Światowy Dzień Anestezjologa
16 października obchodzony jest Światowy Dzień Anestezjologa. Data ta jest upamiętnieniem pierwszego udanego zastosowania narkozy podczas operacji. Dokonał tego Thomas Morton 16 października 1846 roku.
Na czym polega narkoza pacjenta?
W studiu Dzień Dobry TVN lekarz, anestezjolog Anna Łotowska-Ćwiklewska opowiedziała widzom, co dokładnie dzieje się z naszym organizmem podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym.
- Znieczulenie ogólne, potocznie zwane narkozą jest to stan, w którym wyłączamy poszczególne funkcje organizmu - odczuwanie bólu, świadomość czasem nawet napięcie mięśniowe po to, aby możliwe było przeprowadzenie danej operacji - wyjaśniła. Cały proces rozpoczyna się najczęściej jeszcze na oddziale szpitalnym.
Pacjenci otrzymują wówczas leki zmniejszające lęk, a następnie trafiają na blok operacyjny. - Na sali podłączane są kanały monitorowania, [...] samo znieczulenie zaczyna się od preoksygenacji, czyli przykładamy pacjentowi na twarz maskę z tlenem, po to by zrobił on sobie rezerwę tlenu w płucach - zaznaczyła.
Jak tłumaczyła lekarka, wprowadzenie do znieczulenia można wykonać na dwa sposoby - wziewny, czyli za pomocą maski lub dożylny. - Zaczynamy od podania silnego leku przeciwbólowego, ponieważ te procedury, które wykonujemy przy wprowadzeniu do znieczulenia mogą być bolesne - opowiadała Anna Łotowska-Ćwiklewska.
Jak narkoza wpływa na pacjenta?
Zdarza się, że pacjenci wybudzani z narkozy nieświadomie dzielą się z lekarzami zabawnymi stwierdzeniami. - Bardzo często jest tak, że mają on taki krótki moment, że nie wiedzą, gdzie się znajdują. Jesteśmy na to przygotowani - zaznaczyła anestezjolożka.
Lekarka zaznaczyła, że w swojej karierze miała okazję usłyszeć już kilka miłosnych wyznań. - Myślę, że każdy anestezjolog ma to na swoim koncie, tu niezależnie od płci i wieku zdarzają się tak wyznania - dodała.
- To jest kwestia tego, w jaki sposób nasze leki, które stosujemy działają na mózg, w jaki sposób działa ich odstawienie i tych wszystkich mechanizmów, które wtedy zachodzą w mózgu - podsumowała Anna Łotowska-Ćwiklewska.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Narkoza u dziecka. Czy trzeba się jej bać?
- Gigantyczny biust od lat rujnował jej życie. W końcu zdecydowała się na operację. "Moje piersi sięgały brzucha"
- Ma tylko 24 lata, a życie jej nie oszczędzało. "Obudziłam się z wielką blizną na brzuchu"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News