Zdjął prezerwatywę bez wiedzy partnerki. Usłyszał przełomowy wyrok

Aktualizacja:
Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
www.ofeminin.pl
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksie Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Holenderski sąd po raz pierwszy skazał mężczyznę za zdjęcie prezerwatywy podczas stosunku seksualnego. 28-latek z Rotterdamu otrzymał wyrok w zawieszeniu oraz jest zobowiązany do uiszczenia grzywny w wysokości 1000 euro. Czym jest stealthing?

Zdjął prezerwatywę bez wiedzy partnerki

Holenderski sąd skazał 28-letniego mężczyznę z Rotterdamu za dopuszczenie się stealthingu. Jest to zdjęcie prezerwatywy podczas stosunku seksualnego bez wiedzy partnera lub partnerki. Po raz pierwszy w historii tego kraju wymiar sprawiedliwości ukarał oskarżonego za ten czyn 3 miesiącami więzienia w zawieszeniu oraz nałożył karę finansową.

Sąd Rejonowy w Dordrechcie uznał jednak, że w tym przypadku nie doszło do gwałtu, ponieważ ofiara zgodziła się na obcowanie płciowe. Jak do tej sprawy podchodzi nasze prawo? Michał Głuchowski, autor tekstu "Stealthing - karalność zdjęcia prezerwatywy bez wiedzy partnerki" wskazuje, że taka praktyka na polskim gruncie prawnym może zostać uznana za "zgwałcenie za pomocą podstępu (art. 197 § 1 k.k.)", jednak jest to sprawa, którą dość trudno udowodnić.

Stealthing. Dlaczego mężczyźni to robią?

Stealthing jest zjawiskiem, o którym z roku na rok mówi się coraz więcej w sieci. Stosunek seksualny bez zabezpieczenia powinien odbywać się tylko za zgodą obojga partnerów, a usunięcie prezerwatywy w tajemnicy, jest aktem przemocy, o czym powinniśmy zawsze pamiętać. Redaktorzy Dzień Dobry TVN porozmawiali z seksuologiem i psychoterapeutą, Andrzejem Gryżewskim, który nie pozostawia złudzeń w tym temacie.

- Jeśli w trakcie stosunku partner zdejmuje prezerwatywę, a druga osoba nie jest tego świadoma, to jest przemoc seksualna, ocierająca się o gwałt. W ten sposób sprawca naraża życie i zdrowie drugiej osoby. Może zarazić ją chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak AIDS, rzeżączka czy kiła, bądź doprowadzić do niechcianej ciąży, przekreślając tym samym życiowe plany niczego nieświadomej partnerki – tłumaczył ekspert.

Zdjęcie zabezpieczania podczas seksu niesie ze sobą nie tylko ryzyko zajścia w ciążę czy zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową, ale także ma bardzo negatywne skutki psychologiczne. Kobiety, które doświadczyły tej formy nadużycia, często czują się wykorzystane i mają trudności z zaufaniem.

Seksuolog Andrzej Gryżewski zapytany o to, dlaczego mężczyźni decydują się na tak niebezpieczną praktykę, jaką jest stealthing, sugeruje kilka możliwości. Jedną z nich jest "brak wystarczających doznań" lub fetyszyzowanie możliwości zapłodnienia kobiety.

- Mężczyźni zdejmujący prezerwatywę podczas stosunku często podkreślają, że ta forma zabezpieczenia im nie odpowiada [...]. Inni narzekają na reakcje alergiczne i brak wzwodu, spowodowany właśnie nałożeniem kondomu.[…] W swoim gabinecie spotykam pacjentów, którzy chcą w pewnym sensie balansować na ostrzu noża, to dla nich rodzaj gry. Szansa na zapłodnienie kobiety jest dla nich niezwykle podniecająca, przynajmniej tak to wygląda na poziomie ich wyobraźni – stwierdził ekspert.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: www.ofeminin.pl

Źródło zdjęcia głównego: John Slater/Getty Images

Pozostałe wiadomości