Zdrowie

Lecznicze właściwości miodu. Jaki najlepiej wybrać?

Zdrowie

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Jaki miód na jaką dolegliwość?
Jaki miód na jaką dolegliwość?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Miód wielokwiatowy, lipowy czy gryczany? Każdy z nich ma wyjątkowe właściwości, które wspierają zdrowie naszego organizmu. Słodki nektar osłodzi codzienną dietę i doskonale sprawdzi się podczas chłodniejszych dni. Studio Dzień Dobry TVN odwiedziła Agnieszka Cegielska, która opowiedziała o niesamowitych właściwościach miodu, który nie tylko jest bardzo smaczny, ale i wyjątkowo zdrowy.

Miód na dolegliwości. Jaki wybrać?

Miód to skarb natury, po który powinniśmy sięgać częściej, gdy za oknem robi się chłodniej. Ten słodki nektar kryje w sobie wiele prozdrowotnych właściwości, o których w studio Dzień Dobry TVN opowiedziała Agnieszka Cegielska. Prezenterka rozpoczęła od przybliżenia widzom zalet miodu lipowego, który doskonale sprawdzi się w diecie najmłodszych. Przypomniała jednak, że miód nie jest polecany dzieciom poniżej drugiego roku życia.

- Miód lipowy, on jest jak sama lipa. Jest wyciszający, idealny przy problemach z drogami oddechowymi, idealny na nerwicę - też wycisza. Jest dedykowana dzieciom - sama lipa jak i miód lipowy – tłumaczyła Agnieszka Cegielska.

Prezenterka zwróciła również uwagę na odmianę gryczaną, która sprawdzi się m.in. przy leczeniu schorzeń wątroby czy osłabieniu organizmu. Z kolei miód wielokwiatowy będzie doskonały dla alergików, nawłociowy - sprawdzi się w diecie osób dbających o nerki.

Miód w codziennej diecie

Spożywanie słodkiego nektaru może być dla niektórych osób kłopotliwe. Agnieszka Cegielska poleca "przemycać" miód do diety w formie rozgrzewających naparów - mieszać go z gorącym mlekiem, herbatą lub wodą. Warto jednak pamięć, by nie dodawać go do zbyt gorących napojów, ponieważ wówczas może stracić swoje właściwości.

- Miód, podobnie jak witamina C ginie przy wysokiej temperaturze, tak jak nienasycone kwasy tłuszczowe, więc miód przy niższej temperaturze. Jak robimy taki napar z imbirem i goździkami [...] to musimy chwile odczekać i dodajemy miodu czy cytryny - mówiła Agnieszka Cegielska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości