obrazy

  obrazy

  O wyjątkowych dziełach sztuki, które można będzie już wkrótce nabyć na aukcji, opowiedziała nam Iwona Buchner - właścicielka domu aukcyjnego.

  Byliśmy z kamerą na wernisażu "Ecole de Paris" w Warszawie. Wystawa to zbiór obrazów najwybitniejszych przedstawicieli bohemy artystycznej Paryża początku XX wieku. Obrazy Mojżesza Kislinga, Romana Kramsztyka, Meli Muter, Leopolda Gottlieba czy Henryka Haydena będzie można kupić już za tydzień. Niektóre z nich kosztują nawet 100 milionów złotych! Kogo stać na obrazy Ecole de Paris? Dlaczego sztuka wysoka jest tak droga? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska.

  Polscy inwestorzy coraz chętniej lokują pieniądze w rynek sztuki. Jakimi zasadami się kierować przy zakupie obrazów i rzeźb? W których polskich artystów warto zainwestować? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Stanisław Kmiecik, mimo że od urodzenia nie ma rąk, maluje piękne obrazy. Ile ich stworzył do tej pory? Od kiedy maluje? Czym trzyma pędzel? Malarza odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Jaki człowiekiem był malarz Jan Matejko? Czy to prawda, że był pracoholikiem? Dlaczego Matejko miał złamany nos? Kto na jego obrazach "grał" postaci królowych? I jak Jan Matejko kreował modę w XIX wieku? Dziennikarz Łukasz Radwan wybrał się do domu Jana Matejki w Krakowie, by spotkać się tam z Martą Kłak-Ambrożkiewicz, kustoszem i kuratorem kolekcji Jana Matejki.

  Już wkrótce odbędzie się wielka aukcja, na której zaprezentowanych zostanie ponad 100 dzieł sztuki. Pośród nich dzieła takich artystów jak Jacek Malczewski, Wojciech Fangor czy Magdalena Abakanowicz. W studiu Dzień Dobry TVN Iwona Büchner-Grzesiak zaprezentowała nam obrazy, które będzie można wylicytować.

  Szykuje się nie lada gratka dla wielbicieli Kossaka, Witkiewicza i Abakanowicz. Prace tych artystów będzie można zdobyć podczas Jesiennej Aukcji Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art. Jakie jeszcze prace zostaną tam wystawione? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art Iwona Buchner.

  Jak mówi promotor sztuki i dziennikarz Łukasz Radwan - sztuka jest wszędzie, a szczególnie w XXI wieku upodobała sobie przestrzeń wirtualną. Sztukę można robić nawet nie wychodząc z domu. Łukasz Radwan spotkał się z artystą i grafikiem Maciejem Cekało, którego obrazy mają m.in.: Robert Lewandowski i Michelle Lewin. Zobaczcie czym jest digital painting i jak się maluje w tej technice!

  22 listopada na aukcję trafi niezwykła kolekcja dzieł sztuki współczesnej. To ponad 60 talerzy ozdobionych m.in. przez Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Jana Lebensteina i Zbigniewa Makowskiego. Czy zbiory sztuki, takie jak kolekcja talerzy Jana Styczyńskiego powinno się rozdzielać? Jakie ceny mogą osiągnąć podczas aukcji? Opowiedział nam Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego.

  Historia wizerunkowych upiększeń jest stara jak świat, a przynajmniej jak historia królewskich portretów propagandowych wysyłanych na zagraniczne dwory. Udowodnił to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Który z władców wyglądał zupełnie inaczej na obrazie i w rzeczywistości?

  Genowefa Magiera całe życie spędziła w Dąbrowie Chełmińskiej, ukończyła cztery klasy szkoły podstawowej, nigdy nie wyszła za mąż i nie miała dzieci. W wieku 88 lat zamieszkała w ośrodku opieki - to tam podczas warsztatów odkryła w sobie niezwykły talent artystyczny. Jej obrazy trafiają do muzeów i rąk kolekcjonerów. Zobaczcie, jak wyglądają.

  Fangor, Vasarely i Stańczak to trzech najwybitniejszych artystów op-artu, czyli sztuki działającej bezpośrednio na oko. Ich prace można zobaczyć w jednej z galerii... handlowych. O tej niezwykłej wystawie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prezesem domu aukcyjnego DESA Unicum Juliuszem Windorbskim. Czym różni się oglądanie dzieł sztuki w muzeum od obcowania z nią sam na sam?

  Podczas letniej aukcji organizowanej przez Dom Aukcyjny Polswiss Art będzie można nabyć obrazy i rzeźby reprezentujące polską sztukę i rzemiosło okresu od XIX do XXI wieku. Co dokładnie? O tym w Dzień Dobry TVN właścicielka domu aukcyjnego Polswiss Art Iwona Büchner.

  Michał Minor jako jedyny Polak, który został wytypowany do między narodowego konkursy Canson, głównego mecenasa Luwru. Kunszt pracy Minora docenili także zagraniczni kolekcjonerzy. Minor na co dzień jest wykładowcą w katowickim ASP. Jak oceniają go studenci? Michał Minor pokazał też Łukaszowi Radwanowi swoją pracownię. Co przedstawiają jego obrazy? Gdzie artysta szuka inspiracji?

  Rafał Jabłonka z wykształcenia jest inżynierem budowlanym, a historię sztuki zaczął studiować kilka lat po tym, jak z Polski wyprowadził się do Niemiec oraz zajął kolekcjonowaniem i sprzedawaniem dzieł wielkich twórców. Dzisiaj jest jednym z najbardziej wpływowych i cenionych marszandów świata. Kindze Rusin powiedział o swojej miłości do sztuki i spotkaniu z Andym Warholem. Odniósł się również do zarzutów, że nie promuje polskiej sztuki poza granicami naszego kraju.

  Narodziny dziecka były dla Joanny Pilkowskiej momentem przełomowych. Właśnie wtedy podjęła decyzję o zmianie zawodu. Sprzedała szkołę językową i zajęła się malowaniem obrazów. Zobaczcie, co sprawia, że jej prace są tak wyjątkowe.

  Okazuje się, że prawdziwe dzieło sztuki może powstać ze śmieci. Udowadnia to Bartosz Kokosiński, z którym spotkał się Łukasz Radwan. Dziennikarz Dzień Dobry TVN chciał wiedzieć, czy tworzenie sztuki przy pomocy starych, niepotrzebnych przedmiotów wynika z obsesji ich zbierania i nadawania im nowego życia oraz jak się zaczęła przygoda ze sztuką młodego artysty. Zobaczcie, jak wyglądają obrazy pożerające rzeczywistość.

  Iwona Buchner opowiedziała nam o aukcji, na której pojawi się 87 dzieł polskiej sztuki od XIX do XXI wieku o łącznej wartości szacowanej na ponad 6 mln zł. Perłą tej aukcji jest obraz „Dziewczynka z koszem owoców i barankiem”. Jest to dzieło jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów paryskich – Tadeusza Makowskiego.

  Czarno-białe obrazy Alicji Domańskiej kupują kolekcjonerzy za oceanem, jak również rodzime gwiazdy show-biznesu. Jej fanem jest m.in. Grzegorz Skawiński. I to właśnie z nim oraz Zbigniewem Buskim z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i przyjaciółką artystki Wiesią Warszawską - o twórczości Alicji - rozmawiał Łukasz Radwan. Dziennikarz Dzień Dobry TVN był również w pracowni malarki.

  "Ekspresja, dramatyzm, siła wyrazu i sugestywność, (...) pełen liryzmu, niezwykle ujmujący, bardzo osobisty, intymny" to cechy charakteryzujące styl Michaela Willmanna nazywanego śląskim Rembrandtem. Łukasz Radwan wybrał się w podróż śladami mistrza, a w studiu Dzień Dobry TVN, o jego twórczości opowiedział nam prof. Antoni Ziemba - historyk sztuki.

  Kaligrafia jest arabską sztuką ściśle powiązaną z duchowością. A ponieważ islam zakazuje tworzenia wizerunków Proroka, w domach arabskich znajdują się wykaligrafowane wersety Koranu. Dzień Dobry TVN spotkało się z artystą, kaligrafem Abdelkaderem Laarajem, który powiedział nam o marokańskiej sztuce kaligrafowania. Pokazał nam również kaligrafię, nad którą właśnie pracował.

  Dziś w Dzień Dobry TVN mieliśmy okazję zobaczyć obrazy: Jacka Malczewskiego „Lekcja Historii”, Wojciecha Fangora „M46” oraz Hanny Hali Weynerowskiej „Infanta”, które 9 czerwca zostaną wystawione na aukcję. Jaka jest cena wywoławcza wspomnianych dzieł sztuki i za jaką finalną kwotę, organizatorzy aukcji, spodziewają się sprzedać obrazy?

  Andrzej Wróblewski to jeden z najwybitniejszych polskich artystów powojennych. Stworzył formułę malarstwa figuratywnego. W swoich obrazach pokazywał głównie trud i tragizm ludzkiej egzystencji. Umarł młodo, w niewyjaśnionych okolicznościach, w Tatrach, które kochał. Dlaczego malował dwustronnie? Czy był odkryty za swojego życia czy już po śmierci? Gdzie teraz można obejrzeć wystawę obrazów Wróblewskiego? W Dzień Dobry TVN gościliśmy historyka sztuki Andrzeja Starmacha.

  Małgorzata i Józef Elis zajmują się pozłotnictwem. Jak wygląda ich praca? Jakie obrazy trafiały do ich pracowni? Czy córka wykonuje ten sam zawód? Ile czasu zajmuje praca nad jedną ramą?

  Pani Lidia Rajewska-Idzikiewicz przekazała Fundacji TVN swoją kolekcję obrazów, które zbierała przez całe życie. Prace zostały wystawione na aukcję, a dochód z licytacji przeznaczony będzie na podopiecznych fundacji TVN "Nie jesteś sam". Czy to częsty gest w Polsce? Jaką wartość ma zbiór obrazów przekazanych przez Panią Lidię? Gdzie i kiedy odbędzie się aukcja? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła znawcę sztuki i prezesa dużego domu aukcyjnego Juliusza Windorbskiego.

  Zwyciężczynią 6. edycji "Mam talent" została Ukrainka Tetiana Galitsyna. Serca widzów zdobyły jej obrazy "malowane" piaskiem. Czy spodziewała się, że zajdzie w programie tak daleko? Jak potoczyła się jej kariera po wygraniu "Mam talent"? Ile osób przychodzi na jej występy? Co robi w wolnym czasie? Czy córka Tetiany ma talent artystyczny?

  Marcin Tyszka wzbudził spore zamieszanie swoim wpisem na portalu społecznościowym, w którym skrytykował finalistki i finalistów Top Model. Co wywołało taką reakcję fotografa? Zapytała go o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Już niebawem w Domu Aukcyjnym Polswiss Art odbędą się dwie wyjątkowe aukcje. Na licytację wystawione zostaną wyjątkowe dzieła Malczewskiego, Fangora i Kislinga. A dla kolekcjonerów fotografii i fanów Marylin Monroe ostatnia w tym roku szansa zdobycia wyjątkowych zdjęć gwiazdy. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Iwona Buchner, właścicielka domu aukcyjnego Polswiss Art.

  Od dziś do 9 listopada 2014 r. w Galerii Domu Aukcyjnego Polswiss Art będzie można zobaczyć wystawę obrazów Iwo Zaniewskiego, guru polskiej reklamy, który twierdzi, że łatwiej się robi film reklamowy niż maluje obraz. Dlaczego warto zobaczyć wystawę obrazów Iwo Zaniewskiego? Czy w Polsce jest popyt na sztukę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Iwonę Buchner, właścicielkę domu aukcyjnego i Iwo Zaniewskiego.

  Sebastian Plęs tworzy arcydzieła... na ubraniach. Jak zaczęła się jego przygoda z malarstwem, kiedy zdecydował się wejść do świata mody i czy udało mu się stworzyć, w Dzień Dobry TVN, koszulkę z podobizną Magdy Mołek i Marcina Mellera? Zobaczcie.