Zdrowie

Ekspert ostrzega przed nową modą na TikToku. "Może się zdarzyć złamanie zęba"

Zdrowie

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Cukierki "łamiszczęki" groźne dla zębów dzieci
Cukierki "łamiszczęki" groźne dla zębów dzieciDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jawbreakers, czyli "łamiszczęki" to twarde cukierki, które opanowały w ostatnim czasie TikToka. Niebezpieczny trend polegający na ich rozgryzaniu przeraża wszystkich rodziców, którzy chcieliby uniknąć wizyty u dziecięcego dentysty. Lekarz Tomasz Kupryś opowiedział w Dzień Dobry TVN, z jakimi zagrożeniami wiąże się ta słodka zabawa.

"Łamiszczęki" - popularne cukierki niszczą zęby

TikTok co jakiś czas rzuca nowe wyzwania najmłodszym użytkownikom aplikacji. W ostatnim czasie popularne stały się jawbreakers, czyli "łamiszczęki". To zrobione z cukru, duże, twarde cukierki w kształcie kuli, które często w swoim wnętrzu skrywają gumę do żucia. Tiktokowy challange, który staje się coraz popularniejszy wśród najmłodszych, polega na próbie rozgryzienia słodkiej kulki.

Lekarz dentysta Tomasz Kupryś porównuje twarde słodycze do łupin orzechów lub kamieni, których dziecięce zęby nie są w stanie rozkruszyć. Ekspert zaznaczył, że internetowe wyzwanie może być bardzo niebezpieczne, szczególnie dla posiadaczy mlecznych zębów.

- W dzisiejszych czasach pożywienie jest inne niż kiedyś. Dziś nie gryziemy kości i bardzo twardych produktów spożywczych.  […] Najmniejsze uszkodzenie to ukruszenie szkliwa. Może się zdarzyć złamanie zęba, wymagające zaawansowanego leczenia – stwierdził ekspert.

Dentysta ostrzega przed jawbreakerami

Doktor Tomasz Kupryś zalecił rozsądek w dawkowaniu słodyczy i węglowodanów. Podkreślił też, jak istotne jest regularne mycie zębów, zwłaszcza przed snem. Zapytany o skutki nadmiernego spożywania słodkości i rozgryzania twardych kulek nie pozostawił złudzeń.

- Uszkodzenie zębów podczas gryzienia cukierków może mieć to wpływ na przeciążenie stawu skroniowo-żuchwowego. Spięcia, zaburzenia słuchu, bóle głowy, podwichnięcie żuchwy – wyliczał dentysta.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East New

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości