Dlaczego puchniemy?
- Chodzi o gospodarkę wodno-elektrolitową i krążenie. W naszych komórkach jest woda i elektrolity. I w momencie, kiedy mamy zmianę stężenia tych elektrolitów, to co powinno być w komórkach, nagle jest poza nimi. Jeśli mamy za mało wody, to organizm się boi i zaczyna zatrzymywać ją na zapas. Przez co wszystkie procesy w naszym organizmie zaczynają nieprawidłowo funkcjonować - tłumaczy w Dzień Dobry TVN dr Wanda Baltaza.
Sęk w tym, że przyczyn puchnięcia jest naprawdę wiele. Dietetyk wymieniała kilka z nich. - Są te takie najprostsze, czyli wypiliśmy za mało wody , długo siedzieliśmy , długa podróż , za mało snu , dużo stresu . Takie bardzo prowizoryczne, czyli mogła się zmienić bardzo mocno temperatura , czyli to, co teraz się dzieje. Mogliśmy też nagrzeszyć żywieniowo, bo to jest normalne - mówi.
I dodaje, że zatrzymanie wody w organizmie jest częstym problemem u kobiet w drugiej fazie cyklu miesiączkowego oraz gdy mamy wzmożoną aktywność. - Zwłaszcza u panów to widać w obrębie kostek - podkreśla.
Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
Dietetyk przede wszystkim zaleca:
- picie odpowiedniej ilość wody (2,5-3 l dziennie),
- porzucenie siedzącego trybu życia na rzecz aktywności fizycznej,
- picie naparów z pokrzywy,
- stosowanie lekkostrawnej diety.
Dr Wanda Baltaza ostrzega też, by nie posiłkować się lekami diuretycznymi. - One mogą być bardzo niebezpieczne. Nawet jeśli dzięki nim uda nam się szybko zrzucić, to potem mamy tzw. efekt odbicia, czyli to, co zrzuciliśmy, wraca nam często z nadwyżką - podkreśla.
Zobacz także:
- Morsowanie lekiem na demencję? Zaskakujące wnioski naukowców z Cambridge
- Najlepsze godziny na sen, posiłki, sport i seks. Lekarz o tajemnicach zegara biologicznego
- Kubeczek menstruacyjny zamiast podpasek i tamponów. "Przez 2 lata zaoszczędziłam już 300 zł"
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Dominika Czerniszewska