- Wystający brzuch – przyczyny
- Wystający brzuch – jak się go pozbyć? Ćwiczenia i inne metody
- Jak ukryć wystający brzuch? Porady modowe
Jakie są zatem przyczyny wystającego brzucha? Dopiero odpowiadając sobie na to pytanie, można skutecznie pozbyć się problemu. A dopóki nie uda się odnaleźć przyczyny lub jej zwalczyć, warto wiedzieć też, jak ukryć wystający brzuch.
Wystający brzuch – przyczyny
Wystający brzuch może przybierać różne kształty, np. mocniej odstawać na dole , poniżej pępka, co zdarza się głównie w przypadku pań, lub na całej jego powierzchni. Jego większy obwód w dolnej partii zwykle wiąże się z nadmiarem tkanki tłuszczowej w tym obszarze. Niekiedy to kwestia genów, czasem jednak wystający brzuch związany jest z chorobą, np. niedoczynnością tarczycy lub cukrzycą. Może to być również wynik nadmiernego stresu. W tej sytuacji organizm zaczyna produkować duże ilości kortyzolu, co zwiększa również stężenie cukru we krwi.
Również brzuch wystający w wyższych partiach często jest twardy w dotyku . W takich przypadkach prawdopodobną przyczyną są wzdęcia spowodowane spożywaniem ciężkostrawnych pokarmów lub zbyt szybkim jedzeniem. Jednak może to być także związane z różnego typu nietolerancjami i alergiami pokarmowymi, np. na gluten czy laktozę. To również jedna z najczęstszych przyczyn wystającego brzucha u dziecka . Charakterystycznym następstwem zarówno problemów z układem trawiennym, jak i nieodpowiedniej diety jest wyraźnie wystający brzuch po jedzeniu.
Więcej:
Odstawiła alkohol, schudła 15 kilogramów!
Inną przyczyną odstającego brzucha jest rozejście się jego mięśni prostych. To najczęstsza przyczyna wystającego brzucha po ciąży, jednak może to dotknąć również osoby intensywnie ćwiczące, które niewłaściwie przeprowadzają treningi.
W przypadku szczupłej sylwetki i wystającego brzucha warto przyjrzeć się swojej postawie. Może on bowiem wyglądać na większy ze względu na lordozę, czyli nadmierne wygięcie kręgosłupa w kierunku brzucha. Taka wada postawy jest dość często spotykana, nierzadko wynika z siedzącego trybu życia.
Wystający brzuch – jak się go pozbyć? Ćwiczenia i inne metody
Jeżeli wystający brzuch jest kwestią choroby, nietolerancji pokarmowych czy lordozy, dalsze postępowanie należy skonsultować z lekarzem , np. endokrynologiem, gastrologiem, ortopedą, diabetologiem czy alergologiem, ewentualnie fizjoterapeutą, gdy doszło do rozejścia mięśni. Jeśli przyczyną jest nadmiar stresu, warto pomyśleć nad technikami relaksacyjnymi, w tym jogą, pilatesem lub medytacją. Dobrym pomysłem będzie też wprowadzenie rytuałów, np. masaże, ciepłe kąpiele z olejkami o odprężających zapachach, np. lawendowym, częstsze spacery lub regularne poświęcanie czasu na hobby.
Więcej:
- Wszystko o dietach oczyszczających. Czy są szkodliwe?
- Dieta interwałowa - na czym polega dieta Dubrow?
- Wszystko o jedzeniu mięsa. Czy mięso jest trucizną?
W przypadku nadmiaru tkanki tłuszczowej najlepszym sposobem na to, aby pozbyć się wystającego brzucha, będą ćwiczenia połączone z dietą . Aktywność fizyczna powinna obejmować zarówno ćwiczenia wzmacniające mięśnie, jak i spalające tkankę tłuszczową, w tym pływanie, jazdę na rowerze czy biegi, jednak te ostatnie trenowane z umiarem. Natomiast w jadłospisie należy umieścić więcej warzyw i innych lekkostrawnych składników. Warto natomiast unikać nadmiaru produktów mlecznych i błonnika, gdyż ich zbyt duża ilość jest częstą przyczyną wzdęć.
Ćwiczenia na wystający brzuch, które wzmocnią jego mięśnie, to nie tylko „brzuszki” w różnych wariantach, lecz także „deska” z podporem na dłoniach czy przedramionach. Należy wtedy ustawić ciało w linii prostej, opierając się dodatkowo na palcach stóp, ramiona ułożyć prostopadle do podłogi i podciągnąć miednicę. Nie powinno się też napinać karku. Na początku w tej pozycji można pozostawać przez kilkadziesiąt sekund, a dopiero z czasem wydłużać ćwiczenie. Dobrym sposobem jest również unoszenie nóg w leżeniu na plecach. Trzeba jednak pilnować, aby lędźwiowy fragment kręgosłupa nie odrywał się od podłoża. Osoby, które nie są w stanie podnieść obu nóg bez wygięcia pleców, powinny zacząć od unoszenia ich naprzemiennie.
Jak ukryć wystający brzuch? Porady modowe
Przy zastosowaniu odpowiedniej dla danego przypadku metody ten uciążliwy problem z linią powinien już wkrótce odejść w niepamięć. Jednak nie stanie się to w jeden dzień, dlatego warto również poznać sposoby na to, jak zamaskować wystający brzuch . Najprostszą metodą jest noszenie bielizny modelującej, która pozwoli nadać sylwetce wymarzony kształt. Inny sposób to dobór kroju ubrania, który zmniejszy widoczność problemu.
Więcej:
Sukienki maskujące brzuch – jaki dają efekt?
Dobrym pomysłem w tym przypadku będą luźne tuniki i koszule oraz spodnie z podwyższonym stanem. Rozwiązaniem dla pań jest również dobranie odpowiedniego fasonu sukienki maskującego brzuch . Należą do nich sukienki kopertowe, także ze względu na wysmuklający sylwetkę dekolt „w serek”, te odcinane tuż pod biustem oraz luźne i swobodne sukienki koszulowe, idealne zwłaszcza na niezobowiązujące okazje. Należy również zwracać uwagę na kolory ubrań. Te jaśniejsze powinny znajdować się w okolicy biustu, ewentualnie bioder, natomiast ciemniejsze na brzuchu.
Wystający brzuch to problem, który można pokonać. Wystarczy tylko zastosować odpowiednią metodę, by cieszyć się zgrabniejszą figurą.
Więcej:
- Jak zacząć ćwiczyć, jeśli nigdy nie trenowałeś lub miałeś długą przerwę?
- Jak bezpiecznie zacząć biegać? Jakie wybrać buty? Co pomaga w bieganiu?
- Które leki na odchudzanie naprawdę działają?