Czas świąt powinien być przeznaczony na odpoczynek i spotkania z bliskimi. Jednakże, bywa, że nie wszystko przebiega zgodnie z planem. Jeżeli nagle zachorujemy podczas Wielkanocy, gdzie powinniśmy szukać pomocy? W tym miejscu lekarz może wystawić receptę i zwolnienie lekarskie.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Co zrobić, jeśli zachorujemy w święta?
Jeżeli podczas świąt poczujemy się źle i będziemy potrzebować konsultacji lekarskiej, możemy skorzystać z tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Konsultacje możemy otrzymać w każdej placówce, pełniącej dyżur w tych dniach.
Należy pamiętać, że nocna i świąteczna pomoc medyczna jest przedłużeniem podstawowej opieki zdrowotnej i jest udzielana w godzinach od 18:00 do 8:00 oraz przez całą dobę w dni wolne od pracy. Możemy również skonsultować się z lekarzem przez Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK), dzwoniąc na bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełniając formularz.
Dyżurujący lekarz może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) lub telefonicznie.
W jakich sytuacjach można skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?
Z pomocy lekarza w placówce, w dni wolne oraz w święta, można skorzystać w przypadku:
- nagłego zachorowania,
- gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia,
- nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy.
Gdzie szukać placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?
Na stronach internetowych wojewódzkich oddziałów NFZ znajdują się adresy i dane kontaktowe do punktów udzielających pomocy w święta i w nocy. Jeżeli stan zdrowia okaże się na tyle poważny, że konieczna będzie wizyta w szpitalu, listę placówek, których Szpitalne Oddziały Ratunkowe działają w święta, można znaleźć pod tym linkiem.
Gdzie zgłosić się do lekarza w święta?
Nie musimy martwić się tym, gdzie obecnie się znajdujemy. W granicach Polski do placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można przyjść w każdym mieście, bez konieczności rejestracji - w tych placówkach nie obowiązuje rejonizacja. Do lekarzy przyjmujących w takich miejscach nie potrzeba również skierowania.
Warto jednak pamiętać, że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Jeśli jest ciężki stan, jak np. uraz, zatrucie czy wypadek należy zgłosić się właśnie na SOR.
Pomoc dentystyczna w święta - gdzie szukać pomocy?
Zdarza się również tak, że dopadają nas też problemy z zębami - silny ból może skutecznie wyłączyć nas z życia, a sytuacje kryzysowe również mogą się zdarzyć. Co zrobić w takiej sytuacji? Można skorzystać z tzw. dyżuru stomatologicznego. Tu także nie obowiązuje rejonizacja, a listę gabinetów można znaleźć tutaj.
Pomoc medyczna w święta za granicą
Osoby planujące spędzenie świąt za granicą powinny zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ta karta umożliwia korzystanie z pomocy medycznej w sytuacjach nagłych w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. EKUZ jest akceptowana we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, jak również w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Posiadacz EKUZ ma prawo do niezbędnych świadczeń zdrowotnych podczas tymczasowego pobytu w innym kraju. Decyzję o konieczności leczenia podejmuje lekarz, kierując się stanem zdrowia pacjenta.
Zobacz także:
- Co zrobić, gdy dziecko zachoruje w święta? Kiedy jechać na SOR? Porady pediatry: "Nie panikujmy!"
- Pogotowie psychologiczne. Gosia Ohme: "Święta kojarzą nam się z dobrymi rzeczami, a ludzie są w żałobie, smutku"
- Na święta do szpitala? "Świąteczni seniorzy" nie mają wyboru
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia
Źródło zdjęcia głównego: Isabel Pavia/Getty Images