W poszukiwaniu endometriozy wycięto jej kilka narządów. "Wysłano też do mnie psychiatrę"

Endometrioza - objawy, przyczyny, leczenie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Bez tabu o endometriozie
Bez tabu o endometriozie
Życie z endometriozą: ból, na który nie ma lekarstwa
Życie z endometriozą: ból, na który nie ma lekarstwa
Marzec – miesiąc poświęcony edometriozie
Marzec – miesiąc poświęcony edometriozie
Medyczna marihuana a endometrioza
Medyczna marihuana a endometrioza
Sandra Hajduk o endometriozie
Sandra Hajduk o endometriozie
Marzec – miesiąc poświęcony edometriozie
Marzec – miesiąc poświęcony edometriozie
Endo mama
Endo mama
Endometrioza to choroba, którą trudno zdiagnozować, ponieważ jej objawy są zbieżne z symptomami występującymi w innych schorzeniach. Nie jest też łatwa w leczeniu. Co o niej wiemy? W jaki sposób wpływa na życie kobiety? O tym powiedzieli ginekolog dr Krzysztof Janowiec i dziennikarka Daria Bobak, która zmaga się z endometriozą.

Endometrioza - co to jest, przyczyny, objawy

Endometrioza może dotyczyć ok. 3 mln kobiet. Jak powiedział ginekolog dr Krzysztof Janowiec, jest to choroba, w której "tkanka wyściełająca jamę macicy" zaczyna pojawiać się w innych częściach ciała, np. w jajnikach, jelitach czy w pęcherzu moczowym.

Najczęstszym symptomem tego schorzenia jest bardzo bolesne miesiączkowanie. - Z innych częstych objawów to bolesność podczas stosunku, wypróżniania się, gorsze samopoczucie w postaci zespołu przewlekłego zmęczenia. Są panie, u których jedynym objawem jest niepłodność - wyjaśnił ginekolog dr Krzysztof Janowiec.

Niestety symptomy endometriozy wpływają na wiele aspektów życia kobiety, często powodując wykluczenie jej z normalnego funkcjonowania.

Przyczyny endometriozy nie są w pełni znane. Jednak z doświadczenia lekarza wynika, że wiele pacjentek mających to schorzenia zmaga się także z chorobami autoimmunologicznymi. - Wiemy, że immunologia odgrywa bardzo duży wpływ na rozwój endometriozy, natomiast nie wszystkie te mechanizmy są wytłumaczone. Jeżeli udałoby się je wytłumaczyć, to udałoby sie znaleźć też leczenie celowane, które pozwoliłoby nam wyleczyć tę chorobę, a nie tylko leczyć jej objawy albo ewentualne powikłania - powiedział lekarz.

Krzysztof Janowiec postanowił także obalić mit, zgodnie z którym endometrioza znika, kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy. - To jest choroba, która z nami pozostaje - wyjaśnił ginekolog. Przestrzegł także, że schorzenie jest też czynnikiem ryzyka powstawania nowotworów, m.in. raka jajnika czy otrzewnej, dlatego panie wchodzące w okres menopauzalny powinny być pod ścisłą kontrolą ginekologiczną.

Endometrioza - historia Darii Bobak

Jedną z kobiet zmagających się z endometriozą jest Daria Bobak. Dziennikarka Dzień Dobry TVN zmaga się ze schorzeniem od 8 lat. Jak przyznała, lekarze długo nie mogli jej zdiagnozować. - Wielokrotnie lądowałam na SORze u różnych specjalistów (...), ponieważ puchł mi brzuch, (...) tak jakbym była w 9. miesiącu ciąży. (...) Bolał mnie kręgosłup, nie byłam w stanie wstać z łóźka, nie byłam w stanie funkcjonować - powiedziała.

W końcu lekarze uznali, że przyczyną dolegliwości może być wyrostek robaczkowy. Postanowili więc go usunąć. Po operacji okazało się jednak, że organ był zdrowy. Wznowiono poszukiwania przyczyn występowania bólu i kolejnym narządem, który został wycięty była macica. - Podczas operacji, histopatologii wyszło, że mam adenomiozę i to był pierwszy krok do zdiagnozowania u mnie endometriozy - powiedziała Daria.

Dodała także, że zanim wykryto u niej endometriozę wielokrotnie była posądzana o to, że udaje. - Spotykałam się z niezrozumieniem do tego stopnia, że wysłano do mnie psychiatrę, który miał mi uświadomić, że puchnący brzuch to tylko problem istniejący w mojej głowie - powiedziała.

Jej zdaniem poziom leczenia tej choroby w ramach NFZ jest bardzo niski. - Tak naprawdę tylko leczenie prywatne wchodzi w grę. Na palcach jednej ręki możemy policzyć specjalistów od endometriozy w Polsce. Większość lekarzy chce pomóc, ale niestety nie ma takiej wiedzy - stwierdziła.

Endometrioza zaatakowała kilka organów Darii. Ma zmiany na pęcherzu, otrzewnej, jelicie i prawym jajniku. - Leżąc w szpitalu, poznałam dziewczynę, która miała endometriozę w zatokach - powiedziała na koniec dziennikarka.

Daria Bobak
Życie z endometriozą: ból, na który nie ma lekarstwa
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki dostępne są na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości