Zdrowie

Dramatyczna sytuacja w zakresie osteoporozy w Polsce. "28% kobiet umiera w ciągu roku"

Zdrowie

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Nie daj się złamać, czyli jak zapobiegać osteoporozie?
Nie daj się złamać, czyli jak zapobiegać osteoporozie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

20 października obchodzimy Światowy Dzień Osteoporozy. W tym roku jest obchodzony pod hasłem: "Krok naprzód dla zdrowia kości". Ponad 2 mln osób w Polsce ma osteoporozę, a jednie 10% jest leczonych. Z czego to wynika? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział prof. dr hab. med. Edward Czerwiński.

"Cichy zabójca kości"

Według szacunków osteoporozę ma w Polsce ponad 2 mln osób, a tylko 10% jest leczonych. W Dzień Dobry TVN prof. dr hab. med. Edward Czerwiński wyjaśnił widzom, czym jest ta choroba. - Jest zanikiem kości. Nasze kości przebudowują się cały czas, a ponieważ są twarde, muszą najpierw się rozpuścić i od nowa. Kiedy kobieta ma menopauzę, poziom estrogenów gwałtownie spada i to powoduje przewagę niszczenia kości - tłumaczył. - Problem polega na tym, że my o tym nie wiemy, bo to nie boli (...) dowiadujemy się niestety za późno- dodał.

Osteoporoza - jak ją zdiagnozować?

Jak sprawdzić, czy grozi nam osteoporoza? Wystarczy wejść na Polski Portal Osteoporozy. - Tam mamy kalkulator ryzyka. Odpowiadamy na pytania, (...) dostajemy odpowiedź - ryzyko złamania - wyjaśnił ekspert. - Powyżej 5% mamy ryzyko, jeżeli mam to ryzyko zwiększone, to idę do lekarza - dodał.

Specjalista podkreślił, że to właśnie w Polsce na tle Europy, odnotowuje się najwyższy wskaźnik zgonów u osób, które doznały złamania szyjki kości udowej. - To jest przerażające. 28% kobiet umiera w ciągu roku, a 32% mężczyzn - zaznaczył. Tematyką osteoporozy warto zainteresować się już w wieku 50 lat.

- Jestem kobietą, mam 50 lat i 30% szans, to może ja sobie policzę ryzyko złamania. Druga czerwona lampka, to jeżeli mi się obniżył wzrost - podsumował prof. dr hab. med. Edward Czerwiński.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości