"Mój ukochany ma depresję", czyli jak sobie radzić z chorobą partnera?

Autor:
Berenika
Olesińska
Kobieta pociesza przygnębionego mężczyznę

Zaburzenia psychiczne dotykają coraz większą część społeczeństwa. Nie pytają o wiek, płeć czy stan cywilny swoich ofiar. Czyhają zarówno na singli, jak i na osoby, które od lat trwają w stałych związkach. Depresja jest wyzwaniem nie tylko dla chorego, lecz także dla jego partnera, który wkłada ogrom sił, by wyciągnąć ukochanego z ciemności i nicości. Jak poradzić sobie z takim balastem, który ciąży na relacji? Na pytania czytelniczek dziendobry.tvn.pl. odpowiada psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno.

Miłość to najtrudniejsza ze sztuk, której scenariusz pisany jest przez samo życie. Czasami bywa komedią romantyczną, innym razem melodramatem. Sporadyczne nieporozumienia nie powinny wpływać na jakość relacji, ale piętrzące się, nierozwiązane problemy mogą ugasić nawet najbardziej płomienne uczucie. Jak uporać się z miłosnymi przeciwnościami losu? W ramach cyklu "Tajemnice związku" odpowiadamy na wasze listy. Analizujemy pełne emocji historie i służymy dobrą radą pod czujnym okiem psycholog i psychoterapeutki Ewy Narkiewicz-Nejno, która znana jest m.in. z programu TVN Style "Drużyna Eks".

Miłość i związki

Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocnoDzień Dobry TVN
wideo 2/12

List od czytelniczki. Ja go kocham, a on cierpi na depresję

Mój ukochany ma depresję. Na co dzień bierze leki, które przepisał mu psychiatra, jednak farmakoterapia nie przynosi większych rezultatów. Partner nie chce iść do psychologa ani psychoterapeuty. Rozmowy o ewentualnej terapii, które sama inicjuję, kończą się jego wybuchami złości i awanturą. Jego codzienność jest wciąż taka sama - śpi w dzień, a w nocy gra na komputerze, ponieważ jest bezrobotny. To mądry mężczyzna, ale depresja sprawiła, że nawet nie ma siły szukać pracy.

Jak mam mu pomóc? Kocham go i nie chcę go zostawiać, ale nie ukrywam, że męczy mnie taki związek, w którym zeszłam na dalszy plan. Nie widzę żadnych perspektyw i szans na zmianę. Widujemy się dwa razy w tygodniu, głównie u niego w domu, bo nie chce wychodzić do ludzi. Gdy powiedziałam mu, co mnie boli, on stwierdził, że nie chce być dla mnie ciężarem i mogę odejść. Według niego miłość jest na dobre i na złe, dlatego nie zamierza mnie przy sobie trzymać i jednocześnie nie wyobraża sobie, bym teraz odeszła i wróciła, gdy jego stan psychiczny ulegnie poprawie. Co mam więc zrobić?

"Tajemnice związku" - odpowiedź eksperta. Jak pomóc partnerowi, który ma depresję?

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Może dotknąć każdego. Wpływa na codzienne funkcjonowanie, nie pozwala pracować, uczyć się, niszczy motywację do życia. Odbiera radość rzeczom, które dotychczas sprawiały przyjemność, przejawia się przewlekłym stanem zniechęcenia i apatii. Chory izoluje się od ludzi i pogrąża w bezczynności.

Obecnie najpopularniejszą formą leczenia depresji jest połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Farmakoterapia wiąże się z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych o różnorakim mechanizmie działania. Na efekty ich stosowania trzeba poczekać zazwyczaj kilka tygodni. Jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego specjaliści zalecają psychoterapię, która pomaga pacjentom odkryć przyczyny depresji, radzić sobie z negatywnymi przekonaniami na temat siebie i świata oraz podnieść poziom odporności psychicznej.

Osoby bliskie często nie wiedzą, jak pomóc choremu i mierzą się z poczuciem bezsilności oraz odrzucenia. To, co może Pani robić, to przypominać partnerowi, że depresję można skutecznie wyleczyć. Na pewno ważna jest współpraca ze specjalistami, monitorowanie procesu leczenia i podjęcie psychoterapii. Trudno mi powiedzieć, dlaczego Pani partner reaguje agresją podczas rozmów o terapii. Może warto zapytać go, jakie ma obawy? Pomocna powinna być też rozmowa na temat terapii z prowadzącym lekarzem psychiatrą.

Ważne jest, aby uświadomić partnerowi, jak istotny jest sen. Do zasad higieny snu należą m.in.: ograniczanie czasu spędzanego w łóżku, regularny tryb życia, unikanie silnego światła wieczorem (zwłaszcza padającego na oczy i o niebieskiej barwie - takie światło emitują ekrany telewizorów i komputerów). Ważna jest również aktywizacja chorego. Na początek należy skupić się na prostych, codziennych aktywnościach: wspólny spacer, przygotowanie posiłku. Warto zauważać najdrobniejsze oznaki poprawy. Proszę unikać sformułowań: "weź się w garść".

Zalecam, aby spotkała się Pani z psychologiem i porozmawiała z nim o swoich trudnościach, by uzyskać profesjonalne wsparcie

Chcesz podzielić się własną historią miłosną, rozwiązać problem w związku i zasięgnąć porady eksperta? Napisz do nas wiadomość na adres mailowy: berenika_olesinska@discovery.com (w tytule: "Tajemnice związku"), a w następnych odsłonach cyklu postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. Zapewniamy pełną anonimowość.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Justin Paget/Getty Images

Pozostałe wiadomości