Łagodny rozrost gruczołu krokowego to problem, który dotyka wielu panów. Z czym się wiąże? Jakie są nowoczesne i małoinwazyjne techniki leczenia tej choroby? Pytania dotyczące tego schorzenia widzowie zadawali na naszym czacie. Odpowiedział na nie urolog Marek Zawadzki.
Czym jest prostata?
Goszczący w Dzień Dobry TVN ekspert rozpoczął od wyjaśnienia, jakie dokładnie funkcje pełni omawiany gruczoł. - To jest taki mały organ, wielkości kasztana, dużo robiący przykrości w męskim życiu, który głównie służy w życiu młodzieńczym. Po to, żebyśmy mogli mieć dzieci, żeby plemniki, które wytwarzane są w jądrach, miały środowisko, żeby łatwiej te dzieci tworzyć - wyjaśniał urolog.
Dlaczego dochodzi do przerostu prostaty? - Niestety, mamy tak, że coraz więcej siedzimy, żyjemy coraz dłużej, urologia, a właściwie łagodny rozrost prostaty dotyczy coraz starszych mężczyzn (...). Czynniki genetyczne głównie, czyli ojciec chorował i ja pójdę się zbadać, bo być może ja też na to choruję - bardzo dobre podejście męskie - wymieniał Marek Zawadzki.
Ekspert zwrócił także uwagę na czynniki żywieniowe. Zdrowiu prostaty nie służy jedzenie czerwonego mięsa.
Przerost prostaty - objawy
Jak rozpoznać, że problem nas dotyczy? Przede wszystkim obserwując częstotliwość, z jaką udajemy się do toalety. - Jedziemy, stoimy w korkach, nagle mamy parcie, ochotę pójścia do toalety, ciężko jest wytrzymać, w nocy częściej wstajemy - wyjaśniał lekarz. Przekazał również istotny apel:
- Zapraszamy serdecznie, proszę się nas nie bać, jesteśmy po to, żeby mężczyznom pomóc. Ja zawsze mówię - warto zaprzyjaźnić się z urologiem we wczesnym etapie, nawet przyjść w 45. roku życia - powiedział.
Na czym dokładnie polega badanie u urologa? Sprawdźcie w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rak prostaty. Co zrobić, aby uniknąć choroby?
- Profilaktyka złośliwego nowotworu prostaty. "Choroba przebiega podstępnie"
- Lekarze podali minimalną liczbę wytrysków, która może uchronić przed rakiem prostaty
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/EastNews