Dziecko

Narkoza u dziecka. Czy trzeba się jej bać?

Dziecko

Aktualizacja:

Zabieg trzeba wykonać pod narkozą – to zdanie, które wielu rodzicom mrozi krew w żyłach. Znieczulenie ogólne u dziecka to stresujący moment, ale niekiedy jest konieczne. Czy jest to rozwiązanie bezpieczne? Kiedy można je stosować? Wszelkie wątpliwości rozwiała w naszym studiu anestezjolog, prof. Alicja Ambroziak.

Czy obawiać się narkozy u dziecka?

Narkoza, a więc znieczulenie ogólne jest bezpieczne - zapewnia prof. Alicja Ambroziak. Warunkiem jest zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować.

Zobacz także w serwisie zdrowie.tvn.pl: Co to jest znieczulenie rdzeniowe?

Robimy to według wskazówek udzielonych przez lekarza anestezjologa na wizycie kwalifikacyjnej przedoperacyjnej. Jest to wywiad z rodzicami i ocena dziecka

- tłumaczy anestezjolog.

W jakich przypadkach stosuje się narkozę u dziecka?

Wskazania do zastosowania u dziecka narkozy są bardzo rozległe. To nie tylko zabiegi operacyjne, ale również badania diagnostyczne wymagające krótkotrwałego bezruchu małego pacjenta. Zaliczamy do nich: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, gastroskopię czy badania izotopowe.

Znieczuleń jest wiele rodzajów. Zależy od wieku, masy dziecka oraz rodzaju i czasu wykonywanego zabiegu.

Zarówno długość narkozy, jak i jej głębokość zależy od tego, co mamy do zrobienia. Musi być także oceniane ryzyko pod względem takim, czy dziecko ma jakieś choroby. U anestezjologa trzeba jak na spowiedzi wszystko dokładnie opowiedzieć, co się do tej pory w życiu dziecka wydarzyło

- podkreśla gość Dzień Dobry TVN.

Narkoza - przeciwwskazania

Istnieje wiele przeciwwskazań dotyczących stosowania narkozy u dzieci. Znieczulenia ogólnego nie można wykonać u malucha, który jest przeziębiony. Pacjent musi być w pełni zdrowy, żeby uniknąć wszelkich powikłań.

Musimy zrobić odstęp od takich zabiegów, które mogą stwarzać ryzyko, tutaj głównie chodzi o szczepienia. Dobrze jest robić pewne odstępy między znieczuleniami

- dodaje prof. Alicja Ambroziak.

Więcej o tym, jak krok po kroku wygląda proces znieczulenia ogólnego i jak następuje wybudzanie - posłuchacie w naszej rozmowie.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości