Zdrowie

Jak radzić sobie z marznącymi stopami? Oto proste sposoby

Zdrowie

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jak rozgrzać stopy?

W sezonie jesienno-zimowym wiele osób skarży się na marznące stopy. Przyczyny tej dolegliwości mogą być przeróżne. Podpowiadamy, jak skutecznie rozgrzać stopy domowymi sposobami.

Marznące stopy - przyczyny

Kiedy temperatura za oknem spada, wiele osób odczuwa chłód i dyskomfort, zwłaszcza gdy chodzi o stopy. Powodów może być wiele. Jednym z najczęściej wymienianych są źle dobrane buty i skarpetki - za cienkie, za ciasne itp. Obuwie zimowe warto więc kupić nawet o pół rozmiaru większe, by mieć miejsce na wkładkę i ciepłe skarpety bez ścisłych ściągaczy, bo te utrudniają przepływ krwi.

Zimne, a wręcz lodowate stopy mogą być też związane z niezdrowym trybem życia. Stres zwęża obwodowe naczynia krwionośne, a spożywanie nadmiernej ilości kofeiny obkurcza naczynia krwionośne. Efekt? W obu przypadkach nasze kończyny są niewystarczająco dokrwione, więc czujemy zimno. Podobnie jest u osób, które palą papierosy. Nikotyna bowiem powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych.

Natomiast wiecznie zimne stopy (niezależnie od pory roku) mogą być powiązane z chorobą, np. miażdżycą czy cukrzycą. Dlatego jeśli problem nie mija, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz wideo: Jak zadbać o siebie naturalnie?

Jak zadbać o siebie naturalnie
Jak zadbać o siebie naturalnie Produkty kosmetyczne z produktów, które mamy w lodówce i często jemy. Pielęgnacja z naturalnych kosmetyków, które nadadzą blask i świeżość. Źródło: Dzień Dobry TVN

Domowe sposoby na zimne stopy

Po spacerze w sezonie jesienno-zimowym warto rozgrzać stopy w domowym zaciszu. Sposobów jest kilka:

Kąpiel rozgrzewająca i naprzemienna

Polecamy dwie kąpiele. Pierwsza z nich to rozgrzewająca. Do gorącej wody należy dodać kilka kropel olejku z igliwia sosnowego lub imbiru. Możesz zamoczyć same stopy albo całe ciało. Tak przyrządzona kąpiel nie tylko rozgrzeje, ale i zrelaksuje. Natomiast druga kąpiel to naprzemienna. Napełniamy jedną miskę gorącą wodą a drugą zimną. Chodzi o to, by zanurzyć kończyny na przemian - raz w zimnej, a raz w ciepłej wodzie po ok. 2 minuty. Ten zabieg spowoduje, że pobudzi ich krążenie. Możesz go wykonać również pod prysznicem, zmieniając strumień wody.

Masaż stóp i szczotkowanie

Po umyciu stóp dodatkowo warto zrobić ich masaż. W Internecie odnajdziesz tutoriale, jak prawidłowo go wykonać. Natomiast regularne szczotkowanie ciała doskonale pobudza krążenie krwi. Jeśli posiadasz wrażliwą skórę, kup szczotkę z naturalnego miękkiego włókna albo specjalną rękawicę.

Maść rozgrzewająca i termofor

Z kolei, gdy zimne stopy utrudniają ci zasypianie, przed położeniem się do łóżka nasmaruj je maścią rozgrzewającą. Odczekaj kilka minut i włóż wełniane skarpety. Dodatkowo możesz napełnić termofor gorącą wodą i włożyć go na noc pod kołdrę.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: svetikd/Getty Images

Pozostałe wiadomości