zasad motywacji pozytywnej, czyli premii, nagród i bonusów. Bardzo ważne jest także zapewnienie odpowiednich warunków pracy, obowiązków dostosowanych do potrzeb i możliwości rozwoju pracowników. Najtrudniejsze jest motywowanie do pracy osób z najmłodszego pokolenia, ponieważ badania dowodzą, że to właśnie ta grupa najwięcej oczekuje mimo małego doświadczenia. Dlatego też dobrze oferować pracownikom benefity pozapłacowe, możliwość pracy zdalnej i elastyczny czas pracy. W każdej firmie możemy wyróżnić dwa rodzaje motywatorów. Kiedyś sądzono, że motywacja do działania wynika głównie z tak zwanych motywatorów płacowych, czyli wynagrodzenia zasadniczego, podwyżek, bonusów. Jednak obecnie wielu badaczy i analityków jest zdania, że najlepsza motywacja do działania jest wynikiem tak zwanych motywatorów pozapłacowych, czyli benefitów, dodatków w postaci samochodu służbowego, laptopa, wysokiego prestiżu pracy czy stabilności zatrudnienia. W przypadku przedstawicieli wolnych zawodów, tak zwanych freelancerów, którzy pracują z domu, także może pojawić się problem z motywacją do działania. Niektórzy nie nadają się do tego typu pracy ze względu na brak sumienności i odpowiednio wyrobionego poczucia obowiązku. Jednak także w przypadku tej grupy można wiele zmienić.

Bardzo ważne jest wyrobienie w sobie najlepszej motywacji do działania, która wynika z potrzeb wewnętrznych lub zewnętrznych. Dla niektórych pracowników największe znaczenie mają więc wysokie dochody, dla innych równowaga między pracą a rodziną, a dla jeszcze innych możliwość rozwoju osobistego. Najważniejsze jest znalezienie tej motywacji, a następnie postępowanie zgodnie z nią i wytwarzanie u siebie nawyków oraz nagradzanie samego siebie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Martyna Wojciechowska: "Nie pamiętam takiej sytuacji w całym moim życiu, żebym powiedziała, że mi się nie chce"

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: hsyncoban/Getty Images

Pozostałe wiadomości